DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Taki Wasz cytat: "Tymczasem Kościół katolicki naucza jednoznacznie: kapłan nie ma żadnego prawa odmówić wiernemu przyjęcia Komunii świętej do ust. Jedynym przypadkiem, w którym byłoby to możliwe, jest brak właściwej dyspozycji osoby chcącej przyjąć sakrament, ale nigdy - koronawirus." A co z odniesieniem do źródeł??? O jaką jednoznaczność chodzi?? teologiczną?? moralną?? kanoniczną?? liturgiczną?? Ciekawy jestem co się dzieje z sumieniem kapłana? Czy on ma jakieś zobowiązania moralne?
7 dni temu / Biedak
 
Duch "pobożnej" obłudy nie ginie. Jak ci faryzeusze potępiający uczniów Jezusa łuskających zboże w szabat, teraz nasi polscy "faryzeusze" nie widzą istoty sprawy - Ciała Chrystusa jako znaku Miłości i Odkupienia, widzą "problem" formy. Gdzie ta ich żywa wiara, mieszkająca w nieśmiertelnej duszy? Gdzie Treść tej Wiary - Chrystus, który nigdy nie był pustą formą,bo nie byłby nieskończoną Miłością.
21 dni temu / Teresa
 
Polecam wszystkim artykuł, który można wygooglować: "Historia nadużycia w postaci Komunii na rękę", znajdujący się na stronie jednej z parafii w Poznaniu. Wyjaśnia wiele kwestii.
23 dni temu / [email protected]
 
Pytanie powinno brzmieć : Co robić gdy kapłan z m u s z a do przyjęcia Komunii Św. do u s t.
23 dni temu / towiem
 
W epiklezie łacińskiej, greckiej i polskiej: "BIERZCIE I JEDZCIE...." Uważam, że najważniejsza jest świadomość, że przyjmuję ponadsubstancjalne Ciało Chrystusa !!!. Na ten temat zresztą mówiła Sw. Katarzyna ze Sieny już w XIV w. dopuszczając formę "do ręki" Moim zdaniem nie należy się gorszyć ani tym bardziej osądzać formy przyjęcia szanując przyjęcie do ust. Podstawowa mądra zasada "aby nie gorszyć" oraz "jedności wspólnoty wiernych" tutaj obowiązuje
23 dni temu / Janusz
 
Kapłan nie jest świętą krową, aby mu oddawać cześć. Mogę oddać cześć Chrystusowi, który wyposażył sakramentalnie kapłana do szafowania Tajemnic Swojego Przenajświętszego Ciała i innyvh Sakramentów. Kapłan nie jest tutaj decydentem, lecz jedynie wykonawcą woli Chrystusa i Kościoła. Szacunek należy się kapłanowi jedynie z tego tytułu. Może on być pogłębiony, gdy stara się być dobrym człowiekiem dla innych. Z drugiej jednak strony zachowanie świeckich na wzór pana Hołowni domagającego się Najświętszego Sakramentu w sposób nie licujący z powagą tego sakramentu należy uznać za naganne. Po za tym biskupi wielokrotnie dawali dowód swojego niezdecydowania i pieczenia na jednym ogniu wielu aspektów tej lub innej sprawy.
23 dni temu / Krakusik
 
Co to za dziwna wojna? . Nie ma co toczyć sporów, która forma jest właściwa, skoro obie są dopuszczalne. Fakt, że jak było zagrożenie wirusem uznano, że Komunia do ust jest mniej sterylna, zatem doraźnie preferuje się Komunię na rękę. Co jest tylko czasową blokadą Komunii do ust. Na Śląsku mamy epicentrum wirusa. Nie dziwię się, że księża nie chcą dawać Komunii do ust, niebawem to się zmieni, ale musi zmaleć liczba zakażeń w tym regionie.
24 dni temu / Michu.
 
