DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Ciężkie czasy dla indyjskich chrześcijan – rządząca partia dąży do zakazu konwersji

Ciężkie czasy dla indyjskich chrześcijan – rządząca partia dąży do zakazu konwersji
fot. pixabay.com

Coraz cięższe czasu nadchodzą dla indyjskich chrześcijan. W jednym z tamtejszych stanów, Jharkhand, rządząca nim (podobnie jak całym krajem) Indyjska Partia Ludowa zamierza ograniczyć wolność sumienia. W tym celu dąży do uchwalenia prawa przeciwko nawróceniom. Jeśli wejdzie ono w życie, to za doprowadzenie do zmiany czyjejś religii poprzez siłę lub „przyciąganie" grozić będą nawet 3 lata więzienia.


Wspomniana ustawa została zaakceptowana przez rząd stanu Jharkhand 1 sierpnia. Prawdopodobnie 8 sierpnia będzie przedmiotem debaty w parlamencie. Prawo zakazujące nawróceniu służy utrwaleniu religijnego status quo, a więc przewagi wyznawców hinduizmów. W Jharkhand niecałe 5 procent populacji to wyznawcy Chrystusa. Jednak wśród populacji „plemiennej” stanowią oni już 15 procent. Zdaniem rządzącej partii to właśnie „plemienni” stanowią główny obiekt aktywności chrześcijańskich misjonarzy.


Indyjska konstytucja gwarantuje wolność sumienia. Jednak w sześciu stanach istnieją prawa przeciwko nawróceniom. Ich wprowadzanie to jeden z głównych celów rządzącej partii. W ostatnich miesiącach różni chrześcijanie padli ofiarą aresztowań z powodu domniemanych prób konwersji. Doszło też do zniszczenia obiektów kultycznych.


Ponadto pojawiają się także ruchy oddolne, koncentrujące się głównie na walce z rzeziami krów. Hinduscy aktywiści w ciągu ostatniego roku zabili kilka osób posądzanych o zabijanie tych świętych w hinduizmie zwierząt. Większość ofiar stanowili muzułmanie.


Dyskryminacja i przemoc wobec religijnych mniejszości spotyka się z oporem katolickich biskupów. Arcybiskup Ranchi, kardynał Telesphore Toppo powiedział portalowi Crux, że ustawy przeciwko nawróceniom nie mają sensu, ponieważ i tak nie da się nawrócić kogoś na drodze siłowej. Z kolei w lipcu katoliccy indyjscy biskupi zorganizowali konferencję z liderami duchowymi i intelektualistami na temat zagrożeń przekształcenia się Indii w hinduskie państwo wyznaniowe.


Według raportu amerykańskiej Komisji na rzecz Międzynarodowej Wolności Religijnej, Indie to drugi wśród krajów budzących szczególną troskę. Autorzy raportu zwracają uwagę na powiązanie rządzącej partię z hinduskimi nacjonalistami. Ci zaś dążą do naruszeń wolności religijnej i wprowadzenia stosownych zmian w prawie. „Te kwestie wraz z długotrwałymi problemami uprzedzeń policji i sędziów (...) stworzyły nieustanny klimat bezkarności, w którym mniejszości religijne czują się coraz bardziej niebezpiecznie i nie mają środków do walki z motywowanymi religijnie przestępstwami” – twierdzi amerykańska Komisja.


Z kolei zajmująca się walką z prześladowaniem chrześcijan organizacja Open Doors uplasowała Indie na 15 miejscu wśród państw, gdzie prześladowania wyznawców Chrystusa są najbardziej nasilone. Wśród ich powodów wymienia religijny nacjonalizm, ekstremizm islamski, opresję komunistyczną i postkomunistyczną.

Jak podaje Open Doors, hinduscy radykałowie zaangażowali się w kampanię „powrotu do domu”. Służy ona nawróceniu chrześcijan czy muzułmanów na tradycyjną religię Indii. Ten „powrót do domu” przeciwstawiany jest „konwersji”, a więc odejściu od hinduizmu na rzecz chrześcijaństwa czy islamu.

