DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2019 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 

Cierpienie udoskonala nas w porządku przyrodzonym

Cierpienie udoskonala nas w porządku przyrodzonym

Cierpienie wprowadził na świat grzech i zła wola ludzka, z której grzech się rodzi. Ale też obecnie w stanie poupadkowym cierpienie dla człowieka jest doskonałą szkołą wyrobienia w sobie silnej i mocnej woli.


Cierpienie wzmacnia wolę. Przyczyną główną naszych niedomagań i upadków rozlicznych jest słaba wola. O słabą wolę rozbijają się nieraz najlepsze pragnienia i postanowienia poprawy, ona często prowadzi do upadku i zguby. Można powiedzieć, że dzisiaj główną chorobą ludzi jest słaba wola. Cierpienie tę wolę umacnia, ponieważ zmusza do stanowczego przeciwdziałania, do przemyślności, jak wyjść z trudnego położenia. Wiele mamy do cierpienia. Czy korzystamy z tych cierpień, aby wolę swoją zahartować, wzmocnić?


Cierpienie daje sposobność do ćwiczenia się w cnotach. Ileż te osób urobiło i uszlachetniło cierpienie. „Gdyby nie było cierpień na ziemi, nie odzywałyby się w sercu naszym najszlachetniejsze, najczystsze dźwięki uczuć: nie byłoby miłosierdzia, przyjaźni, słowem, cnót by nie było, które nas godzą z ludźmi i światem i każą nam nieraz kochać cierpienie i wzdychać za nim. Jak słodka pamięć tych cierpień, któreśmy przebyli, jak o nich myśleć i mówić lubimy; o, bo człowiek tyle wart tylko, tyle wie, takim jest istotnie, ile wycierpiał”. Jak z krzemienia wytryska złota iskra, gdy go uderzymy silniej, tak i z duszy ludzkiej, uderzonej młotem cierpienia, tryska zwykle światło, głębszych myśli, uczuć podnioślejszych.


Nam tak trzeba stałych zasad, gruntownej cnoty - Serce Jezusa daje nam tyle drobnych sposobności do nabycia ich przez znoszenie drobnych cierpień i przeciwności. Nie czekajmy na wielkie krzyże, bo te może nigdy nie przyjdą, ale bierzmy na siebie te drobne, te małe, te codzienne, one nas zahartują i umocnią.


Najsłodsze Serce Jezusa, dajże nam to zrozumienie i umiejętność korzystania z każdej przeciwności, z każdego krzyżyka dla wyrobienia siebie, dla wzmocnienia naszej ułomnej, zmiennej woli.

 

„Posłaniec Serca Jezusowego”, lipiec 1927, s. 149-150


DATA: 2019-04-15 06:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.