DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Cień Sorosa nad Słowacją! Śmierć dziennikarza pretekstem do kolejnego „majdanu”?

Cień Sorosa nad Słowacją! Śmierć dziennikarza pretekstem do kolejnego „majdanu”?
George Soros. Harald Dettenborn [CC BY 3.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons

Zamordowanie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka podgrzało atmosferę walki o władzę na Słowacji. Opozycja mówi otwarcie o potrzebie przewrotu, pojawia się nawet określenie „słowacki majdan”, na wzór przewrotu w 2014 roku na Ukrainie. Premier Robert Fico zarzuca prezydentowi Andrejowi Kisce przyłączenie się do opozycji i działanie we współpracy z amerykańskim multimiliarderem George'em Sorosem, zaś słowackie media donoszą, że do ich kraju przybył właśnie współpracownik Sorosa – ekspert od „kolorowych rewolucji”.

 

Na Słowacji trwa burza polityczna po zamordowaniu dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, a rządzący i opozycja przerzucają się oskarżeniami o działanie wbrew interesowi państwa.

 

Oliwy do ognia dolał premier Robert Fico, który w walce politycznej o wpływy na Słowacji wskazał jako jednego z aktorów rozgrywki amerykańskiego multimiliardera pochodzenia węgiersko-żydowskiego, George'a Sorosa. Odnosząc się do niedzielnego przemówienia prezydenta Andreja Kiski w sprawie sytuacji politycznej na Słowacji, premier Robert Fico stwierdził, że za treścią przesłania prezydenckiego stoi George Soros. W przemówieniu tym Kiska zażądał rekonstrukcji rządu albo przedterminowych wyborów, co jego rywal, premier Fico, skomentował stwierdzeniem, że przemówienie prezydenta nie było pisane na Słowacji.

 

Fico zapytał także publicznie, o czym rozmawiali 20 września 2017 roku w Nowym Jorku Andrej Kiska i George Soros. Dla słowackiego premiera zagadkowe jest przede wszystkim prowadzenie przez głowę państwa rozmów z multimiliarderem przy zamkniętych drzwiach i bez udziału przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Napięcie u naszych południowych sąsiadów rośnie, a media starają się na bieżąco informować o rozwoju konfliktu. Jak podaje DennikN.sk, nowe demonstracje opozycja zwołuje na najbliższy piątek (9 marca), a Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach dał studentom wolne od godziny 13:00, aby mogli wziąć udział w demonstracji.

 

Rozwój sytuacji u Słowaków śledzą uważnie media czeskie. Portal iDNES.cz przytacza komentarz ze słowackiego „SME”, podsumowujący obecne zamieszanie stwierdzeniem, że Fico się ośmieszył, a jego zachowanie jest zainspirowane postacią Viktora Orbana. Zarzut adresowany wobec Sorosa przez premiera Fico o organizowanie przewrotu oraz zaostrzenie kryzysu na Słowacji  odnotowały największe agencje światowe.

 

Poza prezydentem Kiską, premiera Fico skrytykował Róbert Ondrejcsák, przedstawiciel partii węgierskiej Most-Hid w rządzie Fico, zaś lider partii Wolność i Solidarność (Sloboda a Solidarita) ocenił, że rozwój sytuacji zmierza do ogłoszenia przedterminowych wyborów w lecie tego roku. Słowa Roberta Fico skrytykowali także politycy partii: SMER i Sme Rodina.

 

Przeciwnicy ugrupowań liberalnych ostrzegają przed utratą kontroli nad sytuacją w kraju i częściej podnoszą wątek udziału czynników zewnętrznych, w tym możliwy wpływ Sorosa na ostatnie wydarzenia. Konserwatywny portal Hlavne Spravy nawiązuje do hasła prowadzonej na Węgrzech kampanii anty-Sorosowskiej i apeluje, by nie pozwolono, aby „Soros śmiał się jako ostatni”. Hlavne Spravy donoszą ponadto o przybyciu na Słowację eksperta od „kolorowych rewolucji” – współpracownika George'a Sorosa.

 

Jego przybycie stawia, według tego portalu, morderstwo Jána Kuciaka w nowym świetle, ponieważ te same media, które teraz chcą użyć zabójstwa dziennikarza w celu destabilizacji rządu, oskarżały wcześniej Janukowycza o zastrzelenie protestujących na Majdanie w Kijowie w 2014 roku. Tymczasem w kwestii ukraińskiej rewolucji pojawiły się nowe informacje z zachodnich źródeł, podające, że snajperzy w Kijowie strzelali do protestujących, ale ich celem było działanie przeciwko Janukowyczowi. Portal sugeruje, że być może zabicie Kuciaka na Słowacji miało doprowadzić do wyjścia ludzi na ulice w proteście przeciw rządowi, na który padają podejrzenia, że mógł być zainteresowany uciszeniem niepokornego dziennikarza śledczego.

 

Krytyka rządu premiera Fico przez partie polityczne, media, a także samego prezydenta, prowadzi do wymuszenia przyspieszonych wyborów i odsunięcia Roberta Fico od władzy. Stąd ostre wystąpienie słowackiego premiera i jeszcze ostrzejsza reakcja opozycji. Do gry międzypartyjnej przystąpić miał prezydent Andrej Kiska, który w środę rozpocznie rozmowy z partiami politycznymi obecnymi w parlamencie.

 

Aktywność Kiski krytykuje Robert Fico, który poucza prezydenta o treści Konstytucji Republiki Słowackiej i przepisach określających, że to rząd odpowiada za działania śledczych prowadzących postępowanie w sprawie zabójstwa dziennikarza. Fico zapowiada, że postępy śledztwa będą etapowo publikowane, tak aby opinia publiczna miała wiedzę o ich wynikach.

 

W nawiązaniu do kontaktów prezydenta Kiski z George'em Sorosem premier Fico apeluje do słowackich patriotów, aby nie dopuścili do przewrotu w państwie. Otwarcie mówiła o tym m.in. Lucia Ďuriš Nicholsonová z Wolności i Solidarności.

 

W najbliższych dniach nie ma co liczyć na uspokojenie nastrojów na Słowacji. Zapowiadane przez opozycję na najbliższy piątek demonstracje będą testem zdolności mobilizacji społeczeństwa przez przeciwników Roberta Fico. Będzie to sprawdzian również dla premiera. Okaże się bowiem, czy wykorzysta czas na dotarcie do swoich zwolenników i przekonanie części opozycji do rozmów o kryzysie w parlamencie, nie zaś na ulicach słowackich miast.

 

 

Jan Bereza

 

 


DATA: 2018-03-07 14:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce im nie wyszło to biorą się za Słowację. ..
ponad 1 rok temu / naaedo
 
Fico powinien sie podac do dymisji poniewaz jest umoczony w interesach z wloska mafia. On i z jego otoczenia. A ze facet nie ma honor, to szczeka jak pies na lancuchu. Pozdrawiam
ponad 1 rok temu / Hejt
 
Nikt mi nie wmówi, że Soros działa bez przyzwolenia Departamentu Stanu.
ponad 1 rok temu / Dede
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.