DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Co nas czeka po przyjęciu ACTA 2.0? 8 rzeczy, które musisz wiedzieć!

Co nas czeka po przyjęciu ACTA 2.0? 8 rzeczy, które musisz wiedzieć!
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

Przegłosowana we wtorek przez Parlament Europejski dyrektywa oznacza istotne zmiany dotyczące kształtu internetu. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące regulacji znanych potocznie jako „ACTA 2.0”.

 

 

O co chodzi w artykule 11?

 

Artykuł 11 zakłada, że autorzy artykułów czy wydawcy uzyskają możliwość negocjowania licencji komercyjnych z platformami udostępniającymi ich treści. Bezpłatne wykorzystywanie fragmentów tekstów zostanie więc ograniczone. Jak podaje TVP.info, linki i krótkie opisy pozostaną jednak legalne.

 

Czy na You Tube będzie mniej treści?

 

Celem artykułu 13 (w ostatniej wersji 17) jest to, by serwisy udostępniające cudzą twórczość – takie jak You Tube – we współpracy z posiadaczami praw autorskich podejmowały kroki przeciwko piractwu. Wiązać się z tym ma użycie oprogramowania automatycznie usuwającego treści uznane za sprzeczne z prawem. Przeciwnicy obawiają się, że będzie tu dochodzić do pomyłek. Zapewne na You Tubie znajdzie się mniej materiałów niż do tej pory.

 

Czy od surowych zapisów chroniących prawo autorskie są jakieś wyjątki?

 

Tak – dyrektywa zakłada wyjątki w ochronie praw autorskich przeznaczone dla edukacji, badań naukowych i ochrony dziedzictwa kulturowego. Pozwoli to muzeom, organizacjom edukacyjnym i naukowcom w szerszym zakresie korzystać z cudzych utworów, bez obaw o sankcje. 

 

Kto popierał dyrektywę, a kto był jej przeciwny?

 

Przegłosowany projekt budził sprzeczne opinie. Popierała go prasa wysokonakładowa i niektóre organizacje zrzeszające twórców, na przykład Europejska Federacja Reżyserów Filmowych. Z drugiej strony przeciwko opowiadały się takie organizacje jak Electronic Frontier Foundation, a także mniejsze portale informacyjne. Jeśli chodzi o państwa, to wypracowanego kompromisu nie poparły Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg.

 

Czemu o przyjętej dyrektywie mówi się jako o ACTA 2.0?

 

Nie jest to w ścisłym sensie kontynuacja ACTA. Jako ACTA 2.0 określają dyrektywę przeciwnicy wskazujący na to, że również jest ona naruszeniem wolności w internecie.

 

Jak przebiegały prace nad ACTA 2.0 do chwili głosowania?  

 

Projekt dyrektywy zaprezentowała Komisja Europejska w 2016 roku. W 2018 europarlament go odrzucił. W lutym 2019 za regulacjami opowiedziała się komisja prawna europarlamentu, a 26 marca 2019 poparł go europarlament.

 

Kiedy dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym zacznie obowiązywać ?

 

Na wdrożenie dyrektywy kraje członkowskie UE, w tym Polska, mają 24 miesiące. Najpóźniej za dwa lata nowe przepisy zaczną więc obowiązywać w naszym kraju.

 

Czy dyrektywa oznacza koniec internetu jaki znamy? 

 

Wiele na to wskazuje. W publikacjach na YouTube istotnie zdarzały się nadużycia. Dochodziło do udostępniania filmów czy nagrań bez wiedzy twórców, w efekcie czego tracili oni część swych dochodów. Niemniej jednak wątpliwe, by dobrym rozwiązaniem były maszyny cenzurujące. Istnieje ryzyko, że również legalna treść będzie usuwana.

 

Pamiętajmy, że internet w dotychczasowym kształcie stanowi swego rodzaju oazę wolności. Pozwala nie tylko autorom pracującym dla wielkich mediów, ale także niezależnym środowiskom czy osobom prywatnym na wyrażanie swych poglądów. Nie jest zaś tajemnicą, że czołowe koncerny medialne reprezentują zazwyczaj lewicowy lub liberalny światopogląd. Nowe regulacje zapewne okażą się dla nich korzystne.

 

Walka tychże koncernów (często wydawców papierowych)oznacza mniej czy bardziej świadome dążenie do ograniczenia swobody w sieci. To zatem walka przeciw technologii, która dokonała przeobrażenia świata. W tym sensie przypomina batalię producentów świec o zakaz produkcji żarówek. Na krótszą metę można coś ugrać, jednak długofalowo to batalia niemająca wielkich szans powodzenia – o ile nie zostaną wprowadzone działania o znamionach totalitaryzmu.

 

 

Marcin Jendrzejczak

 

 


DATA: 2019-03-29 08:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wybuchnie wojna? :
14 dni temu / 666
 
Moja opinia!Użyjcie przeciw parlamencie DarkNet i namieszajcie za to co zrobili
3 miesiące temu / Kazik
 
nie zgadzam się z opinią autora artykułu jakoby ACTA była walką przeciwko technologii czy miała na celu wprowadzenie totalitarynch rządów, uważa że ACTA jest jakby wstępem do tego co dzieje się w sieci od samego początku, czyli próbie stworzenia Wirtualnej Rzeczywistości, tyle że od strony politycznej systemowej. To że politycy interesują się tym tematem i tworzą ustawy które poruszają tę tematykę to bardzo dobrze, jednak do tego aby taka Wirtualna Rzeczywistość faktycznie powstała daleka droga, jest kilku informatycznych graczy w sieci którzy pod egidą np. ONZ byliby w stanie oddać do użytku gotowy program ale bez woli politycznej państw które by w nim uczestniczyły nie jest to realne, dlatego tego typu próba usystematyzowania niektórych działań w Internecie napewno przyda się przyszłym pokoleniom. Oczywiście że przy tworzeniu czegoś takiego pojawią się zagrożenia ze strony osób które nie rozumieją czym jest pluralizm ówczesnych społeczeństw ale to norma.
3 miesiące temu / byś
 
co ta ustawa ma wspolnego z ACTA 1.0 ? w moim przekonaniu nazywanie tego ACTA 2.0 jest chwytem demagogicznym
3 miesiące temu / slimakk
 
Ten Kaczyński jest.... moim zdaniem powinno być przez to procest. Ja nie jestem za
3 miesiące temu / Nieznana.pl
 
Moim zdaniem chodzi przede wszystkim o zabetonowanie mediów głównego ścieku do stanu, w którym publikują one tylko informacje od źródeł, z którymi zawrą umowy, a na zarzuty o brak obiektywizmu lub cenzurę infromacji będą mogły ostentacyjnie umywać ręce, zrzucając "winę" na obowiązujące prawo. To właśnie w pełnej, wspieranej prawnie nierzetelności przekazu, który będzie ukazywany jako obiektywny tkwi haczyk.
3 miesiące temu / sp
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.