DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Co się dzieje w Szwecji? Dlaczego media milczą o tym kraju? [ANALIZA]

Co się dzieje w Szwecji? Dlaczego media milczą o tym kraju? [ANALIZA]
By kazan.vperemen.com (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Furorę w internecie w ostatnich dniach zrobił wpis dziennikarza podającego statystyki przestępstw za ostatni rok w Szwecji. Z informacji tam zawartych wynika, że gwałty, strzelaniny, ataki bombowe czy zmuszanie kobiet do obrzezania to w Szwecji już niemal codzienność. „Dlaczego nikt o tym nie mówi?” – pyta.

 

„Ponad 100 ataków bombowych, rekordowa liczba gwałtów w zeszłym roku, rekordowa liczba ofiar strzelanin, ponad 40 tys. dziewczynek z obrzezaną łechtaczką, samochody stają w ogniu niemal co noc. Dziwnym trafem nikt o tym nic nie mówi. Dlaczego?” – brzmi wpis na Twitterze niezależnego dziennikarza o pseudonimie „PeterSweden”.

 

Rzeczywiście, te liczby brzmią zatrważająco. Czy rzeczywiście Szwecja, kraj kreujący się na wzór cnót obywatelskich, ostoję tolerancji i nie stroniący przed przyjmowaniem coraz większej ilości imigrantów, stracił kontrolę nad wykreowanymi przez własną politykę procesami? I czy – jak przekonują nas liberalne media – za te okropieństwa rzeczywiście odpowiedzialni są imigranci?

 

Nikomu nie trzeba udowadniać, że „tradycja” obrzezania kobiet nie jest wymysłem potomków wikingów – przyszła do Skandynawii razem z przybyszami z poza Europy; najczęściej z krajów afrykańskich. Oficjalne statystyki (które w przypadku tak intymnych kwestii i tak obarczone są ryzykiem zaniżenia) nie pozostawiają wątpliwości; w 2012 roku liczba okaleczonych w ten sposób kobiet przekroczyła 38 tys., a od 2015 r. notowano stopniowy wzrost tego typu praktyk. W 2016 roku specjalnie powołano rządowy program mający przeciwdziałać okrutnemu zjawisku [government.se].

Sytuacja wygląda podobnie także w przypadku gwałtów. W 2017 roku obliczono, że liczba zgłoszonych gwałtów wzrosła w czasie ostatniej dekady o 35 proc. W 2016 roku odnotowano 6 715 przypadków. Niemal wszystkie dane wskazują na wzrost niepokojącej tendencji. Warto dodać, że nie wszystkie przypadki są zgłaszane. Nie bez podstaw jest zatem sądzić, że w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwą plagą. Można pokusić się także o stwierdzenie, że szwedzki wymiar sprawiedliwości nie radzi sobie z problemem. Co roku bowiem za podobne przestępstwa odpowiada jedynie ok. 190 osób [bra.se].

 

Liberalne tezy głoszące, że „nie można łączyć problemu gwałtów z imigrantami” obalili w 2018 roku dziennikarze stacji Sverige Television. Podczas dziennikarskiego śledztwa dotarli do informacji wskazujących, że w ostatnich pięciu latach, aż 58 proc. skazanych za gwałt (lub jego próbę) pochodziła spoza Europy. W przypadkach kiedy ofiara nie znała oprawcy, liczba ta wynosiła już 80 proc.! Podobnie jak w przypadku obrzezania kobiet, szwedzki rząd rozpoczął systemową walkę z plagą gwałtów – z jakimi skutkami? Na razie nie wiadomo.

 

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku ataków bombowych. Często są oddzielnie klasyfikowane jako „ataki bombowe”, lub „ataki z użyciem granatów”. Szwedzki dziennikarz zapewne z rozpędu napisał, że ponad 100 zamachów miało miejsce w zeszłym roku. Oficjalne dane pokazują jednak, że przez ostatnie 7 lat mieliśmy do czynienia z 116 przypadkami zamachów. Policja jako przyczyny najczęściej podaje porachunki pomiędzy gangami imigrantów. W przeważającej części należą do nich imigranci w pierwszym lub drugim pokoleniu. Kwestią dyskusji pozostaje ich pochodzenie. W większości przypadków, odłamki pochodziły z broni używanej podczas wojen na Bałkanach, ale do ataków dochodzi także za pomocą ładunków „domowej roboty”. 

