DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Co dalej z oskarżeniami pod adresem ks. prof. Guza? Trwa akcja w obronie jego dobrego imienia

Co dalej z oskarżeniami pod adresem ks. prof. Guza? Trwa akcja w obronie jego dobrego imienia
Ksiądz profesor Tadeusz Guz. Fot. PChTV

Ks. prof. Tadeusz Guz stał się w ostatnich tygodniach obiektem ataków ze strony liberalnych „autorytetów”, którzy wyciągając jego wypowiedzi z kontekstu, oskarżyli go o antysemityzm. Nie wiadomo, jak zakończy się sprawa oskarżeń wobec naukowca, ale internauci już teraz przygotowali list w jego obronie.

 

Wszystko zaczęło się od zamieszczonego na Twitterze krótkiego nagrania wykładu, w którym duchowny wypominał prominentnym Żydom obojętność wobec zagłady ich rodaków podczas II wojny światowej, a także wspieranie zbrodniczych przedsięwzięć Hitlera przez banki i zakłady przemysłowe pozostające w rękach osób tej narodowości.

 

Nagranie wywołało nietypową reakcję Hanny Lis, która w serii wpisów nazwała księdza profesora „idiotą”, „Panem Guzem”, „hejterem w koloratce”. Pisała również o „rasiście w sutannie”, a także „chorej, antysemickiej wyobraźni księdza Guza”, określenie jego kapłańskiej godności umieszczając w cudzysłowie. Wyrwane z kontekstu fragmenty wypowiedzi naukowca skrytykowała również Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która w liście do Rektora KUL także oskarżyła ks. prof. Guza o antysemityzm.

 

Katolicki filozof bronił się od zarzutów na łamach „Naszego Dziennika” podkreślając, że wszystkie zarzuty pod jego adresem wyrosły z „antyducha ideologicznego, który nie posługuje się argumentami merytorycznymi, lecz inwektywami i nawet kłamstwami”.

„Określenie mnie jako antysemity jest kłamstwem i oszczerstwem – moje wyznanie z Warszawy brzmi: Naród Izraela – przedmiotem mojej prawdziwej miłości” – czytamy w odpowiedzi. Autor przytacza też pominięte przez Wojciecha Czuchnowskiego z „GW” fragmenty wypowiedzi z debaty, której treść posłużyła do ataku na księdza. Duchowny nazwał wówczas izraelskie państwo i naród bratnimi. Mówił również: „jeśli przyznajesz się do Narodu żydowskiego, to świetnie! To cudowny Naród. Co więcej, bezpośrednio pochodzący od Pana Boga w swojej duszy żydowskiej i duchu żydowskim. Bezpośrednio tak jak Polacy, Niemcy, Rosjanie, Amerykanie”.

Ksiądz prof. Guz wyjaśnił także intencję pytania: „Gdzie byłeś, Izraelu, w czasie II wojny światowej?! Ciebie nie było. To my, Polacy, ratowaliśmy Twoje dzieci?”. „Była natury edukacyjnej, aby przede wszystkim wielu Żydom, ale nie tylko, także innym Narodom na świecie, uświadomić skalę poświęcenia i ofiary naszych rozlicznych Rodaków w procesie ratowania Żydów – dla wielu z nich nawet za cenę własnej śmierci. Tej świadomości, niestety, niektórym Żydom brakuje, stąd trafność tego akcentu. Moje wielorakie doświadczenie konferencyjne na różnych kontynentach wskazało mi na tę problematykę” – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

 

Oskarżany o antysemityzm przez liberalne „autorytety” oraz Polską Radę Chrześcijan i Żydów ks. prof. Guz proponuje debatę naukową, w której wspólnie podjęte zostaną ważne i trudne tematy – nie tylko dotyczące narodu żydowskiego i jego relacji z Polakami. Dodatkowo naukowiec zaprasza do dyskusji na temat ekologii – bo i w tym aspekcie pojawiły się oskarżenia o brak rzetelności. „Rozprawa taka powinna odbywać się przy udziale chętnych reprezentantów nauki, mediów, polityki i kultury, aby mogła być przeżyta z pożytkiem duchowym opinii publicznej w Polsce i na świecie” – tłumaczy kapłan.

