DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Co dalej ze zwrotem wraku Tu-154M? Minister Czaputowicz ma „nową propozycję”

Co dalej ze zwrotem wraku Tu-154M? Minister Czaputowicz ma „nową propozycję”
fot. By English: See OTRS ticket for details. (Own work) [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Polska ma dla Rosji „nową propozycję” w sprawie zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który uległ katastrofie 10 kwietnia 2010 roku. O rozwiązaniu poinformował prof. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.

 

Szef MSZ o sprawie zwrotu wraku polskiego samolotu mówił w rozmowie z tygodnikiem „Wprost”. Jacek Czaputowicz przyznał w nim, że zwrot warku dla Polski jest nie tylko kwestią symboliczną. Przyznał przy tym, że w ostatnim czasie polscy prokuratorzy w ostatnim roku polscy prokuratorzy mieli dostęp do wraku, na którym prowadzili wielodniowe badania. Jak dodał, po polskiej stronie w tej sprawie stoi społeczność międzynarodowa.

 

Minister Czaputowicz zaznaczył, że sprawa wraku została poruszona podczas rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, a strona polska wyszła z propozycją „odpowiadającą na niektóre postulaty strony rosyjskiej”. Chodzi o to, że Rosja uważa, że zwrot wraku nie jest możliwy, gdyż prowadzone jest wciąż śledztwo rosyjskie, są też obawy przed manipulacją materiałem dowodowym przez stronę polską.

 

Rozwiązanie jest takie: wrak wraca do Polski lecz pozostaje pod specjalną obserwacją Rady Europy. Równocześnie Rosjanie mieliby możliwość dostępu do wraku. Minister Czaputowicz przyznał jednak, że w tej sprawie „nie doszło do zbliżenia stanowisk”, ale też sytuacja – w związku z przywróceniem obecności Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy – uległa zmianie.

 

Źródło: wprost.pl

MA


DATA: 2019-09-23 11:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wystapić o odszkodowania do za zniszczenie Polski przez sowietów..
ponad 1 rok temu / tok
 
Nic z tego nie będzie. Rosja cieszy ze ze skłócenia Polaków, a my nie chcemy przyjąć do wiadomości, że władze w 2010 roku dokonały giga dziadowstwa. Po pierwsze nawet nie sprawdzono dokładnie, czy lotnisko Sjewiernyj jest jeszcze w bazie ICAO - a nie było go od pół roku. Skoro nie było go w bazie - instrukcja HEAD zabrania organizacji tam lotów. Zarówno z 7 jak i feralnego 10 kwietnia. Po drugie - kto wyznaczył godzinę rozpoczęcia na 10 rano? Przy locie na wschód "traci" się godzinę, dodatkowo, wiadomo, że w tej dolinie występują porane mgły. Dlaczego gen Błasik nie zareagował, że załoga łamie nasze prawo lotnicze PL2007 zabraniające lotów VIP podczs mgły, burzy czy gradu. Jako państwo skompromitowaliśmy się i sprawa wraku nic tu nie zmieni.
ponad 1 rok temu / Izydor Oracz
 
Brutalna siła rządzi takimi krajami jak Rosja - nadal Sowiecka - i jest z sukcesami stosowana wobec słabszych od Rosji Sowieckiej. Nic tu nie mają do powiedzenia Polska, Unia Europejska, Rada Europy czy Organizacja Narodów Zjednoczonych, Rosja uznaje tylko nagą siłę i z nią się liczy. Jak będzie jej taka wola - to nigdy nie odda wraku Polsce. A cóż Polska może ? Rosja nie jest w żaden sposób uzależniona od Polski, my tak naprawdę nie jesteśmy Rosji do niczego potrzebni. No chyba, że jesteśmy wrzodem na zdrowym ciele Zachodniej Europy, i przeszkadzamy Rosji na wspólnej, dobrosąsiedzkiej granicy z Niemcami. Nie wiem czy to był bezpośredni zamach na samolot, a jeśli nawet Rosja miałaby z tym coś wspólnego, to co by się stało ? Czy Polska wywołałaby wojnę z Rosją ? Uważam jednak, że jeśli już zamach, to bardziej polską ręką gdy samolot stał niepilnowany w nocy na Wojskowym Okęciu przed lotem do Smoleńska. W zasadzie "śledztwo" rosyjskie będzie trwało bez końca.
ponad 1 rok temu / Druh Ryszard
 
Moim zdaniem należałoby po pierwsze: zgłosić to śledztwo do Księgi Rekordów Guinnessa, po drugie ogłosić światu, że prokuratura rosyjska nie jest w poradzić sobie z tym śledztwem bo ileż to lat można prowadzić śledztwo mając w rękach materiał dowodowy a po trzecie - mimo tragicznego wymiaru całej sprawy może warto przy okazji 10 rocznicy katastrofy zorganizować jakieś happeningi ośmieszające 10 badań wraku Tupolowa przez stronę rosyjską.
ponad 1 rok temu / Sławek
 
Wybory, wybory, wraca wrak tupolewa dla rozgrzania elektoratu. Po wygraniu wyborów PiS zaprzestał działalności "smoleńskiej" w sejmowej komisji, nie odbyła się już żadna konferencja wcześniej cyklicznie, wydano na rocznicę "częściowy raport techniczny" i koniec. Kto się jeszcze nabiera na te gadki?
ponad 1 rok temu / Wojtek
 
ale my już nie chcemy tego wraku. To jest jakaś paranoja, zeby rząd polski nie potrafił przez tyle lat odebrać samolot. Nasza siła jest zerowa w świecie, każdy z nas kpi. Polskie społeczeństwo już nie chce tego wraku =. I tak wiemy, ze doszło tam do zamachu a polski rząd nic z tym nie zrobił to znaczy, że mogą nas zabijać my i tak nic nie zrobimy. Czuje się bezsilny gdy rządzi pis czy po
ponad 1 rok temu / Rocky
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.