DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Co kryje tajne archiwum Watykanu?

Co kryje tajne archiwum Watykanu?

Z księdzem Jean-Marie Gervaisem, byłym oficjałem Penitencjarii Apostolskiej, autorem francuskiej edycji albumowej publikacji pod tytułem Tajne Archiwum Watykanu, rozmawia Juan Miguel Montes.

 

 

Na czym polega wyjątkowość sławetnego Archiwum Watykańskiego i co właściwie się w nim znajduje?

– Archiwum jest miejscem niepowtarzalnym, ponieważ obejmuje nie tylko historię Kościoła, ale także historię całej ludzkości. Chcąc, na przykład, zobaczyć pierwsze zachowane teksty w języku mongolskim, nie trzeba jechać do Ułan Bator, lecz właśnie tutaj, gdzie znajdują się pierwsze mongolskie manuskrypty z XIII wieku.

Najstarszy dokument zachowany w archiwum to Liber Diurnus Romanorum Pontificum –księga zawierająca zapisy z kancelarii papieskiej począwszy od końca VIII wieku. Ponadto przechowuje ono tysiące innych dokumentów, jak na przykład konkordat wormacki, pokój wenecki, dekret o unii Kościoła greckiego z Kościołem łacińskim, dokumenty Soboru Trydenckiego, podsumowanie procesu Giordana Bruna (akta procesu zaginęły w Paryżu podczas przenoszenia archiwum na rozkaz Napoleona), a także listy papieży, cesarzy, świętych, pisarzy, artystów i tym podobne pamiątki.

Większość tekstów pochodzi z drugiego tysiąclecia, ponieważ znaczna część rękopisów z ­pierwszego tysiąclecia, pomimo iż zostały zgromadzone w uporządkowany sposób, nie dotrwała do dnia dzisiejszego, gdyż nie znano sposobu konserwacji papirusu używanego w kurii rzymskiej przed pontyfikatem papieża Innocentego III, który niszczał i po pewnym czasie zamieniał się w proch.

 

 

Czy Archiwum Watykańskie jest instytucją odrębną od Biblioteki Watykańskiej?

– Tak, biblioteka zawiera zbiór antycznych kodeksów i ksiąg, z których wiele stanowi cenne i niepowtarzalne egzemplarze, jednak tajne archiwum to przede wszystkim zbiór dokumentów wystawionych i otrzymanych przez Stolicę Apostolską i poszczególnych papieży. W Stolicy Apostolskiej istnieją też inne archiwa, takie jak Archiwum Historyczne Sekretariatu Stanu, Archiwum Kongregacji Doktryny Wiary czy Archiwum Penitencjarii Apostolskiej. Są to oddzielne archiwa, jednak do tajnego archiwum Watykanu nierzadko zostają włączone także dokumenty innych organizmów Stolicy Apostolskiej czy korespondencje dyplomatyczne nuncjatur.

Cała dokumentacja dzieli się na sześćset trzydzieści zespołów archiwalnych, czyli zbiorów dokumentów o jednolitym charakterze, zawierających nawet dokumenty należące do wielkich rzymskich rodzin arystokratycznych związanych ze Stolicą Apostolską.

 

 

Na kiedy datuje się początek istnienia archiwum?

– Przed 1610 rokiem papież Paweł V zainaugurował obecnie istniejące Tajne Archiwum Watykanu – najważniejsze dokumenty gromadzono w Zamku św. Anioła, najbezpieczniejszym wówczas miejscu w Rzymie. Wcześniej natomiast zwyczajem papieży – jak zresztą wszystkich ówczesnych władców – było trzymanie najważniejszych dokumentów przy sobie, podczas wszystkich, i to dość częstych przeprowadzek. Po części dlatego właśnie zgromadzone w pierwszym tysiącleciu dokumenty papirusowe z biegiem czasu – jak już wspomniałem – rozpadły się z powodu kruchości materiału.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 
 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.

 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że według statystyk Polska to najbezpieczniejszy kraj dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet wynosi w naszym kraju 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Dodatkowo oznajmił, że w Polsce coraz rzadziej dochodzi do przypadków odbierania dzieci rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

W 2018 w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. Ponadto w ub. roku zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie statystyczne tamtejszego Kościoła.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.