DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 46  >   NASZE DZIEDZICTWO

Andrzej Solak

Chwała papieskich żuawów


We wrześniu 1870 roku spokój ulic Rzymu zakłócił ryk dział i wrzask plądrującego motłochu – brutalna inwazja zakończyła istnienie Państwa Kościelnego. Zdobywca Wiecznego Miasta, „król zjednoczonych Włoch” Wiktor Emanuel II obrał na swą nową siedzibę Pałac Kwirynalski – dotychczasową rezydencję papieży. Kiedy zażądał od Ojca Świętego Piusa IX wydania kluczy do tego przybytku, biskup Rzymu odparł zimno:

Odkąd to złodzieje potrzebują kluczy do otwierania bram?


 

W roku 756 król Franków Pepin Krótki uroczyście przekazał papiestwu władzę nad Rawenną, Rimini, Pesaro i Ankoną, składając klucze do tych miast na grobie świętego Piotra w Rzymie. Donacja Pepina dała podwaliny pod utworzenie Państwa Kościelnego, na czele którego stanął sam Ojciec Święty. Ów nowy organizm polityczny okazał się trwały, mimo zakusów rozlicznych wrogów. Nie zmogły go kryzysy polityczne targające Europą Zachodnią, w tym spory z cesarstwem, niewola awiniońska papieży i schizma zachodnia. Podniosło się też ze zgliszcz, jakie w roku 1527 pozostawili po sobie lancknechci Karola V.

Śmiertelne zagrożenie przyniosła dopiero rewolucja francuska i wyrosłe z niej idee, toczące Europę niczym rak. W latach 1798–1799 posiadłości papieskie zostały zawojowane przez armię napoleońską. Ojciec Święty Pius VI zmarł w niewoli francuskiej. Odzyskanie suwerenności nastąpiło dopiero po latach, w wyniku postanowień Kongresu Wiedeńskiego. Państwo Kościelne przetrzymało również rewolucje roku 1830 i 1848 (choć podczas tej ostatniej Pius IX musiał salwować się ucieczką z powołanej przez radykałów Republiki Rzymskiej). Jednak wrogowie nie rezygnowali.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Eskalowanie napięcia przez proaborcyjną lewicę i niedostateczna stanowczość policji w walce z anarchistycznym buntem może wkrótce doprowadzić do zbrodni. Po serii obrzucania obrońców kościołów butelkami we wtorkowy wieczór doszło w Poznaniu do fizycznej napaści z użyciem gazu, noży, metalowych pałek i trzonków siekier. Jedna osoba odniosła obrażenia.

 
 

W Poznaniu obrońców kościoła przy ul. Fredry zaatakowano z użyciem gazu, metalowych pałek i noży. W innych miejscowościach na szczęście na razie nie doszło do tak dantejskich scen, ale w wielu częściach kraju przez całą noc centra miast były patrolowane przez społeczeństwo obawiające się lewackich napadów na kościoły. Tymczasem poseł Robert Winnicki (Konfederacja/Ruch Narodowy) w oparciu o swoje źródła poinformował, że do Polski za zaproszenie lewicy zmierzają anarchistyczni terroryści.

 

– Zwycięstwo w wojnie! To hasło to cecha bogów uranicznych. Wojny domagali się członkowie Hitlerjugend, do wojny nawołuje dzisiaj barbaria na polskich ulicach i atakująca nasze kościoły katolickie. Wobec tego nie można mieć wątpliwości, że symbol błyskawicy u feministek ma bliskie konotacje historyczne i znaczeniowe do symboliki nazistowskiej związaną z organizacją Hitlerjugend – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Tomasz Panfil (KUL, BEP IPN).

 

Francuskie władze nie ukrywają, że przygotowywana dyrektywa dotycząca usług cyfrowych (DSA) nie powinna ograniczać się wyłącznie do nielegalnych materiałów, ale winna również obejmować dezinformację i inne szkodliwe treści. Platformy internetowe zwracają uwagę, że będą zmuszone do cenzury.

 

Dziś, kiedy obserwujemy przetaczającą się przez Polskę falę nienawiści i pogardy, wszyscy zostaliśmy wezwani do dania świadectwa naszej wierze i miłości wobec Kościoła. Kiedy dzień po dniu dochodzi do kolejnych ataków na nasze świątynie, nasza diagnozaobecnej sytuacji i odpowiedź treszcza się w – dziś często pomijanych– wezwaniach Jana Pawła II. Tu, w trakcie całego naszego życia, należymy do Kościoła walczącego. O tym właśnie przypominał nam Jan Paweł II!


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.