DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Co się dzieje z Kongregacją Nauki Wiary?

Co się dzieje z Kongregacją Nauki Wiary?
fot. Spiros Vathis / flickr.com

Coś niepokojącego dzieje się z Kongregacją Nauki Wiary – donosi „National Catholic Reporter”. Magazyn wskazuje, że ta niegdyś niezwykle wpływowa instytucja watykańska, która chociażby za pontyfikatu Jana Pawła II czy Benedykta XVI zdecydowanie dyscyplinowała duchownych kwestionujących nauczanie Kościoła, teraz coraz częściej milczy w obliczu nadużyć swoich pasterzy. Dlaczego?

 

Pismo podaje przykład suspendowanego irlandzkiego redemptorysty o. Tony Flannery, któremu zabroniono publicznie odprawiać Msze święte. Kongregacja Nauki Wiary zakaz wydała w lutym 2012 r. po tym, jak duchowny odmówił wyrzeczenia się niektórych swoich poglądów.

 

W połowie stycznia tego roku o. Flannery po raz pierwszy naruszył zakaz, gdy celebrował publicznie  Mszę dziękczynną dla tych, którzy przez ostatnie kilka lat udzielali mu wsparcia.

 

Duchowny publicznie głosił, że „nie wierzy, by kapłaństwo, które mamy dziś w Kościele pochodziło od Jezusa”. Zakwestionował nauczanie dot. antykoncepcji i homoseksualizmu, doktrynę o Trójcy świętej i wiele innych fundamentalnych prawd.

 

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary w 2012 r. napisała do zakonnego przełożonego ks. Flannery’ego - ks. Michaela Brehla żądając odsunięcia duchownego od jego posługi kapłańskiej w irlandzkim hrabstwie Galway, uniemożliwienia mu dalszego publikowania w prasie i nałożenia zakazu publicznych wypowiedzi. Watykan miał zastrzeżenia do wielu wypowiedzi ks. Flannery’ego, przede wszystkim do artykułu z 2010 r. w katolickim miesięczniku „Reality”. Flannery napisał wprost, że nie wierzy, aby „kapłaństwo, które mamy dziś w Kościele, pochodziło od Jezusa”, ani że „Jezus wyznaczył wśród swoich wyznawców specjalną grupę przeznaczoną do kapłaństwa”.

 

Duchowny, który na początku sierpnia udzielił wywiadu stwierdził, że po naruszeniu zakazu spodziewał się kolejnych kar ze strony Kongregacji Nauki Wiary, w tym nawet usunięcia go ze stanu kapłańskiego. Jednak nic takiego nie usłyszał: żadnego słowa od biskupa, swojego przełożonego ani z Watykanu. Wyciągnął  na  tej podstawie wniosek o znacznym osłabieniu wpływu Kongregacji za papieża Franciszka w porównaniu z wpływem, jaki ta instytucja miała wcześniej. „Rozumiem, że to bardzo dobry dowód na to, że Kongregacja nie ma już takiej siły, jaką miała wcześniej” – konkludował zakonnik. „Bo gdyby tak było pięć lat temu, nie ma wątpliwości, że ostro by mnie potraktowano” – dodał.  

 

„Chociaż konkluzje o. Flannery’go są anegdotyczne, to wskazują one na dość powszechną obserwację zarówno w Rzymie, jak i na całym świecie. Niegdyś wszechmocna Kongregacja Nauki Wiary, poprzednio znana jako Święta Kongregacja Inkwizycji Rzymskiej i Powszechnej, wydaje się niemal milcząca” – czytamy w „National Catholic Reporter.

W ostatnich dekadach urząd doktrynalny znany był z zaangażowania w badanie nadużyć kapłanów i teologów katolickich, kwestionujących nauczanie Kościoła, a także z regularnego ogłaszania oficjalnych dokumentów. Wydaje się, że obie te funkcje w sposób dramatyczny straciły na znaczeniu.

 

Czterech teologów, których sprawy rozpatrywała Kongregacja w ciągu ostatnich pięciu lat, stwierdziło w niedawnych wywiadach, że nie otrzymali żadnej wiadomości z Kongregacji od czasu wyboru papieża Franciszka w marcu 2013 roku.

