DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Co się zobaczyło to się nie „odzobaczy”. Watykańska szopka 2020 do pięknych nie należy [ZDJĘCIA]

Co się zobaczyło to się nie „odzobaczy”. Watykańska szopka 2020 do pięknych nie należy [ZDJĘCIA]
FOT.:Vatican News/YouTube

Na Placu świętego Piotra w Rzymie w piątkowe popołudnie odbyła się ceremonia odsłonięcia bożonarodzeniowej szopki. Choć o gustach się nie dyskutuje, to watykańska instalacja wzbudziła spore emocje i – mówiąc delikatnie – może srogo zawieść wszystkich przywiązanych do tradycyjnych form artystycznych związanych z Narodzeniem Pańskim.

 

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, Gubernatorat Państwa Watykańskiego informował, że „w tym roku jeszcze bardziej niż zwykle, wyposażenie tradycyjnej przestrzeni poświęconej Bożemu Narodzeniu na placu św. Piotra będzie dla całego świata znakiem nadziei i ufności”, wyrażając to, że „Jezus przychodzi do swego ludu, aby go zbawić i pocieszyć”. Jest to „ważne przesłanie w tym trudnym czasie kryzysu sanitarnego związanego z COVID-19”.

 

Przed odsłonięciem szopki. FOT.:Vatican News/YouTube

 

Niestety u wielu obserwatorów i internautów zaprezentowana szopka wzbudziła raczej szok niż pozytywne skojarzenia.

 

FOT.:Vatican News/YouTube

 

Na piątkowej uroczystości zorganizowanej w reżimie sanitarnym wśród zaproszonych gości obecne były m.in. delegacje z regionów, które ofiarowały tegoroczne symbole Bożego Narodzenia: miasta u gminy Kočevje w Słowenii, która podarowała trzydziestometrowy świerk oraz z miejscowości Castelli w prowincji Teramo we włoskiej Abruzji, skąd pochodzi ceramiczna szopka. Obie delegacje, na czele których stoją zwierzchnicy lokalnego Kościoła i przedstawiciele władz, zostaną też w piątek przyjęte przez Ojca Świętego na audiencji, podczas której zaprezentują mu przywiezione dary.

 

FOT.:Vatican News/YouTube

 

Szopka z Castelli składa się wykonanych z ceramiki figur większych niż naturalne postaci ludzkie. Jest ona nie tylko symbolem kultury regionu Abruzja, lecz także dziełem sztuki współczesnej, mającej jednak swe korzenie w tradycyjnej obróbce ceramiki właściwej dla Castelli. Figury są dziełem uczniów i nauczycieli dawnego Instytutu Sztuki „F.A. Grue”, obecnie państwowego liceum artystycznego designu. W latach 1965-1975 tematyka bożonarodzeniowa była elementem nauczania w Instytucie.

 

FOT.:Vatican News/YouTube

 

Na placu św. Piotra pokazano jedynie niektóre figury z kolekcji liczącej 54 sztuki. Przedstawiają one scenę narodzenia Pana Jezusa, a ponad Świętą Rodziną – Anioła z rozpostartymi skrzydłami, który ją chroni. Nie zabrakło też Trzech Króli, dudziarza, pasterki z dzbanem, grajka na fletni Pana, a nawet dziewczynki z lalką. Figury są zbudowane z pierścieniowych modułów, nałożonych na siebie i tworzących cylindryczne popiersia.

 

FOT.:Vatican News/YouTube

 

W szopce można odnaleźć nawiązania do sztuki starożytnej, greckiej i sumeryjskiej, a także do rzeźby starożytnego Egiptu. Po raz pierwszy była ona publicznie wystawiana w 1965 roku przed kościołem w Castelli, następnie w 1970 roku w Halach Trajana w Rzymie, a kilka lat później w Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie.

 

FOT.:Vatican News/YouTube

 

Z kolei świerk z Kočevja nad rzeką Rinža pochodzi regionu, w którym lasy zajmują 90 proc. terytorium. Przyroda uchodzi tam za najmniej dotkniętą ręką człowieka. Drzewo podarowane papieżowi rosło w pobliżu wsi Kočevska Reka. Mierzy 30 metrów i waży 7 ton.

 

Choinka i szopka pozostaną na placu św. Piotra do końca liturgicznego okresu Bożego Narodzenia, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego 10 stycznia 2021 roku.

 

 

Źródło: KAI / Vatican News (YouTube) / komentarz własny (PCh24)

MWł

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-12-11 17:53
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bóg jest pięknem , diabeł szpetotą , szpetotą formy , języka , intencji , "nowoczesna" a ta szopka bo szpetna , dajmy spokój estetyce ona po prostu nie ma w sobie ciepła .
4 dni temu / Hammurabi
 
Ten kaloryfer z blond peruką to anioł?????Wyobraźnia mi zamarzła....
5 dni temu / metrios
 
zapraszamy do Polski! Jeśli ktoś nie wie jak powinna prawdziwa, piękna szopka betlejemska wyglądać... Że wymienię znane mi: Kraków - bernardyni, Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, dominikanie - Jarosław oraz inne parafialne kościółki.
5 dni temu / krk
 
Może ta szopka nie symbolizuje Bożego Narodzenia tylko śmierc Boga??? :
10 dni temu / Icek
 
Na pocieszenie dopiszę, że ponoć od niedzieli 13XII stoi tam ze 100 szopek z całego świata, więc można sobie poszukać innej, jak ta się nie podoba.
17 dni temu / Ktoś
 
porabalo juz wszystkich?
18 dni temu / jjjj
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.