DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Ciało arcybiskupa Sheena zostanie przeniesione – przyspieszy to proces beatyfikacyjny

Ciało arcybiskupa Sheena zostanie przeniesione – przyspieszy to proces beatyfikacyjny

Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork nakazał tamtejszej archidiecezji umożliwić przeniesienie ciała arcybiskupa Fultona J. Sheena do Peorii. Diecezja chciała zatrzymać je w należącej do niej katedrze świętego Patryka. Jednak – zdaniem sędziów – nie kierowała się ani wolą zmarłego ani żadnymi uzasadnionymi argumentami. Przeniesienie ciała zmarłego do diecezji, jego młodości umożliwi kontynuację procesu beatyfikacyjnego.


Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego stanu Nowy Jork ciało zmarłego zostanie przeniesione z katedry świętego Patryka w Nowym Jorku do Katedry Najświętszej Maryi Panny w Peorii. Koszty pokryje bratanica arcybiskupa Sheena.


Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork stwierdził, że wola zmarłego dotycząca pochowania go na jego działce nie została wykonana. Nie uwzględnił twierdzeń przedstawicieli nowojorskiej archidiecezji, jakoby arcybiskup tak naprawdę pragnął pochówku w nowojorskiej krypcie katedralnej. Sąd zwrócił uwagę na brak przekonujących argumentów diecezji oraz na dobrą wolę bratanicy zmarłego. Podkreślił także, że popiera ją cała rodzina nieżyjącego duchownego. 

 

O przeniesienie ciała zmarłego wnosiła Joan Sheen Cunningham, najbliższa żyjąca krewna arcybiskupa. W swej ostatniej woli Sługa Boży prosił o pochowanie go na Cmentarzu Kalwaryjskim w Nowym Jorku, na swej działce. Jednak kardynał Terence Cooke z nowojorskiej archidiecezji prosił o złożenie ciała arcybiskupa w krypcie katedry świętego Patryka na Manhatanie. Rodzina wyraziła wtedy na to zgodę.

 

Jednak w 2002 roku biskup Daniel Jenky z diecezji Peoria - gdzie dorastał zmarły – podjął starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa. Brak zgody archidiecezji Nowy Jork na przeniesienie ciała do Peorii wstrzymywał – zdaniem bratanicy zmarłego - proces beatyfikacyjny arcybiskupa.  Decyzja nowojorskiego sądu umożliwi wznowienie tego procesu.

 

Arcybiskup Fulton J. Sheen urodził się w 1895 roku w religijnej rodzinie. Ukończył seminarium w Saint Paul i obronił doktorat w Waszyngtonie. Prowadził wykłady na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Znany był nie tylko jako nauczyciel, rekolekcjonista i kaznodzieja, ale jako prowadzący programy radiowe i telewizyjne. Prowadzony w latach 1951-57 oraz 1961-68 program telewizyjny "Życie jest warte życia" bił rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2002 roku. 10 lat później Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa. Od tej pory przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.

 

 

 

Źródło:  abp-fulton-j-sheen.blogspot.com

mjend

DATA: 2016-11-30 07:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.