DZIŚ JEST:   19   MARCA   2019 r.

Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
 
 
 
 

Co dalej z ustawą o IPN? Trybunał Konstytucyjny analizuje wniosek prezydenta

Co dalej z ustawą o IPN? Trybunał Konstytucyjny analizuje wniosek prezydenta
Wejście do siedziby TK. By Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

Członkowie Trybunału Konstytucyjnego nadal prowadzą naradę poświęconą zgodności z Konstytucją nowelizacji ustawy o IPN. Wniosek o jej zbadanie złożył Andrzej Duda. Wątpliwości prezydenta dotyczą głównie przepisu wprowadzającego kary grzywny lub pozbawienia wolności za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez nazistowskie Niemcy.

 

„W sprawie odbywają się narady. Jeżeli termin zostanie wyznaczony, to informacja ta będzie dostępna na stronie internetowej Trybunału” - poinformowały służby prasowe Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Prezydent tłumaczył swoją decyzję tym, że kwestia uchwalonej przez parlament nowelizacji ustawy o IPN wzbudziła w przestrzeni publicznej, tak w kraju, jak i zagranicą, bardzo dużą dyskusję. Temat ten wpłynął również na relacje między Polską a Izraelem i Stanami Zjednoczonymi

 

Zdaniem prezydenta, Trybunał Konstytucyjny powinien zbadać zgodność nowelizacji z Konstytucją RP w dwóch kwestiach. Chodzi przede wszystkim o art. 54 ustawy zasadniczej, który mówi o wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Druga wątpliwość dotyczy art. 2 w związku z art. 42 Konstytucji, czyli tzw. określoności przepisów prawa. Chodzi o sprecyzowanie jakie zachowania osób przypisujących polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką są zachowaniami karalnymi, a jakie nie.

 

Z kolei Prokuratura Generalna uznała, że niekonstytucyjny jest zapis nowelizacji, który przewiduje, że „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw” przypisania narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy.

 

Zdaniem Prokuratury Generalnej, penalizacja czynów uznanych za przestępstwa, a popełnionych za granicą, niezależnie od prawa obowiązującego w miejscu popełnienia tych czynów, może „doprowadzić do podważenia autorytetu Państwa Polskiego, które nie będzie w stanie wyegzekwować ustanowionego przez siebie prawa”.

 

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, prezydent Andrzej Duda skierował w trybie kontroli następczej w lutym br. Tryb ten jest przewidziany dla aktów normatywnych, które już zostały ustanowione, nabrały mocy obowiązującej albo znajdują się jeszcze w okresie vacatio legis.

 

 

Źródło: KAI

WMa


DATA: 2018-05-17 17:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To niebywałe jak dajemy się poniżać. Ustawa będzie dostosowana do oczekiwań żydowskich a nawet banderowskich. Mamy być współwinni holocaustu, a nie mówić prawdę o heroizmie naszych przodków w czasach okupacji.Nasza spolegliwość jest oczekiwana i pożądane przez USA i Izrael. My wyjdziemy na tym jak Zabłocki na myślę. Umowa z 1960 między Polską a USA rozwiązała kwestie ewentualnych roszczeń. USA miało nigdy nie występować przeciw Polsce w tej kwestii. Polska zapłaciła wówczas 40 mln $. Jako ofiara wojny nie powinniśmy nikomu płacić nic , a sami intensywnie domagać się spłaty od Niemców, ale to chyba było zagranie PiSu pod publikę, bo konkretów nie widać.
10 miesięcy temu / Michu.
 
Nie umiejętność czy niezdolność państwa do obrony prawdy o Polsce i Polakach nie zwalnia od umożliwienia takich starań.
10 miesięcy temu / Obywatel
 
PiS chce tą ustawę zablokować! Ukraina im grozi. Nam tego na żywo nie powiedzą. To jest bardzo Polsce potrzebne sami widzicie co robi ukraina i na całym świecie te kłamstwa o niby polskich obozach!
10 miesięcy temu / Wierna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.