DZIŚ JEST:   22   MAJA   2019 r.

Św. Rity z Cascii, zakonnicy
Św. Julii
 
 
 
 

Co robić, gdy mężczyzna jest podpity? 10 praktycznych przykazań dla kobiet z… 1914 roku

Co robić, gdy mężczyzna jest podpity? 10 praktycznych przykazań dla kobiet z… 1914 roku

W 1914 roku „Rodzina. Pismo poświęcone wychowaniu i nauce domowej” opublikowało 10 praktycznych przykazań dla niewiast, doradzających jak zachowywać się wobec mężów. Autorzy przykazań nie mieli wątpliwości: kobieta musi być słońcem domowym.

 

Poradnikowy tekst pochodzi dokładnie z 30 lipca 1914 roku, czyli sprzed ponad stu lat. Pismo „Rodzina” znakomicie pokazuje, w jaki sposób wówczas patrzono na obyczaje i relacje między kobietą a mężczyzną.

 

Co ciekawe, wiele z nich dotyczy sposobów na to, w jaki sposób uniknąć nadużywania alkoholu przez męża. I tak na przykład poradnik zaleca żonie, by nie nadużywała soli i pieprzu, bo przyprawy te powodują pragnienie i mogą łatwo sprawić, że małżonek chętniej zaglądnie do kufla czy kieliszka. W innym punkcie poradnik zachęca do utrzymywania w mieszkaniu czystości i porządku. Jak argumentuje? Miły mężczyźnie dom sprawi, że poczuje się szczęśliwy, a wówczas nie pójdzie do karczmy.

 

Inne porady zachęcają żonę do rozmowy z mężem na tematy, w tym także polityczne, a również czytanie wraz z nim książek.

 

 

 

Źródło: viralka.pl

ged

 

 

 

 


DATA: 2018-02-06 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czytam komentarze i widzę, że wiele osób nie zrozumiało przekazu. Nie chodzi o to by nagradzać męża pijaka ale by żyć w zgodzie tak aby mąż nie widział potrzeby wychodzenia z domu!
ponad 3 lata temu / q
 
Umiarkowanie to jest gdy żona wyda na szmaty pieniądze na samochód a nieumiarkowanie gdy na samochód i opał. Nikt nie zarzuca jej stanu upojenia. Umiarkowanie to jest gdy żona naucza na jawie a nieumiarkowanie gdy daje polecenia dodatkowo przez sen, a jest trzeźwa. Umiarkowanie to jest gdy żona wyda na szminki tylko pół dniówki robotnika - 50 zł a nieumiarkowanie gdy weźmie tiuning w spa za 3 m-ce pracy robotnika w zimie. Co ma do tego Kościół jak kto jest porąbany w swoim zdziczeniu na temat wojny płci ? Wymiana zdań stacza się w onetowe bagno za sprawą czujnych wojujących feministek. Nieumiarkowanie. A tak w ogóle co to jest biały terror i stowarzyszenia poszkodowanych ojców. Wóda to nie czary-mary czym da się objaśnić cały świat. Stwierdzenie o obrzydzeniu dyskwalifikuje dyskutującą. Ech gdzie te czasy cnotliwej Magdaleny i rzucanych kamieni?
ponad 4 lata temu / aparat powietrzny już odleciał
 
No to poproszę o wyjaśnienie, jak KONKRETNIE termin "nieumiarkowanie" jest rozumiany przez Kościół. Bo ja jako granicę między umiarem a nieumiarkowaniem rozumiem "moment utraty kontroli nad sobą".
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany, tutaj nie chodzi o to, jak ja czy Ty rozumiemy ten termin, ale o tym, jak jest on rozumiany przez Kościół. A według Kościoła upijanie się jest grzechem.
ponad 4 lata temu / Biały Lis
 
OK, przyjmuję do wiadomości Twoje stanowisko i (ewentualne) podejście do pijanego męża. Nie mam najmniejszego zamiaru takiego stanowiska krytykować, skoro nie wynikają z niego negatywne skutki dla Waszego małżeństwa. Zrozum jedynie proszę, że są małżeństwa w których małżonek po spożyciu, małżonka po spożyciu czy oboje po spożyciu alkoholu nie brzydzą się położyć w jednym łóżku. I tu znowu wróciliśmy do sedna różnicy naszych poglądów - mamy inne rozumienie terminu "nieumiarkowanie", dlatego Ty nie rozumiesz (jak sama przyznajesz) mojego pojmowania nieumiarkowania, a mi się wydaje że ja trochę rozumiem Twoje pojmowanie tego terminu :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Ja szczerze powiedziawszy nie rozumiem, jak można upijania się nie utożsamiać z nieumiarkowaniem. Upijanie się jest grzechem ciężkim. Gdyby mój mąż powrócił pijany do domu, to spałby na kanapie. Brzydziłabym położyć się w jednym łóżku z pijanym mężczyzną.
ponad 4 lata temu / Biały Lis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "35047"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.