DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Co robić gdy kapłan zmusza do przyjęcia Komunii Św. na rękę? [PORADNIK]

Co robić gdy kapłan zmusza do przyjęcia Komunii Św. na rękę? [PORADNIK]
Lukasz Dejnarowicz/ Forum

Do portalu PCh24.pl zwracają się zaniepokojeni katolicy z całego kraju: w niektórych parafiach księża kategorycznie odmawiają uczestniczącym w Mszy świętej wiernym możliwości przyjęcia Komunii świętej do ust. Czy mają do tego prawo? Nie! Jednoznacznie precyzują to dokumenty zarówno Konferencji Episkopatu Polski jak i samej Stolicy Apostolskiej. Co w takim razie powinni robić wierni, których kapłan próbuje zmusić do przyjęcia Ciała Chrystusa do ręki?

 

W obliczu epidemii koronawirusa w wielu kościołach w Polsce pojawiła się wcześniej rzadko w naszym kraju spotykana praktyka udzielania Komunii świętej do ręki. Ten sposób przyjmowania Ciała Chrystusa, jak wiemy z licznych relacji naszych Czytelników, bywał przedstawiany przez niektórych kapłanów jako rzekomo doskonalszy i lepszy, co jest całkowicie sprzeczne z wielowiekową tradycją Kościoła. Dlaczego tak się dzieje?

 

Wydaje się, że pewną rolę w powstaniu niemałego zamieszania mogła odegrać nie dość precyzyjna wypowiedź Konferencji Episkopatu Polski. 12 marca Rada Stała KEP opublikowała bowiem zarządzenie, w którym zapisano:

 

„[…] przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy”.

 

Wiele wskazuje na to, że to sformułowanie zostało przez niektórych kapłanów – być może dotkniętych panicznym strachem wzbudzanym przez niektóre media, zwłaszcza telewizyjne – odebrane wręcz jako nakaz nakłaniania wiernych do przyjmowania Ciała Chrystusa na rękę; nakłaniania, które niekiedy przybierało – i wciąż przybiera – formy zmuszania.

 

Tymczasem Kościół katolicki naucza jednoznacznie: kapłan nie ma żadnego prawa odmówić wiernemu przyjęcia Komunii świętej do ust. Jedynym przypadkiem, w którym byłoby to możliwe, jest brak właściwej dyspozycji osoby chcącej przyjąć sakrament, ale nigdy -  koronawirus.

 

Co istotne, sprawę tę wyjaśnił także sam Episkopat. 21 marca 2020 Prezydium KEP ogłosiło wskazania dla biskupów odnośnie sprawowania czynności liturgicznych, gdzie sprecyzowano wcześniejsze nieco niejasne słowa. I tak czytamy w dokumencie:

 

„Przypomina się, że każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust […].  W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać […]. Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę”.

 

Prezydium KEP powołało się w swoich „Wskazaniach” na instrukcję Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Redemptionis Sacramentum z 25 marca 2004 roku. Tam w punkcie 92. czytamy obecne w dokumencie KEP słowa: „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię świętą do ust”.

 

To oznacza, że kapłani, którzy odmawiają ze względu na epidemię Covid-19 udzielenia wiernym Komunii świętej do ust, sprzeciwiają się przepisom kościelnym jednoznacznie wyrażonych w wymienionych wyżej dokumentach. Katolicy, którzy spotkali się z podobnym zachowaniem, powinni uświadomić szafarzowi jego pomyłkę, a w razie uporczywego trwania przy błędzie zgłosić sprawę biskupowi miejsca.

 

Warto zwrócić przy tym uwagę, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w 2002 roku zajmowała się podobnym problemem, odpowiadając na skargę wiernego, któremu kapłan odmawiał udzielenia Komunii świętej w postawie klęczącej. Kongregacja surowo potępiła takie zachowanie i przestrzegła, że jeżeli będą pojawiać się w przyszłości kolejne takie skargi, to potraktuje je „z wielką powagą” i „rozpocznie postępowanie dyscyplinarne zgodne z wagą tego dyscyplinarnego nadużycia”.

 

A zatem nie wahajmy się prosić kapłanów o udzielanie Komunii świętej do ust. Czyńmy to jednak zawsze w duchu wielkiego szacunku dla osób duchownych i miłości do Kościoła. Mamy do tego pełne prawo i w razie odmowy powinniśmy pokazywać księżom wymienione wyżej przepisy i wytyczne.

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-05-11 07:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Taki Wasz cytat: "Tymczasem Kościół katolicki naucza jednoznacznie: kapłan nie ma żadnego prawa odmówić wiernemu przyjęcia Komunii świętej do ust. Jedynym przypadkiem, w którym byłoby to możliwe, jest brak właściwej dyspozycji osoby chcącej przyjąć sakrament, ale nigdy - koronawirus." A co z odniesieniem do źródeł??? O jaką jednoznaczność chodzi?? teologiczną?? moralną?? kanoniczną?? liturgiczną?? Ciekawy jestem co się dzieje z sumieniem kapłana? Czy on ma jakieś zobowiązania moralne?
6 miesięcy temu / Biedak
 
Duch "pobożnej" obłudy nie ginie. Jak ci faryzeusze potępiający uczniów Jezusa łuskających zboże w szabat, teraz nasi polscy "faryzeusze" nie widzą istoty sprawy - Ciała Chrystusa jako znaku Miłości i Odkupienia, widzą "problem" formy. Gdzie ta ich żywa wiara, mieszkająca w nieśmiertelnej duszy? Gdzie Treść tej Wiary - Chrystus, który nigdy nie był pustą formą,bo nie byłby nieskończoną Miłością.
6 miesięcy temu / Teresa
 
Polecam wszystkim artykuł, który można wygooglować: "Historia nadużycia w postaci Komunii na rękę", znajdujący się na stronie jednej z parafii w Poznaniu. Wyjaśnia wiele kwestii.
6 miesięcy temu / [email protected]
 
Pytanie powinno brzmieć : Co robić gdy kapłan z m u s z a do przyjęcia Komunii Św. do u s t.
6 miesięcy temu / towiem
 
W epiklezie łacińskiej, greckiej i polskiej: "BIERZCIE I JEDZCIE...." Uważam, że najważniejsza jest świadomość, że przyjmuję ponadsubstancjalne Ciało Chrystusa !!!. Na ten temat zresztą mówiła Sw. Katarzyna ze Sieny już w XIV w. dopuszczając formę "do ręki" Moim zdaniem nie należy się gorszyć ani tym bardziej osądzać formy przyjęcia szanując przyjęcie do ust. Podstawowa mądra zasada "aby nie gorszyć" oraz "jedności wspólnoty wiernych" tutaj obowiązuje
6 miesięcy temu / Janusz
 
Kapłan nie jest świętą krową, aby mu oddawać cześć. Mogę oddać cześć Chrystusowi, który wyposażył sakramentalnie kapłana do szafowania Tajemnic Swojego Przenajświętszego Ciała i innyvh Sakramentów. Kapłan nie jest tutaj decydentem, lecz jedynie wykonawcą woli Chrystusa i Kościoła. Szacunek należy się kapłanowi jedynie z tego tytułu. Może on być pogłębiony, gdy stara się być dobrym człowiekiem dla innych. Z drugiej jednak strony zachowanie świeckich na wzór pana Hołowni domagającego się Najświętszego Sakramentu w sposób nie licujący z powagą tego sakramentu należy uznać za naganne. Po za tym biskupi wielokrotnie dawali dowód swojego niezdecydowania i pieczenia na jednym ogniu wielu aspektów tej lub innej sprawy.
6 miesięcy temu / Krakusik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.