„NCR” donosi także, że za pontyfikatu papieża Franciszka nastąpiło dramatyczne zmniejszenie liczby dokumentów publikowanych przez Kongregację Nauki Wiary. Za posługi papieża Benedykta XVI w latach 2005-2013 Kongregacja opublikowała 19 dokumentów i 19 dodatkowych oświadczeń towarzyszących. Pięć dokumentów, w tym formalna krytyka siostry miłosierdzia Margaret Farley, pojawiła się w 2012 roku.

 

W ciągu ostatnich czterech lat magazyn podaje, że Kongregacja wydała jedynie dwa dokumenty. Pierwszy w czerwcu 2016 r. – ponad trzy lata po wyborze  papieża. Dotyczył on relacji między biskupami Kościoła a tak zwanymi ruchami charyzmatycznymi. Drugi wydany w październiku 2016 r. jedynie potwierdził  naukę o pochówku i kremacji.

 

Papież tuż po wyborze na Stolicę Piotrową powiedział grupie latynoamerykańskich zakonnic i kapłanów, by się nie martwili, gdyby członkowie Kongregacji wszczęli wobec nich dochodzenie. „To minie! Może nawet przyjdzie list do was z Kongregacji Nauki Wiary, stwierdzający, że powiedzieliście takie lub takie rzeczy (...) Ale nie martwcie się. Wytłumaczcie wszystko, co musicie i idźcie naprzód” – stwierdził Franciszek.

 

Od 1981 do roku 2005 Kongregacja Nauki Wiary za kardynała Josepha Ratzingera podjęła dochodzenie i wezwała do korekty poglądów wielu teologów, w tym o.  Tissa Balasuriya ze Sri Lanki, o. Paula Collinsa, indyjskiego jezuitę  o. Anthony’ego de Mello, belgijskiego jezuitę o. Jacquesa Dupuis i amerykańskiego jezuitę o. Rogera Haighta.

 

O. Flannery szczegółowo opisał swoje doświadczenia z Kongregacją w książce z 2013 roku zatytułowanej „Pytanie o sumienie.” Powiedział, że został poproszony o publiczne wyrzeczenie się niektórych poglądów wyrażonych w piśmie „Reality” pod groźbą suspendowania. Kapłan utrzymywał ciszę na temat dochodzenia na żądanie przez rok, aż ujawnił jego kulisy w styczniu 2013 r.

 

Chociaż o. Flannery zgodził się zweryfikować niektóre poglądy doktrynalne, to jednak nigdy nie wyrzekł się stwierdzenia, że kobiety będą mogły przyjąć święcenia kapłańskie. Duchownemu zakazano więc pełnienia posługi wśród wiernych.

Podobne doświadczenia miał pasjonista o. Brian D’Arcy z Irlandii Północnej, wobec którego wszczęto postępowanie w 2011 r. Kongregacja zażądała cenzurowania jego artykułów przed publikacją. O. D’Arcy powiedział, że zgodził się na cenzurowanie artykułów, które dotyczyły spraw wiary i moralności.

 

We wrześniu 2016 roku duchowny udzielił obszernego wywiadu magazynowi „Hot Press”, pismu podobnemu do „Rolling Stone,” w którym wyraził niezadowolenie z nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu.

 

Kapłan mówił, że został poinformowany później w Rzymie, że ktoś doniósł na niego do Kongregacji. Okazało się, że jego przełożony otrzymał notatkę z biura Kongregacji informującą o zgłoszeniu wzywającym do wszczęcia postepowania wobec niego, jednak potem „nic się nie stało”. „To było oświadczenie o tym, że zostało to zgłoszone, ale nie przypisano mi żadnej winy” – komentował o. D’Arcy.

 

Kapłan wyraził przekonanie, że inni, wobec których toczyły się od wielu lat postępowania Kongregacji, teraz mają spokój.

