DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Co Polacy myślą o reprywatyzacji? Sondaż IBRIS nie pozostawia wątpliwości

Co Polacy myślą o reprywatyzacji? Sondaż IBRIS nie pozostawia wątpliwości
fot. Jacek Lagowski / Forum

Wyraźna większość Polaków mówi jasno: trzeba uregulować w jednolity sposób wszystkie roszczenia dotyczące majątku zabranego w czasach PRL. Sprzeciwia się temu co czwarty badany. Takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez ośrodek IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.


Jak wynika z sondażu, którego wyniki publikuje „Rzeczpospolita” 57 proc. Polaków opowiada się za uregulowaniem kwestii reprywatyzacji majątku zabranego w czasach PRL.

 

Zwolennicy reprywatyzacji przeważają we wszystkich grupach wiekowych, poza najmłodszymi wyborcami. Polacy do 24. roku życia są niemal równo podzieleni w swoich opiniach: 34 proc. jest za kompleksową reprywatyzacją, 33 przeciw, 33 nie ma zdania.

 

Zdecydowanymi zwolennikami reprywatyzacji są osoby najlepiej pamiętające ponure czasy Polski Ludowej. Wśród osób powyżej 65. roku życia „za” opowiada się dwóch na trzech badanych.

 

Rozkład partyjny poparcia dla prywatyzacji prezentuje się następująco - PiS (68 proc.), Nowoczesna (52 proc.) czy Platforma (44 proc.).

 

Wśród badanych nie ma jednak zgody, co do sposobu, w który miałby być zwracany majątek. Za zwrotem w naturze jest co czwarty badany (27 proc.). Tyle samo ankietowanych opowiada się za rekompensatą, ale za to pokrywającą 100 proc. wartości utraconego mienia. Najwięcej badanych (46 proc.) opowiada się jednak za rekompensatą w wysokości części utraconego majątku. Takiego rozwiązania chce także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz – proponuje, by odszkodowanie nie przekraczało 10 proc. wartości nieruchomości.

 

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

luk
 

 

 


DATA: 2016-08-29 08:29
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla ciebie NORMA jest zabawna? Bo normą jest że niewinny człowiek, którego złodziej próbuje okraść, będzie protestował. I nikt normalny nie nazwie tego protestu "przerażającym indywidualizmem", "egoizmem" czy "wzbranianiem przed podzieleniem się". Tak mogą nazywać tylko osoby o zdegenerowanej moralności, np. właśnie komuchy tak określali okradzione elity - mianem kułaków którzy egoistycznie bronili tego co mieli, zamiast dobrowolnie podzielić się z resztą społeczeństwa (a faktycznie: z komuchami). I to jest u ciebie wspólne z komuchami. A jeśli czujesz się współwinny złodziejstwa popełnionego na elitach - sprzedaj co masz (w tym komputer) i przekaż im pieniądze. Dopiero jak winni i współwinni kradzieży POKAŻĄ SWOIMI CZYNAMI że zrekompensowali okradzionym straty, wtedy będą mieli moralne prawo poruszyć temat "zrzutki" by zrekompensować brakującą resztę. Ale uwaga - zrzutki opartej na zasadzie DOBROWOLNOŚCI, a nie ZMUSZANIA NIEWINNYCH - bo to jest ZŁODZIEJSTWEM.
ponad 4 lata temu / do Wolnościowiec
 