 

W międzyczasie, czekając na dalszy rozwój wydarzeń, internauci podjęli się obrony ks. prof. Tadeusza Guza i przygotowali list otwarty, adresowany do Polskie Rady Chrześcijan i Żydów. List może podpisać każdy zainteresowany za pośrednictwem strony: https://www.nonpossumus.net/.

 

„Z głębokim ubolewaniem przyjmujemy zarówno nierzetelność w treści jak i arogancję w formie Waszego listu, który jako żywo przywołuje pamięć szczęśliwie minionej epoki totalitarnego terroru, kiedy to naciski określonych aparatów państwowych, ugrupowań politycznych czy komunistycznych służb likwidowały w praktyce autonomię uczelni oraz skutecznie uniemożliwiły jakiekolwiek niezależne działania w zakresie badań naukowych” – piszą internauci w liście otwartym, będącym próbą obrony dobrego imienia ks. prof. Guza.

 

„Uznajemy zatem, że Wasz list wpisuje się w specyficzne spektrum prewencyjnej cenzury polegającej na wyłączaniu „zakazanych” obszarów badawczych spod działania normalnych standardów naukowych. Jest to, w naszych oczach, próba wymuszenia na środowiskach akademickich postaw konformistycznych, zakładających a priori jedynie słuszną prawdę – bez wymaganego w innych przypadkach obowiązku dochowania należytej pieczołowitości w gromadzeniu bądź analizie danych” – napisano w liście do Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

 

Inicjatorzy podpisywania listu otwartego w obronie katolickiego filozofa podkreślają, że mają nadzieję na organizację konferencji naukowej na temat relacji polsko-żydowskich. „Tylko na drodze dialogu możemy wyleczyć trudne relacje polsko-żydowskie. Dialogu rozumianego jako: wymianę myśli poprzez wzajemną prezentację poglądów i postaw, szczególnie zaś taką wymianę, w której uczestnikom zależy przede wszystkim na wzajemnym poznaniu się i przekazaniu cenionych przez siebie wartości intelektualnych i moralnych, a celem jest wspólne zbliżenie się do prawdy lub też wspólne działanie” – podkreślają twórcy serwisu „Non Possumus”.

 

List otwarty w obronie ks. prof. Tadeusza Guza można podpisać na stronie: https://www.nonpossumus.net/.

 

 

Źródło: PCh24.pl, nonpossumus.net, Nasz Dziennik, Twitter

WMa

 

 

 

 


DATA: 2018-11-25 22:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No cóż , taki to " cudowny naród" Księże Profesorze. @Jan: poprawnie po polsku jest "ukrócić".
8 miesięcy temu / ena
 
Jeśli księdza prof. Tadeusza Guza żydzi atakują, to znaczy, że są już zdolni do każdej zbrodni! Największymi wrogami żydów, są sami żydzi!
8 miesięcy temu / Janusz Barwinek
 
Prawda w oczy kole!Dlatego ksiądz profesor jest bezpardonowo atakowany.Przypomniał rzecz,o której wielu chciałoby zapomnieć ponieważ mówi o podłym zachowaniu w stosunku do swoich pobratymców,którym groziła straszna śmierć.Przecież wiele narodowości chrześcijańskich ma swoje drzewka w instytucie Yad Vashem i to idące w tysiące.Nie jest to żadna tajemnica.A ile drzewek poświęcono Żydom ratującym życie swym braciom?Co zaś tyczy pani L.to nie przystoi jej takie słownictwo jako osobie wykształconej i światowej,za która się ma.Dobrze,że dziś nie ma rynsztoków to i nie ma do czego przyrównać tych impertynencji.
8 miesięcy temu / amdron
 
Ta cała rada to jakaś klika, kółko wzajemnej adoracji. Nie wiem czy ma to coś wspólnego z Kościołem katolickim.
8 miesięcy temu / emk
 
Księże Tadeuszu, proszę się nie przejmować napaścią tych agresorow. Robi Ksiądz dobrą robotę, otwiera nam oczy na fakty i uczy wartościowych rzeczy. Niech Maryja ma Księdza w opiece.
8 miesięcy temu / o
 
Po co jakaś "RadaChrześcijan i Żydów"? Dla pisania donosów i oskarżania o "antysemityzm"?
8 miesięcy temu / Zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.