DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Church Militant: Deklaracja z Abu Zabi w swym arabskim brzmieniu wskazuje na zwierzchnictwo islamu

Church Militant: Deklaracja z Abu Zabi w swym arabskim brzmieniu wskazuje na zwierzchnictwo islamu
4 Lutego 2019, podpisanie Deklaracji o Ludzkim Braterstwie w Abu Zabi. Fot. Reuters

Grupa nawróconych muzułmanów, którym grozi kara śmierci za odejście od islamu, potępia deklarację z Abu Zabi jako „podstępną” za „subtelne, ale znaczące różnice” znajdujące się w arabskim tekście dokumentu – informuje portal Church Militant.

 

Byli muzułmanie twierdzą, że rozbieżności językowo-teologiczne zawarte są już w pierwszym zdaniu porozumienia. Głosi ono: „Wiara prowadzi wierzącego, by w drugim dostrzegł brata lub siostrę, których należy wspierać i miłować”.

 

W wersji arabskiej „wierzący” to mu'min, islamski termin odnoszący się tylko do wierzącego w jednego boga – z odrzuceniem Trójcy Świętej – oraz w Mahometa. Sura 24:62 głosi: „Wierzącymi (mu'min) są tylko ci, którzy wierzą w Allaha i Jego Wysłannika...”. 

 

Również w wersji arabskiej nie ma wzmianki o „siostrze”, ponieważ jest tam mowa o społeczności muzułmańskiej (ummah), a nie o powszechnej wspólnocie wszystkich, którzy wierzą w jednego Boga.

 

Ponownie, podczas gdy deklaracja mówi: „W imię Boga, który stworzył wszystkich ludzi równymi w prawach, obowiązkach i godności, i który powołał ich, aby żyli razem jako bracia i siostry, by napełniali ziemię”, nawróceni z islamu podkreślają, że w wersji arabskiej „równość” nie jest przypisywana „istotom ludzkim”, lecz odnosi się do innych „istot”, zwanych „stworzeniami”. 

 

W antropologii chrześcijańskiej ludzie są stworzeni na obraz Boga i powołani do dzielenia się życiem Bożym. Oba te pojęcia są przez islam uważane za bluźniercze.

 

„Jest to krytyczne rozróżnienie, ponieważ w islamie nie ma równości między ludźmi. Nie-muzułmanie nie są równi muzułmanom, a kobiety nie są równe mężczyznom” – powiedział portalowi Church Militant konwertyta, który praktykował islamskie orzecznictwo w jednym z krajów arabskich. 

 

„Stworzenie” w Koranie różni się od stworzenia z Biblii” – dodał nawrócony. „Termin Bóg w języku angielskim jest ogólny, ale w wersji arabskiej koncentruje się na islamskim bogu, który stworzył ludzi, wszechświat i inne istoty, zwane stworzeniami które to pojęcie w islamie obejmuje także wszystkie nie-ludzkie istoty, tj. zwierzęta, dżiny (nadprzyrodzone duchy będące w hierarchii poniżej poziomu aniołów i demonów) oraz istoty sataniczne”.

 

Znawca szariatu zauważa dalej, że w wersji arabskiej deklaracji termin „Bóg” ze zdania początkowego brzmi Bismillah, co wyklucza wszelkie inne rozumienie Boga. Określa także islamską koncepcję Tauhid (jedyności boga) oraz władzę Allaha. 

 

 „Reszta tekstu tego cytatu oparta jest na Surze 49:13: „O, ludzkości, stworzyliśmy cię z mężczyzny i kobiety i stworzyliśmy z ciebie ludy i plemiona, abyście się poznali. W rzeczy samej, najszlachetniejszy z was w oczach Allaha jest najbardziej pobożny z was...” 

 

„Pośrednio dotyczy to tylko muzułmanów” – wskazuje znawca Koranu.

 

Podobne rozbieżności dotyczą koncepcji fitrah – przypisującej „stworzonym” wyłącznie wyznanie muzułmańskie, a także khalifah ustanawiającej zwierzchność wyznawców islamu nad ziemią.

 

 

Źródło: Church Militant

RoM

 

Pełny tekst Deklaracji z Abu Zabi w wersji dla katolików

 


DATA: 2020-06-02 09:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe, kiedy podpiszą takie coś z zadeklarowanymi satanistami?
1 miesiąc temu / czekamy
 
Jednak można na to popatrzeć inaczej. Jedna chrześcijanka rodzi obecnie średnio 1,5 dzieci. Kraje muzułmańskie mają dzieci dość. Nic więc dziwnego, że muzułmanie SĄ PEWNI swoich racji, SĄ PEWNI, że do nich należy przyszłość i że całkiem przejmą całkiem zdemoralizowany Zachód. Papież Franciszek też to wie.
1 miesiąc temu / Ryś
 
@nie ogarniam Pan Jezus nakazał miłować nieprzyjabiół, ale nie nakazał nazywać ich braćmi.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Groźne, smutne, gorszące.
1 miesiąc temu / duchowny
 
Pan Jezus kazal kochac wrogow , nie sztuka kochac przyjaciol, stad ta siaostra nazwala ich bracmi. A "bracia muzulmanie" po prostu postepuja tak jak ich demon allah w koranie naucza. To wszystko rozumiem, nie rozumiem tylko na czym ma polegac dialog z nimi ? DIalog z definicji oznacza ze obie strony chca sie spotkac w pol drogi i pojsc na ustepstwa. Oni na zadne nie pojda, my tez nie powinnismy , chcemy polaczyc ogien i wode ? Czegos tu nie rozumiem ? Bo Jezus grzesznikow kochal jak ta siostra, ale kazal im nie grzeszyc wiecej. Ale nauki nie dostosowywal do oczekiwan wyznawcami molocha czy balla.
1 miesiąc temu / nie ogarniam
 
Jakieś 20 lat temu wysłuchałem konferencję w kościele Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Konferencję prowadziła siostra zakonna z klasztorku na Bliskim Wschodzie. Na klasztorek ten, w którym przebywało około dziesięciu sióstr napadli muzułmanie i zabili wszystkie z wyjątkiem jednej Polski. Ta właśnie, cudem ocalona z napadu siostra prowadziła konferencję. Zaskoczyło mnie to, co powiedziała o napadzie: NASI BRACIA MUZUŁMANIE POSTĄPILI TAK JAK UWAŻALI ZA SŁUSZNE. To znaczy, że w ramach ekumenizmu chrześcijanie przy ocenie postępowania mahometan powinni się kierować ich zasadami moralnymi.
1 miesiąc temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.