DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Co czeka Hongkong po utracie autonomii? Wiele zależy od reakcji Trumpa

Co czeka Hongkong po utracie autonomii? Wiele zależy od reakcji Trumpa
fot. YouTube / CGTN

Co czeka Honkong po przyjęciu przez Pekin nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym? Według ekspertów to wcześniej autonomiczne miasto może teraz zostać poddane dużym represjom. Pekin otrzymał narzędzie do eliminacji opozycji i zwiększenia kontroli nad sytuacją w mieście. Zaczną tam teraz funkcjonować instytucje i formacje ściśle kontrolowane przez Partię Komunistyczną. To oznacza koniec polityki „jeden kraj, dwa systemy”.

 

„Uchwalenie National Security Legislation należy traktować jako przesuniętą w czasie reakcję na falę protestów demokratycznych z 2019 r. Skala oporu i determinacja mieszkańców Hongkongu wobec tzw. prawa o ekstradycji unaoczniła władzom w Pekinie trudności wynikające z istnienia demokratycznych swobód. W sposób bezpośredni podważyła ona również autorytet KPCh i Xi Jinpinga, co sprawiło, że rozwiązanie sytuacji w autonomicznym regionie stało się kwestią prestiżową” - przekonuje Paweł Paszak w artykule opublikowanym przez think tank Warsaw Institute.

 

Autor zwraca uwagę, że uchwalenie ustawy o bezpieczeństwie (znanej szerzej jako National Security Legislation) stoi w sprzeczności z deklaracją chińsko-brytyjską z 1984 roku oraz z hongkońską konstytucją, która gwarantowała dotąd miastu system kapitalistyczny i autonomię - aż do roku 2047.

Paszak zauważa, że obecne władze Hongkongu są zdominowane przez urzędników lojalnych wobec Pekinu, a to oznacza, że problemów z implementacją decyzji reżimu nie będzie.

 

Pojawia się pytanie o działania państw zachodnich, które mogą naciskać na Chiny, starając się odwieść je od zdławienia autonomii Hongkongu. „Istotnym narzędziem nacisku na władze w Pekinie może być pozbawienie Hongkongu jego specjalnego statusu gospodarczego, wynikającego z dotychczasowej odrębności od kontynentalnych Chin. W przypadku USA podstawę dla podjęcia takich działań daje Human Right and Democracy Act, podpisany przez prezydenta D. Trumpa w 2019 r.” - pisze Paszak.

 

Zgodnie z raportem przedstawionym w Kongresie przez sekretarza stanu Mike'a Pompeo, Hongkong nie może być już traktowany jako region autonomiczny. A to oznacza, że Amerykanie mogą wprowadzić te same standardy celne czy ograniczenia przepływów kapitałowych dla firm w mieście, co w samych Chinach. Możliwe są też indywidualne sankcje ekonomiczne i wizowe dla przedstawicieli hongkońskich władz popierających odebranie autonomii.

 

Jak wskazuje Paszak, Hongkong pełni niezwykle ważną rolę ekonomiczną w Państwie Środka.

 

„W 2018 r. około 58% (70 mld USD) chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych przeszło właśnie przez Hongkong. Z kolei do końca 2018 r. ogół niefinansowych inwestycji ChRL w regionie osiągnął 622 mld USD. Nie sposób zignorować rolę giełdy HKEX jako ważnego źródła pozyskiwania kapitału. W 2018 r. chińskie przedsiębiorstwa dzięki pierwszym ofertom publicznym nabycia udziałów i akcji (IPOs) zgromadziły 64,2 mld USD. 19,7 mld USD pochodziło z emisji akcji na giełdach w Szanghaju i Shenzhen a pozostała część kwoty (35 mld USD) z emisji na giełdzie hongkońskiej” - czytamy na stronie Warsaw Institute.


„Miasto stanowi również bramę do wejścia na rynek chiński dla inwestorów zagranicznych. Wartość samych inwestycji z USA wynosi około 82 mld USD a liczba amerykańskich firm operujących w Hongkongu przekracza 1300. Miasto stanowi światowy hub finansowy i handlowy a wartość towarów przepływających rocznie przez region wynosi około 1 bilion USD” - dodaje Paszak.

 

Wszystko to oznacza, sądzi autor, że amerykańskie środowiska biznesowe skupione w US Chamber of Commerce będą dążyć do zabezpieczenia swoich interesów poprzez złagodzenie stanowiska obu stron sporu.


Trump, uważa Paszak, będzie też musiał wprowadzić sankcje, w ten sposób zachowując wizerunek obrońcy liberalnych zasad społecznych i ekonomicznych. Obecny prezydent może też podjąć próbę wykorzystania kryzysu do zaprezentowania twardego kursu wobec Pekinu, co mogłoby pomóc mu pokonać w wyborach prezydenckich konkurenta, Joe Bidena.

 

„Najprawdopodobniej zatem dojdzie do przyjęcia obostrzeń, które ograniczą się do podniesienia taryf celnych oraz sankcji indywidualnych” - podsumowuje Paweł Paszak.

Źródło: warsawinstitute.org

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-05-30 10:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy ktokolwiek kiedykolwiek mógł żywić jakieś złudzenia?
1 miesiąc temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.