DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Co dalej z religią w ukraińskich szkołach? Rozwiązano Komisję ds. Podstaw Etyki Chrześcijańskiej

Co dalej z religią w ukraińskich szkołach? Rozwiązano Komisję ds. Podstaw Etyki Chrześcijańskiej
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM
#UKRAINA    #SZKOŁA    #DZIECI    #EDUKACJA    #KOMISJA    #ETYKA    #RELIGIA

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy zlikwidowało Komisję ds. Podstaw Etyki Chrześcijańskiej, która zatwierdzała programy nauczania i podręczniki z zakresu „podstaw etyki chrześcijańskiej” – jak na Ukrainie nazywa się przedmiot szkolny zastępujący religię.

O sprawie donoszą z oburzeniem wszystkie ukraińskie portale katolickie i prawosławne, decyzję ministerstwa skrytykowały także władze Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Komisja ds. Podstaw Etyki Chrześcijańskiej weryfikowała wszystkie podręczniki, zgłoszone przez ich autorów jako pomoc dydaktyczna w wykładaniu „podstaw etyki chrześcijańskiej” pod kątem ich zgodności z podstawowymi prawdami wiary. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Edukacji i Nauki rozwiązało jednak tę komisję jednym dekretem. Oznacza to tyle, że od tej pory dopuszczone do nauczania „podstaw etyki chrześcijańskiej” będą mogły być podręczniki zupełnie z tą etyką niezgodne.

 

O decyzji ministerstwa poinformował profesor Akademii Ostrogskiej Wasyl Żukowski, znany orędownik chrześcijańskiego wychowania młodzieży: „Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy dokonało swego rodzaju sabotażu na odwiecznych wartościach duchowych i moralnych, na których opiera się życie narodu ukraińskiego”. Dodał, że uważa tę decyzję za „nieporozumienie, wrogi [chrześcijanom] czyn, rodzaj demontażu najlepszych tradycji narodu ukraińskiego, brak szacunku dla wartości duchowych i moralnych, niezrozumienie natury ludzkiej, radykalne zubożenie procesu edukacyjnego, ograniczenie konstytucyjnych praw do wyznawania i wyrażania swoich wartości oraz przekonań”.

 

Nakreślmy kontekst historyczny: pierwszym, który próbował wprowadzić powszechny obowiązek nauczania na Ukrainie był ataman Semen Petlura. W projektowany system szkolnictwa Ukraińskiej Republiki Ludowej było wpisane również nauczanie religii, w praktyce jednak nie udało się zrealizować tych reform nigdzie poza Kijowem. W 1918 roku władze Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej wprowadziły dekret „O oddzieleniu kościoła od państwa i szkoły od kościoła” (słowo „kościół” umyślnie pisane małą literą), który całkowicie zakazywał nauczania treści religijnych w szkołach. Ten stan rzeczy utrzymywał się aż do rozpadu Związku Sowieckiego. W 1991 r. parlament niepodległej Ukrainy nie wprowadził jednak nauczania religii w stylu zachodnim, lecz jedynie przedmiot o nazwie „podstawy etyki chrześcijańskiej”. Jest to przedmiot nieobowiązkowy, który organizuje zaledwie ok. 30 proc. szkół na Ukrainie, choć uzyskania z niego ocena (lub informacja o jej braku) jest wpisywana na świadectwo. Teraz zagrożone zostało nawet i to.

 

Według Żukowskiego sprawa ma drugie dno; prawdopodobnie rozwiązanie komisji wiąże się z zatwierdzonym i wprowadzonym do nauczania przez tężę komisję rok temu podręcznikiem pt. Podstawy rodziny (ukr. Osnowy sim’ji). Napisany przez doktora nauk filozoficznych Adriana Bukowyńskiego (wielokrotnie zapraszanego na konferencje dotyczące spraw rodziny również w Polsce), oparty o konserwatywne i chrześcijańskie wartości kurs życia rodzinnego dla młodzieży został niezwykle ciepło przyjęty przez wszystkie ukraińskie wspólnoty religijne. Jednak skrajna lewica, oskarżająca Bukowyńskiego o „homofobię”, zaprotestowała przeciwko jego podręcznikowi, składając ok. 100 zawiadomień do ministerstwa. To wystarczało, aby ukraiński resort edukacji wydał natychmiastowy nakaz usunięcia podręcznika ze szkół – pomimo tego, że w jego obronie stanęło ok. 10 tys. osób: rodziców, nauczycieli, wychowawców i duchownych. Kiedy Komisja ds. Podstaw Etyki Chrześcijańskiej zaopiniowała pozytywnie przywrócenie podręcznika od nowego roku szkolnego 2020/2021, została rozwiązana.


„Chrześcijanie i inni ludzie dobrej woli, zjednoczmy się, aby chronić nasze wartości, bez których jesteśmy niczym!” – kończy swój wywód prof. Żukowski.

 

Źródła: credo.pro, risu.org.ua, religionpravda.com.ua

 

Marcin Więckowski


DATA: 2020-06-04 07:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Związek Radziecki upadł, ale nie ateizm.
1 miesiąc temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.