Źródła: cruxnow.com / opendoors.pl

mjend


DATA: 2017-08-08 14:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mówi Pan ,religia prawdziwa'. Może Pan określić, dlaczego to katolicyzm a nie np hinduizm jest religią prawdziwą? Oczywiście logiczne argumenty
ponad 1 rok temu / ollek
 
@magis: hmmmm, a dużo straciłem? Jeśli to co chciałeś zamieścić jest zwykłą polemiką, a nie jest ewangelizacją, czyli nie służy zbawieniu mojemu, Twojemu, innych czytających - to niewielka strata :)
ponad 1 rok temu / r
 
@r; teraz też nie uzyskasz; z tego samego powodu...
ponad 1 rok temu / magis
 
@magis: jak by nie patrzeć, wtedy odpowiedzi nie uzyskałem. Co do "przykładnego ukarania" - a niby czemu? Doktryna katolicka nie przewiduje przykładnego karania niewierzących czy innowierców tylko za to że nie są katolikami. To nie islam, który przewiduje tego rodzaju kary dla niewiernych. Oczywiście jest wyjątek dopuszczony przez Pana Jezusa w Mt18,6, czyli gdy ci innowiercy/niewierzący są gorszycielami, a więc aktywnie działają na szkodę katolików. A zresztą, spójrz na to z innej strony. Ostateczną perspektywą człowieka będzie tylko niebo albo piekło. A czymże jest niebo jak nie odpowiednikiem ziemskiego katolickiego państwa wyznaniowego? W niebie nie będzie innowierców i niewierzących. Tak więc albo już teraz przyzwyczajaj się do katolickiego państwa wyznaniowego, albo odrzucając ten styl władzy odrzucisz niebo.
ponad 1 rok temu / r
 
@r; nie pamiętam czy nie odpowiedziałem Tobie kiedyś, czy też nie pojawiła się moja odpowiedź. Ostatnio np. pojawił się mój komentarz pod włoskim biblistą po czym ...zniknął:). Co do Twojego zestawienia religii i matematyki to pokazuje wyraźnie, że mam rację. Inne poglądy nie są tolerowane czyli albo nawrócisz się na jedyną prawdziwą religię (chociaż tak samo mówią muzułmanie, buddyści i świadkowie Jehowy) albo staniesz się wyrzutkiem i cię przykładnie ukarzemy. To jest państwo wyznaniowe z jedyną, prawdziwą religią.
ponad 1 rok temu / magis
 
@ollek: Iran jest państwem wyznaniowym opartym na religii fałszywej i nielogicznej, a ja pisałem o wyznaniowym państwie katolickim, więc przykład z Iranem jest nieadekwatny. I co to znaczy: "Nie byłoby miejsca dla na przykład ateistów"? Że byliby mordowani, czy że musieliby emigrować, czy że nie mogliby publicznie przyznawać się do ateizmu? ___ @magis: wbijasz wbijasz, i to od dawna na tym portalu. A co do PRAWDY, to jakoś zawsze umykasz gdy do niej dochodzimy. Ostatnio tak było przy dyskusji o pustym (Twoim zdaniem) piekle. Podałem Ci cytaty z Biblii z których jednoznacznie wynika że piekło nie będzie puste. Miałeś podać swoje SENSOWNE interpretacje tych cytatów i... nastąpiła cisza. Widać to Ciebie PRAWDA dotknęła, bo ja katolik przed nią nie uciekałem i nie uciekam. Stąd Twoje "zrozumienie przyszłości" jest jakie jest, trudno oczekiwać poprawnych wniosków gdy ma się FAŁSZYWE WYOBRAŻENIA w podstawach wnioskowania :)
ponad 1 rok temu / r
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "53569"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.