 

Kongregacja Nauki Wiary została ustanowiona, by dbać o prawowierne głoszenie i obronę wiary katolickiej w Kościele. Zajmuje się wszystkimi sprawami dotyczącymi doktryny wiary lub moralności. Kongregacja odpowiada za weryfikację pism teologicznych pod kątem zgodności z wiarą katolicką oraz teologów, kapłanów, którzy zostali oskarżeni o błędne poglądy, publikuje deklaracje dotyczące konkretnych pytań z zakresu wiary i moralności, śledzi i weryfikuje prywatne objawienia, czuwa również nad pracami Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej, a od 2014 w ramach Kongregacji ustanowiono Kolegium ds. odwołań w celu rozpatrywania najcięższych przestępstw (delicta graviora) takich jak naruszenia seksualne wobec nieletnich czy przestępstwa związane z sakramentem pokuty.

 

 

 

 

 

 

Źródło: ncronline.org
AS

 


DATA: 2017-09-04 15:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Redaktorzy Magazynu NCR okazując swoje oburzenie są niewiarygodni. Czyżby nie mieli wiedzy i nie rozumieli co się stało po 1965 r. Przecież są ekspertami i uczestniczą w aggiornamento .Jak wiadomo zmieniono nie tylko nazwę Świętego Oficjum ale i zadania. Skoro nie ma ciągłości DOKTRYNY a jest ?jakaś? nowa nauka to nie może być nadużyć i po co te lamentacje.
9 miesięcy temu / Iskierka
 
Kochani choc bardzo was szanuje to jednak nie moge sie zgodzic z opinia ze Kongregacja Nauki Wiary za czasow JPII czy Benedykta XVI-go czyms roznila sie od tych dzisiejszych lewakow , moze tylko tym ze byli bardziej dyskretni ale to JPII wyklol z kosciola abp.Lefebwere uwazanego powszechnie za swietego a nie jak oglosil kosciol JPII gdyz ten powinien byc wyklety chocby za nawiedzanie synagogi szatan , calowanie poganskiego koranu , rozdawanie komuni na reke czy oddanie wladzy nad KK zydoskim przebierancom i na efekty zniszczenia nie trzeba bylo dlugo czekac ! Pozdrawiam .
9 miesięcy temu / maciek
 
Możliwe, że Kongregacja jest bardzo zajęta, bo pracuje nad orzeczeniem nt. nauczania papieża Franciszka.
9 miesięcy temu / Byniol
 
@Minimax - Dlatego pozostaje Msza Trydencka. Tam nie było i nie będzie żadnych zmian. Tam gdzie jest odprawiana Msza Trydencka tam jest prawdziwy Kościół. Natomiast z przykrością muszę powiedzieć, co mówił już choćby Ks. Murziński, że Kościół staje się Nierządnicą z Apokalipsy Św. Jana. Niewiasta zaś - czyli prawdziwy Kościół Chrystusa będzie prześladowana (już zaczyna się obrzucać epitetami Tradycyjnych Katolików) i zejdzie do katakumb. Ci, którzy będą się trzymać Niewiasty (tych miejsc gdzie są odprawiane Msze Św. Trydenckie) zostaną w prawdziwym Kościele Chrystusa. Cała reszta pójdzie w zwiedzenie.
9 miesięcy temu / Filip
 
UWAGA! .... Włoski dziennikarz Marco Tosatti zawsze doskonale dobrze poinformowany, uznany jako najlepszy włoski korespondent religijnych w bieżącym pontyfikacie ujawnia!!! ... WATYKAN pracuje nad ?Ekumenicznym Obrzędem Mszy? pracują nad nowym ekumenicznym rytem Mszy św. by włączyć do wspólnej liturgii z katolikami protestantów i anglikanów. Powołuje się na sprawdzone źródła. I TEN DZIENNIKARZ też donosi, że proponowanym ?rozwiązaniem? jest zastąpienie słów KONSEKRACJI MILCZENIEM lub celebrans wypowiadałby własną formułę...zPewnością żeby nie urazić luteran, anglikanów i innym denominacji protestanckich.
9 miesięcy temu / MiniMax
 
Ryba psuje się od głowy...a ogon powinien reagować i reaguje...zobaczymy z jakim skutkiem.
9 miesięcy temu / DNA
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.