Do nikt ważny. Niedziela 26/4, parafia M.B.Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach, arch. katowicka. Uczestniczyłem we mszy św. online odprawianej o godzinie 0700. Odprawiający kapłan chyba proboszcz powiadomił wiernych, że będzie udzielał komunii św. tylko na rękę, bo takie jest rozporządzenie episkopatu. Wierni karnie wyciągali dłonie po Pana Jezusa. Jako ostatni podszedł do komunii św. mężczyzna, który chciał przyjmować Pana Jezusa tylko do ust. Po dyskusji widać to było online, ostatecznie ksiądz udzielił mężczyźnie komunii św. do ust, ale na zakończenie mszy św. podczas ogłoszeń parafialnych, ponownie pouczył wiernych, że dopuszczalna jest komunia św. tylko na rękę i, jak stwierdził, jest to sprawa oczywista. Byłem zbulwersowany taką postawą księdza. Przestałem się dziwić, kiedy usłyszałem, że z polecenia arcybiskupa Wiktora Skworca, odwołane są w kościołach nabożeństwa majowe z powodu pandemii koronawirusa. Smutne, że podczas mszy św. ksiądz kłamie.
24 dni temu / czesieks
 
Czy w opisach ostatniej wieczerzy mamy coś na temat że Jezus wkładał uczniom do ust, chleb który łamał? Czy raczej jest napisane że łamał i rozdawał?
24 dni temu / WaWal
 
Wątpię, czy Jezus jest zadowolony z bezsensownej wojny o to, jak przyjąć komunię, czy na rękę, czy do ust.
24 dni temu / fhf
 
DO "nikt ważny". Celebransi mają prawo nie używać masek,wg przepisów rządowych.A to, że ty się nie spotkałeś z przypadkami odmawiania Komunii na rękę, nie znaczy, że one nie istnieją.Swoją drogą mobilność wiernego jest od kilku miesięcy ograniczona, nie masz przecież obrazu całości.Mój proboszcz z archidiecezji kierowanej przez abpa Dzięgę od początku dezynfekował sobie palce. Jeśli ktoś tego nie robi, zasługuje na upomnienie ze strony zwierzchników
24 dni temu / rowernik
 
Przepisy z 2002 i 2004 roku są wspaniałe... Niestety nie na czas epidemii. Ciekawe, że nie sprzeciwiali się iei biedni katolicy od Komunii do ust wobec ograniczenia ilości wiernych do 5 osób.
24 dni temu / Paso
 
a ja zapytam: czy ktokolwiek zmusza kogokolwiek. do przyjmowania komunii na reke??? i jeszcze jedno pytanie: czy pokazywanie na liturgii, ze nie trzeba nosic maseczki, czy rekawiczek ochronnych, bo celebransi nie nosza i podawanie tejze komunii niezdezynfekowanymi dlonmi jest etycznie i moralnie dopuszczalne??? tak samo jak przychodzenie na liturgie przez osoby potencjalnie zagrazajace innym bez maseczek i kaslajace naokolo... tylko blagam bez tych spazmatycznych odpowiedzi, ze to cialo Pana Jezusa, bo to oczywista prawda dogmatyczna, ale Stworca dal nam rozum, zeby go uzywac... a z milosci do bliznich powinnismy szanowac innych i swoje zdrowie oraz dzialac profilaktycznie... jeszcze powtorze, nie spotkalem sie ze zmuszaniem do przyjmowania komunii na reke, to jakas chora, rozegzalotawna propaganda
24 dni temu / nikt wazny
 
Co robić? NIC. Przecież na normalnej Mszy św. jedyną postawą w której przyjmujemy Ciało Pańskie jest postawa klęcząca.
24 dni temu / Krzysztof
 
Poczytajcie sobie historię Komunii Świętej udzielanej na rękę. Słowa klucze: arianie, protestanci, Holandia. Czy naprawdę chcemy pójść w takim kierunku?
24 dni temu / Czytelniczka
 
@Arek W takiej sytuacji można i należy przyjąć Chrystusa w sposób duchowy.
24 dni temu / Czytelniczka
 