 

W 2018 roku odnotowano rekordową liczbę ofiar strzelanin – 72. 40 proc. ofiar wszelkiej przemocy zginęło od pistoletowych kul. To więcej niż w 2017 r. (35 proc.), i ponad dwa razy więcej niż w 2011 roku, kiedy w statystykach zaczęto wyodrębniać śmierć spowodowaną użyciem broni palnej. Do największej liczby strzelanin dochodzi w rejonie wielkich miast (Sztokholm, Vast, Syd), a ofiarami w przeważającej większości są mężczyźni (98 proc.) [bra.se].

 

Kwestia imigranckiego wpływu na omawiany kryzys nie jest jedynym niepokojącym zjawiskiem. Ostatnie lata pokazały słabość państwa w absolutnie podstawowej sferze, jaką jest ochrona obywateli. Wygląda na to, że socjalne państwo opiekuńcze pragnące mieć kontrolę niemal nad każdym elementem życia obywatela gdzieś pogubiło priorytety. Jeżeli szwedzkie służby nie potrafią skutecznie interweniować w przypadku gwałtów, morderstw czy odbywającego się na ogromną skalę procederu okaleczania kobiet, jak państwo może rościć sobie prawa do twierdzenia, że równie skutecznie poradzi sobie w innych dziedzinach, które pod „opiekę” oddaje mu nieświadomy obywatel.

 

„Dlaczego nikt o tym nie mówi?” – pyta zakłopotany dziennikarz. Jest to oczywiście pytanie retoryczne. Oto na naszych oczach upada mit socjalnego państwa opiekuńczego, które nie dość, że nie radzi sobie z targającym je problemami, to jeszcze jest w stanie za cenę życia i zdrowia własnych obywateli podtrzymywać mit „najwspanialszego państwa na ziemi”. Progresywny świat bowiem zapatrzony jest w Szwecję jak w obrazek i wiele sił nie pozwoli na obalenie wykreowanego przez lata przykładu. Jednak im szybciej ten mit upadnie, tym lepiej dla samych Szwedów.

 

Piotr Relich

 

 

 


DATA: 2019-07-04 07:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

i tak dobrze że jeszcze ludożerców sobie nie sprowadzili bo by ich ci "uchodźcy" zjedli
9 miesięcy temu / Radca
 
Red. Sekielski wyprodukowal gniota o straszliwie niebezpiecznej dzielnicy Malmö-Roseng?rd. Mieeszkam tu od 40 lat i nie mam zamiaru sie przeprowadzac. To prawda, ze przebywa tu 128 narodowosci, prawda, ze najbardziej klopotliwi sa Somalijczycy ale pierwsze slysze o obrzezanych kobietach. Odwrotnie-czytalam kilka artykulöw wzywajacych do karania takich praktyk. Swiat stoi dzis na glowie i nic nie bedzie juz takie, jak 30 lat temu.
ponad 1 rok temu / Magda K
 
Wystarczyło milion muzułmanów i Szwecja została utopiona
ponad 1 rok temu / Rasista krytyku
 
Szwecję powinno się poddać nadzorowi komisarycznemu ONZ, ponieważ krajem kieruje grupa ludzi o obnizonej inteligencji. Jedną z cech wysokiego intelektu jest umiejętnośc planowania i przwidywania skutków. Niestety, szwedzka lewica nie zdała egzaminu z tego przedmiotu. Ale czego można spodziewac się w kraju, którego premierem został prosty spawacz? To juz jest kraj stracony dla własnych obywateli.
ponad 1 rok temu / Gostek
 
Nie mozna sie litowac I wpuszczac bez dokumentow. Jezeli wiza+ paszport, to kazdy music stosowac sie do prawa,dodatki przysluguja osoba z danego kraju. I teraz many sutuacje gdzie wladze sie lituja biara osoby bez zadnych dokumentow bez jezyka z innej kultury I oplacaja ich zycie z pieniedzy innych obywayeli liczac ze ich dzieci podlapia jezyk I beds pracowac na rzecz kraju w dobie nizu demograficznego
ponad 1 rok temu / Daniel
 
Mieszkałem w tym kraju 23 lata. Media w Szwecji kłamią o Polsce ale w większym stopniu mówią prawdę niż media polskie...niestety
ponad 1 rok temu / Piotr
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.