DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   POLSKA

Marcin Austyn

Co się skrywa Za życiem?


Po co nowy, rządowy program, skoro wprowadzone w nim naprędce ułatwienia można było załatwić bez specustawy? Może po to, by „kupić” opinię publiczną jednorazowym zasiłkiem za urodzenie chorego dziecka w zamian za przemycenie dwóch tysięcy nowych etatów urzędniczych? Przede wszystkim jednak program nie rozwiązuje najpilniejszej potrzeby – dzieci nadal będą zabijane w łonach matek.

 

Kiedy w październiku 2016 roku większość sejmowa wyrzucała do kosza obywatelski projekt Stop aborcji, premier Beata Szydło złożyła obietnicę, iż do końca tego samego roku jej rząd przygotuje program wsparcia dla rodzin i dla matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci z tak zwanych trudnych ciąż. Program wsparcia dla rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne. Program wsparcia dla kobiet, które zdecydują się donosić ciążę i urodzić dziecko nawet w najtrudniejszych dla siebie sytuacjach, zarówno jeżeli chodzi o wszystkie kwestie związane z opieką zdrowotną, opieką prenatalną, jak i później opieką nad urodzonym dzieckiem – mówiła premier. Ponadto miała zostać przeprowadzona kompleksowa, szeroko zakrojona społeczna akcja informacyjna wspierająca i promująca ochronę życia. Co udało się zrealizować?

Ustawa wprowadzająca program Za życiem wzbudza niepewność co do celów, jakim ma służyć. Okazuje się bowiem, że obowiązujący od początku roku 2017 program – prócz jednorazowego zasiłku w wysokości czterech tysięcy złotych za urodzenie chorego dziecka – nie oferuje rodzicom zbyt wielu nowatorskich rozwiązań. Ustawa określa jedynie ogólnie „uprawnienia” kobiet w ciąży i rodzin do wsparcia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, czyli zapewnienie dostępu do informacji dotyczących rozwiązań wspierających rodziny oraz kobiety w ciąży, zapewnienie dostępu do diagnostyki prenatalnej, a także zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej dla kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych. Szczegółowe rozwiązania ustawa zaleca wprowadzać w przepisach odrębnych.


W ustawie tej rząd zapewnił też dostęp do poradnictwa w zakresie rozwiązań wspierających rodzinę i jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka bądź w czasie porodu. Dalej w regulacji mowa jest o zapewnieniu odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej i dostępu do usług koordynacyjno‑opiekuńczo‑rehabilitacyjnych. Do tego trzeba dołożyć możliwość przeprowadzenia porodu w szpitalu III poziomu referencyjnego oraz dostęp do innych świadczeń, w tym w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej.

 


Gwarancje czy czysty PR?

To oczywiście wyciąg z zapisów ustawy wprowadzającej, który jednak celnie obrazuje zawarty w niej PR‑owski mechanizm. Oto świadczenia zdrowotne, które do tej pory były matkom (i małym pacjentom w ich łonach) należne, teraz zostają opatrzone specjalną rządową gwarancją. Dzięki jednej decyzji rządu dotychczasowa opieka ma się stać lepsza, bardziej dostępna, a kolejki, które przecież można było ominąć ministerialnym rozporządzeniem, staną się ustawowo krótsze.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Po kilku dniach milczenia prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie trwających od kilku dni, mocno „nakręcanych” przez media, polityków opozycji oraz korporacje i celebrytów, demonstracji zwolenników swobody zabijania dzieci poczętych.

 

 
 

Arcybiskup Andrzej Dzięga w swym „Liście do Kapłanów” zachęcił katolickich mężczyzn do wstępowania w szeregi straży broniących kościołów przed atakami barbarzyńców.

 

„Pojawienie się na Kaponierze kontrmanifestacji kibiców Lecha (mówiących nie uciekajcie, nie będziemy bić spowodowało sporą panikę krzyczących to jest wojna. Przemarsz kibiców był spokojny, bez agresji mimo to interweniowała policja”, poinformował na Twitterze Wojciech Wybranowski.

 

Pakistański sąd uznał małżeństwo uprowadzonej 13-letniej chrześcijańskiej dziewczynki z muzułmaninem. Matka przed sądem płakała za swoją córką z otwartymi rękoma, błagając o zmianę werdyktu. Kościół stanowczo potępił decyzje sądu i wzywa do dalszych protestów w sprawie małej Arzoo Raja.

 

Prosimy wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii – napisali biskupi w Apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała w środę.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.