DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Co robić warto, a co tylko szkodzi w walce z pandemią. Odpowiada niemiecki wirusolog

Co robić warto, a co tylko szkodzi w walce z pandemią. Odpowiada niemiecki wirusolog
fot. pixabay

Niemieccy naukowcy badają, jak długo koronawirus może przetrwać na różnych powierzchniach – oraz jak długo stanowi to źródło potencjalnego zagrożenia. Wyniki pierwszych badań dają powody do optymizmu. Na przedmiotach w domach zakażonych zebrano wyłącznie próbki martwego wirusa – tłumaczy niemiecki wirusolog.

 

Prof. Hendrik Streeck wraz ze studentami prowadzi badania w Heinsbergu w Nadrenii Północnej-Westfalii. Dziś miasto to stanowi jedno z najpoważniejszych ognisk epidemii. W regionie zdiagnozowano około 1400 przypadków choroby, 39 osób zmarło, a ponad 690 powróciło już do zdrowia. Teraz zespół Streecka przestudiuje przypadki 1000 chorych, aby zrozumieć jak doszło do zakażenia i w jaki sposób wirus wpłynął to na życie mieszkańców. Wyniki badań dadzą podstawę do opracowania wskazówek sanitarnych.

 

Streeck wskazuje, że większość przypadków zakażeń wiązała się z przebywaniem z osobą będącą nosicielem wirusa w zamkniętych pomieszczeniach przez dłuższy okres czasu. Przytacza on także przykłady: w tyrolskim Ischgl okazję do zakażeń dały zabawy organizowane dla narciarzy, w Bergamo były to mecze piłkarskie, a w Heinsbergu – zabawy karnawałowe, w których uczestniczyli zakażeni.

 

Teraz członkowie zespołu odwiedzą chorych i ich rodziny, a także ich miejsca pracy. – Byliśmy w domach, w których mieszkali zakażeni ludzie, a mimo tego nie udało nam się zebrać z żadnej powierzchni ani jednej próbki żywego wirusa – podkreśla Streeck. Koronawirus faktycznie znajdował się na przedmiotach codziennego użytku, w tym np. na pilotach do telewizora czy telefonach komórkowych, ale materiału w pobranych próbkach nie udało się poddać kultywacji w warunkach laboratoryjnych. – Oznacza to, że odkryliśmy RNA wirusa (kwas ryrybonukleinowy, który przenosi informację genetyczną), ale był on już martwy – tłumaczy wirusolog.

 

Droga szerzenia się wirusa posiada charakter kropelkowy – do zakażenia dochodzi wskutek kichania bądź kaszlenia, tak jak ma to miejsce m.in. w przypadku grypy czy odry. Osoba zakażona – tłumaczy Hendrik Streeck – musiałaby np. zakasłać zasłaniając usta ręką, a następnie tą samą ręką otworzyć drzwi dotykając klamki, którą następnie dotknie osoba zdrowa i przeniesie wirusa dotykając tą ręką twarzy.

 

Koronawirusowa pandemia ma nierzadko egzystencjalny wpływ na obywateli. Prof. Streeck studzi rozhuśtane nastroje i przestrzega przed pochopnymi obostrzeniami, które mogą spowodować, że ludzie „nie będą nawet mieli pieniędzy na czynsz”: Zbyt drastyczne ograniczenia są wręcz szkodliwe – nie siać paniki, nie szczędzić sił i środków na właściwe działania, ale przede wszystkim starajmy się normalnie żyć — zaapelował.

 

Prof. Streeck jest przeciw „paraliżowaniu całego kraju”. Uważa nawet, że powszechne noszenie masek tam, gdzie wirus w ogóle nie występuje, nie ma sensu. A o tym, jakie należy zastosować środki zapobiegawcze powinno decydować specjalnie powołane gremium, z udziałem przedstawicieli władz, gospodarki, ekspertów, wirusologów i zarządców różnorakich służb.

 

Christian Drosten, wirusolog z berlińskiego szpitala Charité, podkreśla, że koronawirusy są bardzo wrażliwe na… wysychanie. Z tego też powodu ryzyko zakażenia wskutek kontaktu np. z banknotami, monetami czy produktami w sklepie jest małe.

 

Źródło: thelocal.de, wpolityce.pl

mat, luk

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-06 08:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trąblot, bo pracuję w niemieckiej klinice a Pan Bóg nie odebrał mi jeszcze rozumu, jak co niektórym!
3 miesiące temu / okirex
 
@okirex i exxpert Skąd przeświadczenie o wlasnej mądrości?
3 miesiące temu / Trąbolot
 
Bredzi takie głupoty bo każą mu tak mówić. W Niemczech brakuje masek, płynów desynfekujących odzieży ochronnej w szpitalach i potężnych klinikach. Rządzący tam zboczeńcy i degeneraci wydawali pieniądze na LGBT na różne wydania poradników do seksualizacji młodzieży na pseudo naukowe studia by potwierdzić "normalność" zboczeń różnego rodzaju. Wydawali pieniądze miliony na prezerwatywy, pigułki antykoncepcyjne na różne porady dla rozbijania rodzin i zabijania dzieci nienarodzonych!!! Teraz właśnie ci pseudo naukowcy po linii partyjnej że swoimi ekipami podają właśnie takie porady!!! Pan Bóg zesłał na was karę za wasze wynaturzenie i waszą bezbożność... Tyle w temacie, teraz chcieli by by zagwarantować sobie dalszy dopływ mamony na koszt tych którzy nie przeżyją ich żywych eksperymentów!!!
3 miesiące temu / okirex
 
POWSZECHNE NOSZENIE MASEK GDZIE WIRUS NIE WYSTĘPUJE NIE MA SENSU! GENIALNE po stokroć. Pamiętam że jak nie było jeszcze wirusa NIKT NIE NOSIŁ MASEK! DO TAKIEGO ODKRYCIA TRZEBA BARDZO TĘGIEGO PROFESORA. Jasne dlaczego jest epidemia! To IDIOCI NAUKOWCY go sprowadzili do naszej rzeczywistości. Czy to oryginalne wypowiedzi naukowców czy to ktoś je montuje? Bo wygląda to naObjawiającą Swoje Istnienie AGENTURĘ WPŁYWU. To samo USSA, NIEMCY, ogólnie Lewica Pieniądza. Koniec moich wypowiedzi; PRZYCHODZI WUELKA MANIPULACJA.!.
3 miesiące temu / ExxPeert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.