Zabawny jesteś. Nie odniosłem się do Twojej sugestii, by sprzedać komputer, natomiast Ty ciągle "wara od mojej własności", dlatego napisałem o przerażającym indywidualizmie i egoizmie. Co za porównanie dajesz? Żeby naród mógł zrekompensować skradzione elity, wystarczyłoby prawdopodobnie złożyć się po 100 zł, może 200, a wszyscy posiadacze odzyskaliby swoją własność. Jeśli tego nie zrobimy, w na ich kontach wciąż będzie brakować po setki tysięcy złotych. Gdzie więc widzisz złodziejstwo? Dla mnie oczywiste, że komuna zrobiła megaskok na kasę elit. Nam się nic nie stanie, jeśli nieco grosza odstąpimy, by sprawiedliwości stało się zadość. Co do PRL-u też nie chcesz zrozumieć, że większość udawała, że pracuje, a część, która pracowała naprawdę, wykonywała pracę bez sensu, tzn. taki sens, by nie było bezrobocia. Na tym polegało oszustwo. Poza tym darmowe szkoły, uczelnie, służba zdrowia - full opcja socjalist.. Teraz powinniśmy się z tego rozliczyć na rzecz okradzionyc
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Hipokryto, sam przekręcasz i przeinaczasz. Państwo powinno wyrównać szkody okradzionym, ale NIE PRZEZ OKRADANIE NIEWINNYCH. Jeśli uważasz inaczej, to właśnie ty stajesz w jednym szeregu z komuchami którzy OKRADLI NIEWINNE ELITY. Poza tym, twoje oburzenie jest przerażające, bo ciągle tylko "mój komputer i nie sprzedam go". Nieprawdopodobne, żeby tak egoistycznie i indywidualistycznie trzymać się własności i tak się wzbraniać przed podzieleniem się nim z tymi, którzy z winy takich jak ty zostali pozbawieni własnych domów. Żadnego, człowieku, współczucia nie masz na krzywdę wobec tych, którzy nigdy nie powinni byli zostać pokrzywdzeni. Żadnej wrażliwości nie masz. Zgadza się, ty tu jesteś antykatolikiem, bo to ty popierasz złodziejstwo na niewinnych ludziach i to ty cały czas nie chcesz zrekompensować poszkodowanym tego co, jak sam udowodniłeś, ukradłeś lub co ukradzione odziedziczyłeś. Ja i moi rodzice nikomu nic nie ukradli, więc nie mamy takich zobowiązań jak ty.
ponad 4 lata temu / do Wolnościowiec
 
Nie ma sensu dyskutować z kimś, kto przekręca znaczenie słów i przeinacza fakty. Skoro uważasz, że jeśli państwo nie ma z czego oddawać, to nie powinno wyrównywać szkód wyrządzonych przez komunistów, to stajesz w jednym szeregu z nimi. Poza tym Twoje oburzenie jest nawet dla mnie przerażające, bo ciągle tylko "moje, moje". Nieprawdopodobne, żeby tak egoistycznie i indywidualistycznie trzymać się własności i tak się wzbraniać przed podzieleniem się z tymi, którzy zostali pozbawieni własnych domów. Żadnego, Człowieku, współczucia nie masz na krzywdę wobec tych, którzy nigdy nie powinni byli zostać pokrzywdzeni. Mnie nazywasz komuchem, a żadnej wrażliwości nie masz. I ja tu jestem antykatolikiem, tak?
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Nie musisz mnie przekonywać że całe twoje otoczenie miało/ma moralność zbudowaną na kłamstwie i oszustwie, przecież już przekonałeś. Wiem też że nie wyobrażasz sobie iż w PRL-u żyli, poza pasożytami, także ludzie uczciwi, którzy mimo okazji do pasożytnictwa pasożytami nie byli, bo mieli takie zasady moralne - w większości były/są to zasady katolickie. Dlaczego mam cię nie nazywać komuchem? Ale "złodziejem" to ci jednak nie przeszkadza? Dlaczego nie staniesz w prawdzie i nie przyznasz że zachowujesz się tak samo jak komuch, skoro proponujesz rozwiązanie typowe dla komuchów: PRZYMUSOWE PRZYWŁASZCZENIE pieniędzy NIEWINNYCH ludzi, czyli KRADZIEŻ MAJĄTKU? Dokładnie tak samo zrobili z elitami. I jeszcze nie sprzedałeś komputera? No jak można serio traktować twoje wypociny skoro pokazujesz że nie masz zamiaru wdrożyć ich w życie? Dokładnie jak komuchy którzy nawoływali Naród Polski do poświęceń, a sami nie chcieli palcem kiwnąć by w tych poświęceniach współuczestniczyć.
ponad 4 lata temu / do Wolnościowiec
 
PRL był zbudowany na kłamstwie i oszustwie. Nikt nie pracował naprawdę, niektórzy naprawdę zarabiali (partyjniacy) i tylko wybrane sklepy naprawdę sprzedawały jakiś towar poza octem (za żółtymi firankami). Komuniści są winni grabieży, ale tak swój socjalizm skonfigurowali, że każdy obywatel stawał się z automatu wspólnikiem tej grabieży. Jak trafnie przed laty podsumował prezes Kaczyński komunizm: "ustrój hołoty dla hołoty", gdyż z każdego obywatela czynił element hołoty. Możesz nazywać moje słowa bzdurami, ale nie życzę sobie wyzywania mnie od komuchów. Moje poglądy są w każdej dziedzinie odwrotne do tego co proponuje komunizm - niejednokrotnie o tym pisałem i przekonywałem m.in. do prywatyzacji wojska (w komunizmie jest państwowe) i innych wolnościowych rozwiązań.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.