@abc Tak, prawą dłoń na lewą - a nie odwrotnie, jak to się teraz wiernych instruuje! Prawa dłoń była uważana za bardziej szlachetną. Poza tym, w kościele starożytnym przyjmowano Komunię w ten sposób, że komunikujący pochylony w głębokim pokłonie chwytał Hostię wargami i spożywał, a potem dokładnie wylizywał wnętrze dłoni, żeby nie utracić żadnej cząstki Hostii i w ten sposób zapobiec zbezczeszczeniu tychże cząstek. Nie brano Komunii w palce. Poza tym, Święty Bazyli Wielki, Doktor Kościoła współczesny Świętemu Cyrylowi, pisał, że przyjmowanie Komunii z własnych rąk nie jest naganne:1 PODCZAS PRZEŚLADOWAŃ, gdy brak kapłana albo posługującego 2 kiedy jest się mnichem na pustyni, gdzie nie ma kapłana. Zważ, że to są wyjątki! PS Poczytaj sobie, kto wprowadził Komunię na rękę w XX wieku i czy dokonał tego w duchu posłuszeństwa Kościołowi i Papieżowi.
24 dni temu / Czytelniczka
 
@abc Ratzinger napisał te słowa w książce wydanej w 1986r. później jako papież w 2008 roku sam odmówił Komunii Św. wszystkim, którzy nie chcieli jej przyjąć na klęcząco i do ust. Może sam zrozumiał swój błąd
24 dni temu / Jaa
 
Sorry, trochę arykuł i niektóre komentarze są nie na temat. Wszelkie dokumenty mówią o normalnej sytuacji, a tu naprawdę jest częściowo jak na wojnie. W końcu ludzie umierają, chorują, obciążają swoję chorobą innych i sięganie po argumenty z dokumentów słusznych w normalnym czasie jest albo nie zrozumieniem, albo świadomą manipulacją. Mam nadzieję, że jest to raczej nizrozumienie. A to stwierdzenie przeraża "umrzeć niż przyjąć komunię niegodnie" - "niegodnie", to znaczy w grzechu. Nie ciało czyni człowieka nieczystym, ale to co jest w jego sercu. Myślę, że ciało ma boskie pochodzenie, tak samo, jak dusza.
24 dni temu / Max
 
Pani Teresa nie można. Niezgodne z tradycją. Ale tylko to między XVI a XX wiekiem. Reszta bez znaczenia. Aha to modernizm
24 dni temu / Tomek
 
A može kapłani są niepotrzebni i będzie po problemie bo przecież tu sami mądrzy.
25 dni temu / Laik
 
jak to co zrobić... iść do innego Kościoła. Ksiądz to nie Kościół a budynek czy ten czy inny bez znaczenia. Istotne jest, że te nawet czasem grzeszne ręce Kapłana i tylko jego są w stanie dokonać PRZEISTOCZENIA. Tylko Kapłan może nam dać Boga.
25 dni temu / Kpt. Żbik
 
Ratzinger o Komunii Św. przyjmowanej na rękę: jest rzeczą niemożliwą, aby Kościół do IX wieku, więc przez 900 lat przyjmował Eucharystię niegodnie. Czytając teksty Ojców Kościoła, widzimy, z jaką czcią i gorącością ducha przyjmowano Komunię. U św. Cyryla ? IV wiek ? znajdujemy szczególnie piękny tekst. Mówi on w swej katechezie, jak wierni mają przystępować do Komunii świętej. Zbliżając się do ołtarza mają kłaść prawą rękę na lewą, aby w ten sposób obie dłonie utworzyły tron i krzyż zarazem dla Króla. Cyrylowi chodzi o ten symboliczny wyraz pełen piękna i głębi: ręce człowieka tworzą krzyż, który staje się tronem dla zstępującego Pana. Wyciągnięta, otwarta ręka staje się znakiem postawy człowieka wobec Chrystusa: człowiek roztwiera przed Nim szeroko swe ręce.
25 dni temu / abc
 
Ratzinger cd. Zważywszy to wszystko, dochodzimy do przekonania, że jest rzeczą fałszywą spierać się o tę lub ową formę. Nie powinniśmy zapominać, że nie tylko nasze ręce są nieczyste, lecz także nasz język, nasze serce; że językiem grzeszymy często więcej niż rękoma. Największym ryzykiem podjętym przez Boga i równocześnie wyrazem Jego miłosiernej miłości jest to, że nie tylko ręce i język, lecz także i nasze serce może Go dotykać
25 dni temu / abc
 
Nieakceptowanie UZNANEJ w Kościele praktyki udzielania Komunii Św. na rękę jest właśnie brakiem dyspozycji do przyjęcia Komunii i jak najbardziej słusznym powodem jej odmówienia. BRAK JEDNOŚCI Z KOŚCIOŁEM.
25 dni temu / abc
 
