DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Co się dzieje w Zakonie Maltańskim? Pentin: Zakulisowa walka o wpływy

Co się dzieje w Zakonie Maltańskim? Pentin: Zakulisowa walka o wpływy
Herb Zakonu Maltańskiego

„Śmierć Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego, brata Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, rozpoczęła wewnętrzną dyskusję o jego następcy, a zarazem rozogniła intrygi i bolesne napięcia między tymi, którzy pchają Zakon do modernizacji, a tymi, którzy wierzą w jego tradycyjny charakter” - pisze Edward Pentin na łamach National Catholic Register.

 

Dalla Tore, urodzony w arystokratycznej rodzinie we włoskim Treviso, zmarł według oficjalnych informacji 29 kwietnia; zmagał się z nowotworem gardła. Zakonem Maltańskim kierował przez trzy lata.

 

Zakonnik został Wielkim Mistrzem po okresie bardzo poważnych wewnętrznych wstrząsów. Jego poprzednikiem był br. Matthew Festing, którego Ojciec Święty skłonił do złożenia dymisji. Był to efekt sporu Festinga z Albrechtem Boeselagerem, którego Festing pozbawił funkcji Wielkiego Kanclerza Zakonu. Boeselager, kierując jeszcze wcześniej organizacją Malteser International, świadczącą w ramach Zakonu pomoc humanitarną, pilotował projekt polegający między innymi na rozdawaniu w ubogich krajach prezerwatyw. Boeselager twierdził, że długo nie był tego świadomy, a gdy o sprawie się dowiedział, to ją skutecznie rozwiązał. Odwołał się od decyzji Festinga do Watykanu.

 

Media informowały, że w czasie tego sporu Zakon realizował też przyjęcie bardzo wysokiej darowizny od nieznanego darczyńcy; rzecz odbywała się za pośrednictwem szwajcarskiego funduszu finansowego. Sugerowano, że Boeselager chciał patronować do końca tej operacji, stąd pilnie odwołał się do Watykanu, nie godząc się z usunięciem ze stanowiska.

 

Papież najpierw powołał kilkuosobową komisję, która podjęła decyzję o przywróceniu Boeselagera, a później wyznaczył specjalnego delegata do Zakonu, kard. Angelo Becciu. Krytycy wskazywali, że jest to pogwałcenie suwerenności Zakonu, którą Watykan zagwarantował i potwierdził umową z 1953 roku. Co więcej Becciu de facto pozbawił wszelkich kompetencji Patrona Zakonu, jakim był od niedawna kard. Raymond Leo Burke.

 

Tym zmianom towarzyszyła dyskusja o przyszłości Zakonu. Część jego członków, pod kierunkiem Boeselagera, chciała dopuszczenia do kierowniczych stanowisk osób, które nie złożyły ślubów zakonnych. Zdaniem krytyków krył się za tym plan przekształcenia Zakonu we wpływową i bogatą organizację pozarządową, nie mającą już wiele wspólnego z wiarą katolicką.

 

Według Edwarda Pentina Boeselager od dłuższego czasu chciał zwołania nadzwyczajnej kapituły generalnej, która miałaby zająć się modernizacją Zakonu. Decyzję tego rodzaju może podjąć jedynie Wielki Mistrz.

 

Tymczasem dzień po śmierci Dalla Torre Zakon ogłosił dekret zwołujący taką kapitułę na listopad. Dekret datowano na 28 kwietnia, ale, podkreśla Pentin, nie wiadomo, kiedy został podpisany. Stąd pojawiły się pogłoski, że zwolennicy modernizacji podali nieprawdziwą datę śmierci Dalla Torre, by w ten sposób pokazać, jakoby jego ostatnią wolą było zwołanie kapituły poświęconej reformom.

 

Pentin cytuje e-mail wysłany przez księcia Ericha von Lobkovicza, który kieruje strukturami Zakonu w Niemczech, a w którym pisze się o zgodnie Dalla Torre już 28 kwietnia, a nie 29 kwietnia, jak podano oficjalnie.

 

Rzecznik Zakonu Maltańskiego, Eugenio Ajroldi di Robbiate, powiedział w rozmowie z Pentinem, że Dalla Torre zmarł tuż po północy 29 kwietnia, a dekret zwołujący nadzwyczajną kapitułę podpisał tydzień wcześniej.

 

Póki co Zakon musi w ciągu trzech miesięcy od śmierci Dalla Torre wybrać nowego Wielkiego Mistrza. Kandydatów jest niewielu, bo Wielki Mistrz musi nie tylko być zakonnikiem, ale także szlachcicem po mieczu. Stąd kandydatów jest niewielu, a postać Wielkiego Mistrza może odegrać kluczową rolę, pozwalając reformatorom na dokonanie zmian lub je blokując.

 

Źródła: ncregister.com, PCh24.pl

 

Pach


DATA: 2020-05-21 18:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proponuję Szumowskiego, jest na fali, szlachcic jak się patrzy po mieczu nie po kądzieli no i biznesowo biegły. Zastępcą może być jego brat też ma ciąg do kasy, więc są idealni tam gdzie duża kasa do przygarnięcia.
2 miesiące temu / mj
 
plan przekształcenia Zakonu we wpływową i bogatą organizację pozarządową, nie mającą już wiele wspólnego z wiarą katolicką - taki plan uwłaszczenia się na majątku Kościoła i zakonów przez zdegenerowany kler, zakonników i największych wrogów Kościoła widać we wszystkich organizacjach Kościoła. Darczyńcy przewracają się w grobach.
2 miesiące temu / Tytus
 
Władza i pieniądze to dla wielu jednak zbyt mocne narkotyki.
2 miesiące temu / Marcin
 
W takim zamieszaniu - można sobie wyobrazić - "wrogie przejęcie" przez "braci fartuszkowych",którzy wywodzą się m.in z bractwa budowniczych świątyń-katedr; nie jest to aż tak absurdalna "spiskowa teoria"?
2 miesiące temu / t
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.