DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 46  >   NASZE DZIEDZICTWO

Andrzej Solak

Chwała papieskich żuawów


We wrześniu 1870 roku spokój ulic Rzymu zakłócił ryk dział i wrzask plądrującego motłochu – brutalna inwazja zakończyła istnienie Państwa Kościelnego. Zdobywca Wiecznego Miasta, „król zjednoczonych Włoch” Wiktor Emanuel II obrał na swą nową siedzibę Pałac Kwirynalski – dotychczasową rezydencję papieży. Kiedy zażądał od Ojca Świętego Piusa IX wydania kluczy do tego przybytku, biskup Rzymu odparł zimno:

Odkąd to złodzieje potrzebują kluczy do otwierania bram?


 

W roku 756 król Franków Pepin Krótki uroczyście przekazał papiestwu władzę nad Rawenną, Rimini, Pesaro i Ankoną, składając klucze do tych miast na grobie świętego Piotra w Rzymie. Donacja Pepina dała podwaliny pod utworzenie Państwa Kościelnego, na czele którego stanął sam Ojciec Święty. Ów nowy organizm polityczny okazał się trwały, mimo zakusów rozlicznych wrogów. Nie zmogły go kryzysy polityczne targające Europą Zachodnią, w tym spory z cesarstwem, niewola awiniońska papieży i schizma zachodnia. Podniosło się też ze zgliszcz, jakie w roku 1527 pozostawili po sobie lancknechci Karola V.

Śmiertelne zagrożenie przyniosła dopiero rewolucja francuska i wyrosłe z niej idee, toczące Europę niczym rak. W latach 1798–1799 posiadłości papieskie zostały zawojowane przez armię napoleońską. Ojciec Święty Pius VI zmarł w niewoli francuskiej. Odzyskanie suwerenności nastąpiło dopiero po latach, w wyniku postanowień Kongresu Wiedeńskiego. Państwo Kościelne przetrzymało również rewolucje roku 1830 i 1848 (choć podczas tej ostatniej Pius IX musiał salwować się ucieczką z powołanej przez radykałów Republiki Rzymskiej). Jednak wrogowie nie rezygnowali.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.

 
 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.

 

Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.

 

Komisja Europejska nie ustaje w próbach wprowadzenia ideologii gender do unijnego prawa. Na wypadek niepowodzenia planu ratyfikacji kontrowersyjnej Konwencji stambulskiej, zapowiedziała podjęcie działań w celu przyjęcia nowego wiążącego prawa opierającego się na tych samych genderowych założeniach, co Konwencja


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.