Wolę umrzeć niż przyjąć komunię niegodnie, czyli na rękę. Jeśliby kapłan odmowił mi godnego przyjęcia komunii czyli klecząc i do ust to nie chce jej w ogóle przyjmować.
25 dni temu / Arek
 
Kochani wysłuchajcie na youtube kazania ks.prof.Stanisława Koczwary pt. "biskupi porzucili swój lud" i "o sromocie zamykania kościołów".
25 dni temu / youtube
 
Przedziwna jest ta praktyka przyjmowania Najświętszego Ciała Chrystusa na rękę. Niedawno odmawiano przyjmowania w pozycji klęczącej, choć taka jest wielowiekowa tradycja Kościoła.Wymaga też tego szacunek dla Eucharystii. Czy przyjmowanie na rękę jest bardziej higieniczne od przyjmowania do ust? Dwie ręce dotykają Ciała Chrystusa. Nie mówiąc o zaniku sacrum. Pewnie o to chodzi, żebyśmy zapomnieli o sacrum i zrobili nawet z Eucharystii profanum. Kościele! Opamiętaj się! Otwarty Kościół zamyka się an Naukę Chrystusa i Objawienia.
25 dni temu / Maria
 
byłem w takiej sytuacji. Niestety, kapłan zdecydowanie! kazał mi przyjąć Najświętsze Ciało i Krew Zbawiciela Jezusa Chrystusa na dłoń. Uczyniłem tak, jak żądał, nie będę się z osobą duchowną kłócił i to w Domu Boga Żywego. Dodam, że w tej parafii sposób udzielania Komunii Świętej zależny jest od tego który z kapłanów celebruje Najświętszą Ofiarę Boga naszego. Do VIRTU VIRUS: jak to w życiu jest, wszystko zależne jest od Boga w Trójcy Najświętszej. Jego daru łaski wiary dla każdego z nas z osobna. Ja się nie cieszę, że można na dłoń. Według mnie nie ma w tym prawdziwej czci dla Boga i Eucharystii.
25 dni temu / niki
 
To jest ciekawe. Kiedyś w mojej obecności hostia upadła na ziemię. Chciałam ją podnieść - nie pozwolono mi. Czyli jednak. Z drugiej strony, ?Istruzioni teologiche e morali per amministrare, e ricevere i sacramenti divise in due parti?, p. 1, Siena 1789, s. 252-253 - podają instrukcję dla księży o Komunii na rękę w czasie zarazy wrzucić w google, to się pokaże.
25 dni temu / Wrotka
 
Skoro były organizowane petycje do władz o zwiększenie limitu wiernych to proszę zorganizować petycję do władz kościelnych o możliwość wyboru przyjęcie komunii w każdej parafii lub informacji o posiadaniu specjalnej chusteczki na dłoń bo jak widać nie wszyscy kapłani mają świadomość że nie można nikogo przymuszać! Jeśli ktoś uważa, że nie ma nic złego w przyjmowaniu komunii na rękę to warto zapoznać się z objawieniami w Fatimie gdzie anioł mówi aby tego nie robić...
25 dni temu / abc
 
W mojej parafii wisi kartka na drzwiach: Komunia Święta TYLKO na rękę. Jak tu się zwrócić do biskupa, skoro to on tak kazał? Nie ma szans, by szary wierny był wysłuchany. Nie chcesz na rękę, to nie przychodź. Potrzebny byłby jakiś protest o szerszym zasięgu. Coś w rodzaju " My chcemy Boga "
25 dni temu / Eliza
 
ALE WY MACIE PROBLEMY...JAKBY WIĘKSZYCH ZMARTWIEŃ NIE BYŁO!BARDZO CHĘTNIE PRZYJMUJĘ NA DŁONIE CHRYSTUSA I CIESZĘ SIĘ,ŻE TERAZ TAK MOŻNA.
25 dni temu / VIRTU VIRUS
 
Pana Jezusa przyjmujemy wyłącznie na klęcząco za wyjątkiem osób chorych, którzy nie mogą klęknać i na język. I tylko z wyświęconych rąk kapłańskich!
25 dni temu / gzk
 
