25 listopada 2017

Co oznacza wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę? Tłumaczy ekspert Ordo Iuris

(fot. Fot.Piotr Mecik/FORUM)

„Ustawa ograniczająca handel w niedzielę, jaka została w piątek przyjęta przez Sejm ma wiele pozytywnych aspektów. Jednym z nich jest niewątpliwie stopniowe wprowadzanie wszystkich niedziel wolnych od handlu, które zakończy się w roku 2020 całkowitym zakaz handlu w niedzielę. Niestety zawiera ona również kilka kwestii wymagających dopracowania. Na to jest jeszcze czas podczas prac Senatu i mam nadzieję, że Izba Wyższa wprowadzi kolejne rozwiązanie umożliwiające wszystkim osobom pracującym w handlu korzystanie z wolnych niedziel”, mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl mec. Jerzy Kwaśniewski, wiceprezes zarządu Instytutu Ordo Iuris.

 

Mec. Kwaśniewski przyznał, że jest niezwykle zadowolony z faktu, że posłowie nie ugięli się przed żądaniami lobbystów reprezentujących m.in. sklepy wielkopowierzchniowe i przyjęli szereg rozwiązań, o które walczyli przedstawiciele komitetu inicjatywy ustawodawczej „Wolne niedziele”. – Cieszę się, że na tej ostatniej prostej przygotowania ustawy udało się znaczną część tych ewidentnych błędów, które na początku pojawiły w komisji, wyprostować – podkreślił.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris przedstawił pozytywne rozwiązania zawarte w ustawie. – Pierwszą istotną zmianą jest zdefiniowanie, czym są stacje paliw. Dzięki temu w sposób skuteczny została ograniczona możliwość prowadzenia handlu w wielkich centrach handlowych, które dobudowałyby dystrybutory paliw na swoim terenie. Ponieważ zdefiniowano ściśle, że stacją paliw jest obiekt budowlany funkcjonalnie powiązany ze sprzedażą paliwa udało się wyeliminować ten problem – powiedział.

 

Innym pozytywem zawartym w ustawie jest usunięcie „absurdalnego wyłączenia dotyczącego maszyn rolniczych”. – Wcześniej alarmowaliśmy, że wystarczy wstawić do sklepu spożywczego kosę spalinową, żeby mógł funkcjonować w każdą niedzielę od 1 czerwca do końca września na zasadach sklepu z maszynami rolniczymi. Na szczęście zostało wprowadzone pojęcie „wyłącznego handlu maszynami rolniczymi i częściami do nich”. Oznacza to, że będą mogły funkcjonować tylko bardzo specjalistyczne sklepy – zaznaczył mec. Kwaśniewski.

 

Niestety, zdaniem eksperta Ordo Iuris, ustawa zawiera również kilka złych rozwiązań. Największym z nich jest brak odpowiednich ograniczeń dotyczących niedzielnego handlu na dworcach kolejowych i autobusowych. – W ustawie pojawia się co prawda adnotacja, że działalność handlowa ma być tam ściśle związana z „bezpośrednią obsługą podróżnych”, ale konia z rzędem temu, kto jest w stanie wytłumaczyć, o co chodziło posłom. Czy to znaczy, że będzie można tam kupować tylko za okazaniem biletu? A może oznacza to, że na dworcach będzie mogło funkcjonować wszystko, ponieważ każdy towar może służyć do „bezpośredniej obsługi podróżnych”. Jest to trudne do zrozumienia, a co za tym idzie – budzi obawy, że dworce kolejowe i autobusowe mogą pozostać w niedzielę miejscami nieograniczonego handlu – podkreślił.

 

Mec. Kwaśniewski zwrócił również uwagę na wyłączenie z ustawy, na skutek opinii MSZ, sklepów internetowych. – Przypomnę, że komitet inicjatywy nie chciał niedzielnego wyłączania sklepów internetowych na wzór sklepu pana Cejrowskiego, ale chciał ograniczenia funkcjonowania tylko tych, które zatrudniają pracowników w niedzielę. Mam nadzieję, że wycofanie tych przepisów z ustawy jest chwilowe, a rząd po notyfikacji wprowadzi do ustawy odpowiednią poprawkę i pomoże pracownikom, których sklepy wielkopowierzchniowe skierują w niedzielę do pracy przy obsłudze handlu internetowego – powiedział.

 

Wiceprezes Ordo Iuris odniósł się również do zarzutów kierowanych pod adresem ustawy przez przedstawicieli opozycji, zdaniem których najlepszym rozwiązaniem tego problemu, byłoby… podniesienie stawek godzinowych za pracę w niedzielę. – Pamiętajmy, że ochrona pracy oznacza również ochronę całokształtu relacji społecznych. Praca to nie tylko świadczenie w zamian za pieniądz, ale również konieczność ochrony czasu, jaki należy poświęcić dla Pana Boga i dla budowy relacji ze swoją rodziną i społeczeństwem. Dzięki temu, że niedziela zostanie powszechnie wyłączona z handlu powstaje potężna przestrzeń czegoś, co niemiecki trybunał w Karlsruhe nazwał „budową społeczeństwa demokratycznego” – podkreślił. Dodał, że „nie można sprzedawać czasu, który ma być przeznaczony dla Boga i rodziny”.

 

Jeżeli dziesiątki tysięcy pracowników jest zmuszanych do pracy w niedzielę, to ogromną rolą państwa w takiej sytuacji jest, aby dokonać ingerencji i umożliwić im spokojne korzystanie z niedzieli. Pozwoli to zapewnić stabilizację społeczną chociażby poprzez budowę relacji rodzinnych – zaznaczył. Dodał, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę pozwoli przywrócić w Polsce pewien standard, który został w Polsce zaburzony w ciągu ostatnich 20 lat. – Dla mnie niezwykle symptomatyczne były świadectwa przedstawicieli pierwszej „Solidarności” z 1980 roku, którzy przypominali, że wśród postulatów sierpniowych zawarto żądanie wolnej soboty, ponieważ nikt wówczas nie pomyślał, że trzeba będzie walczyć o wolne niedziele. – ocenił mec. Kwaśniewski.

 

Na koniec wyraził nadzieję, że wraz z wejście w życie ustawy zostaną podjęte dalsze kroki, które umożliwią „uwolnienie” z pracy w niedzielę pracowników kolejnych branż.  – Widząc niewiarygodną skuteczność „Solidarności” w forsowaniu tego pro-pracowniczego projektu, mam nadzieję, że związek zawodowy z czasem wystąpi w obronie innych branż – spuentował.

 

 

Tomasz D. Kolanek

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram