DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Cmentarz Bródnowski: zespół prof. Szwagrzyka odnalazł ciała ofiar „czerwonego terroru”

Cmentarz Bródnowski: zespół prof. Szwagrzyka odnalazł ciała ofiar „czerwonego terroru”
Źródło: Facebook / Wojskowe Biuro Historyczne

Na Cmentarzu Bródnowskim trwa drugi etap prac prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Kieruje nim prof. Krzysztof Szwagrzyk. Pracownicy zespołu wiceprezesa IPN odnaleźli cztery ludzkie szkielety oraz jedną pustą jamę. Według wstępnych ustaleń są to szczątki ofiar zbrodni komunistycznych.

 

„Pochówków, choć to słowo nie oddaje sposobu w jaki kaci z UB traktowali ciała swoich ofiar, dokonywano tutaj w okresie montowania na ziemiach polskich władzy sowieckiej. Nie wiemy więc, czy są to Żołnierze Wyklęci, czy inni wrogowie ludu pracującego miast i wsi. Wiemy jednak, że są to ofiary władzy ludowej chowani w płytkich grobach w miejscu wówczas odosobnionym, oddalonym od czynnych części cmentarza” – podano w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej.

 

– Nie mamy za to żadnych śladów po skrzyniach, a już nie mówię o trumnach. To oznacza, że zabitych bezpośrednio składano do ziemi na bardzo płytkiej głębokości. To nie więcej niż 50-60 centymetrów, a więc niezwykle płytko – powiedział prof. Szwagrzyk. Dodał, że wszystko wskazuje na to, że odnalezione ofiary „czerwonego terroru” zostały zamordowane „metodą katyńską”, czyli strzałem w potylicę z bliskiej odległości. – Cmentarz Bródnowski i kwatera 45N to tylko jedno w wielu miejsce w Warszawie, gdzie w latach 40. grzebano ofiary komunistycznego systemu – przypomniał.

 

Głos w sprawie zabrał m.in. prof. Sławomir Cenckiewicz. „Nie wiem jak to opisać! To wszystko jest straszne” – napisał na swoim profilu na Facebooku. Dodał, że dzięki zespołowi prof. Szwagrzyka ofiary komunistycznych najeźdźców „wracają do nas” i „przestają być anonimowi”.

 

Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Cmentarzu Bródnowskim potrwają do 8 kwietnia.

 


Źródło: ipn.gov.pl, Facebook.com

TK


DATA: 2017-04-07 08:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.