DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   HISTORIA

Grzegorz Kucharczyk

Co oznacza służyć królowi Prus?


W styczniu tego roku przypadła trzechsetna rocznica urodzin Fryderyka II (1712–1786), od roku 1740 króla Prus – jednego z najważniejszych przedstawicieli tzw. oświeconego absolutyzmu, wybitnego dowódcy, fetowanego na oświeceniowych salonach „króla-filozofa” (czyt. króla ateisty), współtwórcy potęgi monarchii pruskiej, do której przyłączył on Śląsk oderwany od Habsburgów oraz polskie Pomorze Gdańskie (Prusy Królewskie) wraz z Warmią i okręgiem nadnoteckim. Fryderyk był gorącym orędownikiem rozbioru Polski, do którego przez kilka lat – jak wiadomo skutecznie – namawiał Rosję Katarzyny II, gdyż bez jej współdziałania Fryderykowe intencje nie miały szans realizacji.

Grzegorz Kucharczyk


Panowaniu Fryderyka II – zwanego już za życia „Wielkim”, chociaż niektórzy pruscy konserwatyści w rodzaju Ernsta Ludwiga von Gerlacha jeszcze w połowie XIX wieku konsekwentnie odmawiali mu tego przydomka (m. in. z powodu ateizmu Hohenzollerna) – została poświęcona wielka wystawa w poczdamskim Neues Palais, zainaugurowana w marcu tego roku.

Hohenzollernowie i „pruski cud”
Rzeczywiście Fryderyk II ze wszystkich Hohenzollernów panujących nad Sprewą do roku 1918 może uchodzić za najwybitniejszego. Równie prawdziwe jest jednak stwierdzenie, że państwo pruskie i jego rosnące od połowy XVII wieku polityczne znaczenie było „dziełem zespołowym” całej dynastii panującej od początku XV wieku w Brandenburgii, a od roku 1525 także w Prusach Książęcych. Jak pisał Juan Donoso Cortes, przebywający w roku 1849 na dworze pruskim w charakterze posła Królestwa Hiszpanii...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.