DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Co miesiąc powstanie - Najnowszy numer Polonia Christiana

Co miesiąc powstanie - Najnowszy numer Polonia Christiana

W najnowszym, 30. numerze magazynu „Polonia Christiana” podjęliśmy temat polskich powstań narodowych. Jerzy Wolak, w przewrotnie zatytułowanym artykule „Co miesiąc powstanie”, zastanawia się nad fenomenem naszej narodowej gotowości do rewolty. Autor dostrzega wręcz genetycznie wrodzoną ideologiczną schizofrenię narodu, z jednej strony przywiązanego do mocarstwowej tradycji, opartej na wartościach chrześcijańskich, z drugiej nieustannie gotowego do stawiania czynnego oporu i sprzeciwiania się władzy, jak i jej nakazom, konspiracji, a nawet rewolucji. O ile teza Wolaka jest czytelnikom dość dobrze znana, jego wnioskowanie zdaje się być świeżym spojrzeniem na paradoks polskiej gotowości powstańczej.


Równie interesująca i tworzona niejako na wskroś zmitologizowanej historii jest analiza Powstania Styczniowego, pióra Grzegorza Brauna. Ten budzący liczne kontrowersje, szczególnie w mediach głównego nurtu, autor uświadamia czytelnikom, jak grubą warstwą idealizacyjnych narracji pokryte jest zjawisko, którego bilans zamykają dwa wydarzenia: „otwarcie drogi do zjednoczenia Niemiec” oraz „ukonstytuowanie się Pierwszej Międzynarodówki socjalistycznej”.

Najnowszy numer „Polonia Christiana” to także analizy najbardziej palących problemów. Bogusław Bajor dokonuje podsumowania trwającej w Polsce od kilku lat wojny z Kościołem. Dokonany przez autora bilans jest wręcz zatrważający. Dotykając obszaru współczesnych elit, Krzysztof Gędłek przedstawia w jaki sposób, pozbawieni kręgosłupów moralnych, politycy zostają sformatowani przez specjalistów od public relation (PR). Z kolei w dziale Prawda, Dobro, Piękno, Magdalena Żuraw przedstawia sylwetkę Tolkiena, katolickiego pisarza, który zawładnął umysłami współczesnych.

 Najnowszy 30. numer dwumiesięcznika „Polonia Christiana” jest już dostępny w dobrych salonach prasowych. Pismo można także nabyć za pośrednictwem internetowej księgarni: ksiegarnia.piotrskarga.pl.

Zachęcamy także do zamówienia rocznej prenumeraty pisma. Korzystając ze strony www.pismo.poloniachristiana.pl/prenumerata można opłacić roczną prenumeratę obejmującą 6 kolejnych numerów pisma - w łącznej cenie 60 zł. Przesyłka gratis!

Posiadacze czytników komputerowych i tabletów, mogą skorzystać z internetowej wersji pisma o nazwie ePCh. Na stronie epch.poloniachristiana.pl, wpłacając zaledwie 6 zł (+23% VAT), otrzymuje się nieograniczony, 30-dniowy dostęp do 3 najnowszych numerów dwumiesięcznika „Polonia Christiana”. Dodatkowo na stronie można przeczytać bezpłatnie pełne wydania wszystkich archiwalnych numerów pisma.

 


DATA: 2013-01-10 09:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"genetycznie wrodzoną ideologiczną schizofrenię narodu" co za język. Naród nie jest osobą, z różnych ludzi się składa. "nieustannie gotowego do stawiania czynnego oporu i sprzeciwiania się władzy, jak i jej nakazom" etc na przełomie XIX i XX wieku takie tezy stawiał Michał Bobrzyński (uważał też że Zygmunt August powinien ogłosić się głową Kościoła!) zwalczali go patriotyczni historycy Ludwik Kubala i Władysław Konopczyński. Paweł Jasienica w "Dwu drogach" : twierdzenie że Powstanie Styczniowe przyczyniło się do zjednoczenia Niemiec w 1871 jest przesadą, choć jeśli istotnie tak było to tkwił w tym zalążek I Wojny Światowej, wojny między naszymi zaborcami, a tym samym odzyskania naszej wolności.
ponad 6 lat temu / JAQ
 
Niestety, wychodzi tylko raz na dwa miesiące...:(
ponad 6 lat temu / rk
 
Już wypatruję listonosza... "PCH" to zdecydowanie najlepsze czasopismo na rynku.
ponad 6 lat temu / luke
 
Ostatni numer był niezły, ten też przeczytam.
ponad 6 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.