DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Co robić, gdy mężczyzna jest podpity? 10 praktycznych przykazań dla kobiet z… 1914 roku

Co robić, gdy mężczyzna jest podpity? 10 praktycznych przykazań dla kobiet z… 1914 roku

W 1914 roku „Rodzina. Pismo poświęcone wychowaniu i nauce domowej” opublikowało 10 praktycznych przykazań dla niewiast, doradzających jak zachowywać się wobec mężów. Autorzy przykazań nie mieli wątpliwości: kobieta musi być słońcem domowym.

 

Poradnikowy tekst pochodzi dokładnie z 30 lipca 1914 roku, czyli sprzed ponad stu lat. Pismo „Rodzina” znakomicie pokazuje, w jaki sposób wówczas patrzono na obyczaje i relacje między kobietą a mężczyzną.

 

Co ciekawe, wiele z nich dotyczy sposobów na to, w jaki sposób uniknąć nadużywania alkoholu przez męża. I tak na przykład poradnik zaleca żonie, by nie nadużywała soli i pieprzu, bo przyprawy te powodują pragnienie i mogą łatwo sprawić, że małżonek chętniej zaglądnie do kufla czy kieliszka. W innym punkcie poradnik zachęca do utrzymywania w mieszkaniu czystości i porządku. Jak argumentuje? Miły mężczyźnie dom sprawi, że poczuje się szczęśliwy, a wówczas nie pójdzie do karczmy.

 

Inne porady zachęcają żonę do rozmowy z mężem na tematy, w tym także polityczne, a również czytanie wraz z nim książek.

 

 

 

Źródło: viralka.pl

ged

 

 

 

 


DATA: 2018-02-06 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czytam komentarze i widzę, że wiele osób nie zrozumiało przekazu. Nie chodzi o to by nagradzać męża pijaka ale by żyć w zgodzie tak aby mąż nie widział potrzeby wychodzenia z domu!
ponad 4 lata temu / q
 
Umiarkowanie to jest gdy żona wyda na szmaty pieniądze na samochód a nieumiarkowanie gdy na samochód i opał. Nikt nie zarzuca jej stanu upojenia. Umiarkowanie to jest gdy żona naucza na jawie a nieumiarkowanie gdy daje polecenia dodatkowo przez sen, a jest trzeźwa. Umiarkowanie to jest gdy żona wyda na szminki tylko pół dniówki robotnika - 50 zł a nieumiarkowanie gdy weźmie tiuning w spa za 3 m-ce pracy robotnika w zimie. Co ma do tego Kościół jak kto jest porąbany w swoim zdziczeniu na temat wojny płci ? Wymiana zdań stacza się w onetowe bagno za sprawą czujnych wojujących feministek. Nieumiarkowanie. A tak w ogóle co to jest biały terror i stowarzyszenia poszkodowanych ojców. Wóda to nie czary-mary czym da się objaśnić cały świat. Stwierdzenie o obrzydzeniu dyskwalifikuje dyskutującą. Ech gdzie te czasy cnotliwej Magdaleny i rzucanych kamieni?
ponad 4 lata temu / aparat powietrzny już odleciał
 
No to poproszę o wyjaśnienie, jak KONKRETNIE termin "nieumiarkowanie" jest rozumiany przez Kościół. Bo ja jako granicę między umiarem a nieumiarkowaniem rozumiem "moment utraty kontroli nad sobą".
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany, tutaj nie chodzi o to, jak ja czy Ty rozumiemy ten termin, ale o tym, jak jest on rozumiany przez Kościół. A według Kościoła upijanie się jest grzechem.
ponad 4 lata temu / Biały Lis
 
OK, przyjmuję do wiadomości Twoje stanowisko i (ewentualne) podejście do pijanego męża. Nie mam najmniejszego zamiaru takiego stanowiska krytykować, skoro nie wynikają z niego negatywne skutki dla Waszego małżeństwa. Zrozum jedynie proszę, że są małżeństwa w których małżonek po spożyciu, małżonka po spożyciu czy oboje po spożyciu alkoholu nie brzydzą się położyć w jednym łóżku. I tu znowu wróciliśmy do sedna różnicy naszych poglądów - mamy inne rozumienie terminu "nieumiarkowanie", dlatego Ty nie rozumiesz (jak sama przyznajesz) mojego pojmowania nieumiarkowania, a mi się wydaje że ja trochę rozumiem Twoje pojmowanie tego terminu :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Ja szczerze powiedziawszy nie rozumiem, jak można upijania się nie utożsamiać z nieumiarkowaniem. Upijanie się jest grzechem ciężkim. Gdyby mój mąż powrócił pijany do domu, to spałby na kanapie. Brzydziłabym położyć się w jednym łóżku z pijanym mężczyzną.
ponad 4 lata temu / Biały Lis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.