APEL DO BISKUPÓW!!! Niech zarzadzą Nowennę przed Intronizacją Jezusa Chrystusa na Króla Polski, a później przeprowadzą z władzami naszej Ojczyzny Koronację.
25 dni temu / gzk
 
A w polskiej misji w Niemczech jest alternatywa "... Z tego względu prosimy tych którzy nie chcą przyjmować Komunii Świętej na rekę o przygotowanie we własnym zakresie i przyniesienie specjalnej, tylko do tego celu służącej czystej chusteczki np. bawełniana lub lniana na którą kapłan będzie kładł Ciało Chrystusa. Komunię Świętą przyjmujemy bezpośrednio z chusteczki do ust bez brania do rąk." cieszę się że niektórzy ksiądz proboja coś jakieś rozwiązanie w przeciwieństwie do innych a warto wspomnieć że w Niemczech od zawsze wszyscy na rękę tylko Polacy do ust.
25 dni temu / Mat
 
Biskup w Oslo określił że Komunia Święta tylko na rękę w związku z nowymi przepisami odnośnie luzowania restrykcji. I co teraz? Ksiądz ma udzielać Komunii Świętej w rękawiczkach.
25 dni temu / Józef
 
Są dwa wyjścia. Iść do kościoła gdzie nie ma takich problemów lub kupić piękną białą chusteczkę, aby to na nią leżącą na dłoni, kapłan położył Najświętsze Ciało, a następnie pochylić się i wysuniętym językiem dotknąć Komunikant i przenieść go do buzi.
25 dni temu / maria
 
Znowu zaczyna się to przez co był rozłam reformacji, znowu stawia się prawo nad człowieka, a z ciała Chrystusa robi się cyrk bo ten nie weźmie na rękę ten znów tylko na klęcząco. Po pierwsze posłuszeństwo , a po drugie ci którzy narażają siebie i innych uparcie biorąc komunię do ust grzeszą pychą, wystawiając Boga na próbę i łamią przy okazji 5 przykazanie gdyż życie jest najwyższą świętością.
25 dni temu / Janek
 
wystarczy że kapłani zaczęli zachęcać i wierni przerażeni informacjami o covidzie wyciągają ręce, nieraz nawet nie wiedząc jak to poprawnie uczynić.
25 dni temu / ola
 
Czemu na rękę ma byc bardziej higienicznie? Nawet jeśli wierny umyłby ręce tuż przed wyjściem z domu to raczej między zdarzeniami podotykał wiele rzeczy. Drzwi od domu, klucze, kurtka, może kierownica albo torebka, na którą ktoś mógł nakaszleć w sklepie. Dwa, to tak jak pan Wojciech Cejrowki mówi, możliwość profanacji.
25 dni temu / Adka
 
A czy nie można także łagodnie na portalu tłumaczyć skoro obie formy zostały zaakceptowane przez episkopat jakie jest uzasadnienie teologiczne przyjmowania na rękę?
25 dni temu / Teresa
 
Dobrze o prosze o instrukcje co robic gdy sam arcybiskup wydaje polecenia wszystkim ksiezom by tak robic?
25 dni temu / Bajabongo
 
Bardzo dobry i aktualny tekst. Ja nawet rozumiem kapłanów opętanych telewizyjnym strachem, ale może by tak oglądać mniej tego pogaństwa? A przecież wszyscy, łącznie ze mną, powinniśmy bać się głównie Pana Boga, a nie np. wirusa
25 dni temu / Jarosław
 
No dobrze, to są rady, jak postąpić post factum, ale ani słowa nie ma tutaj, co zrobić w konkretnej sytuacji. Przecież w trakcie udzialania Komunii nikt nie będzie uświadamiał kapłana i powoływał sę na prawa i przepisy. Przyjąć więc w tym konkretnym przypadku Komunię na rękę, czy w ogóle nie przyjąć fizycznie, a tylko później duchowo. Myślę, że ciężko będzie się jednak pozbierać, żeby godnie przyjąć duchowo, będąc w stanie wzbudzenia, do którego niewątpliwie musi doprowadzić taka bulwersująca sytuacja.
25 dni temu / pga
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.