DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Co nowego na wtórnym rynku mieszkaniowym?

Co nowego na wtórnym rynku mieszkaniowym?
Fot. Anatol Chomicz/FORUM

Ceny ofertowe używanych mieszkań w największych polskich miastach są niższe średnio o 2,9% niż rok temu, jednak porównując dane z ostatnich miesięcy można już zaobserwować niewielki wzrost cen w niektórych ośrodkach.

 

Sytuacja ekonomiczna wielu polskich rodzin wciąż nie pozwala na przeprowadzkę "na swoje", a ceny mieszkań są często nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do przeciętnych zarobków. Trochę optymistycznych wieści dotyczących wzrostu dochodów i spadku cen mieszkań przynosi listopadowy raport z rynku nieruchomości zamieszczony na portalu Domy.pl. "O ile statystyczny Kowalski zarabia dziś o 3% więcej niż przed rokiem, to za miesięczną pensję wynoszącą 2737 zł netto może kupić średnio o 6,1% większy kawałek mieszkania niż rok temu" - pisze analityk Marcin Drogomirecki.

 

Pomimo pewnych pozytywnych symptomów, kupno mieszkania wciąż nie należy do inwestycji będących w zasięgu skromnie zarabiających Polaków, których miesięczne dochody starczają zaledwie na zapewnienie sobie codziennego utrzymania. Sprawdźmy, ile obecnie trzeba przeznaczyć na zakup używanego M. Najwyższe ceny ofertowe znajdziemy wcale nie w stolicy, ale w Sopocie. Za metr kwadratowy sprzedawcy żądają tam średnio aż 9360 zł. Wpływ na tak wysokie stawki ma zapewne prestiżowy charakter znanego nadmorskiego kurortu - oferty luksusowych apartamentów nie należą tu do rzadkości. W Sopocie za lokal przeciętnej wielkości (41-50 m2) trzeba zapłacić średnio 400,000 zł.

 

Wśród najdroższych polskich miast drugie miejsce zajmuje Warszawa, gdzie cena ofertowa metra kwadratowego wynosi średnio 8252 zł, a na mieszkanie mające powierzchnię 41-50 m2 trzeba przeznaczyć średnio 375,000 zł. Za ile można tu kupić najtańsze lokale? Na skromną kawalerkę wystarczy około 175,000 zł, a na mieszkanie dwupokojowe mniej więcej 242,000 zł. Na trzecim miejscu plasuje się Kraków ze średnią stawką 6920 zł za metr kwadratowy i średnią ceną ofertową mieszkania o 41-50 m2 w wysokości 307,000 zł.

 

Gdzie szukać niższych cen? Według wspomnianego raportu najmniej za lokum zapłacimy w Gorzowie Wielkopolskim (średnio 2938 zł/m2), Katowicach (3724 zł/m2) i Bydgoszczy (3786/m2). Warto podkreślić, że wszystkie przytoczone dane dotyczą stawek ofertowych - ze względu na niewielki ruch na rynku nieruchomości klientom niejednokrotnie udaje się wynegocjować niższe ceny, zwłaszcza jeśli właścicielowi zależy na szybkim zawarciu transakcji.


Katarzyna Zybura


DATA: 2013-12-12 19:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.