DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Chrzest „w imieniu wspólnoty” jest nieważny. Musi zostać powtórzony

Chrzest „w imieniu wspólnoty” jest nieważny. Musi zostać powtórzony
Fot. Pixabay

Chrzest udzielany przy użyciu formuły „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” jest nieważny i powinien zostać powtórzony – orzekła watykańska Kongregacja Doktryny Wiary. Nikomu nie wolno manipulować materią ani formą sakramentu.

 

Ocena zmodyfikowanej formuły została dokonana na skutek zapytania przesłanego do Watykanu. Użycie słów „My ciebie chrzcimy...” wskazuje na odejście od sposobu, w jaki Kościół rozumie chrzest, jak i swoją posługę. Chrzty dokonane przy użyciu takiej formuły muszą zostać powtórzone – zgodnie z wiarą i Tradycją Kościoła. Ocena ta została zatwierdzona przez papieża Franciszka.

 

Kongregacja Doktryny Wiary przygotowała także notę wyjaśniającą dotyczącą modyfikacji sakramentalnej formuły chrztu. Jak czytamy, w ostatnim czasie dochodziło do sytuacji, w których sakrament ten udzielany był wykorzystując słowa: „W imieniu ojca i matki, ojca i matki chrzestnej, dziadków, członków rodziny, przyjaciół, w imię wspólnoty chrzczę cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Miało to akcentować „wspólnotowy” charakter sakramentu, odsuwając skojarzenia z władzą kościelną i klerykalizmem. Tymczasem udzielając sakramentów Kościół działa jako Ciało Chrystusa, ściśle złączone z samym Zbawicielem; to Chrystus chrzci i uświęca. Nawet władze kościelne nie posiadają prawa zmieniania materii i formy sprawowanych sakramentów.

 

„Samowolna zmiana formy celebracji sakramentów nie stanowi jedynie nadużycia liturgicznego, jako przekroczenie normy pozytywnej, tylko ranę zadaną komunii kościelnej i rozpoznawalności działania Chrystusa. W najpoważniejszych przypadkach może nawet skutkować nieważnością samego Sakramentu, bowiem sama natura posługi wymaga wiernego przekazywania tego, co się otrzymało” - czytamy. Intencja szafarza sakramentu nie jest jedynie sprawą wewnętrzną, wyraża się właśnie w stosunku wobec materii i formy, norm określonych przez Kościół w zakresie sprawowania posługi. Kapłan nie występuje w tym kontekście jako „funkcjonariusz”, ale jako znak i narzędzie Chrystusa, bowiem to Chrystus chrzci i uświęca.

 

Kongregacja przypomniała również o słowach zawartych w konstytucji „Sacrosanctum concilium”: „nikomu innemu, chociażby nawet był kapłanem, nie wolno na własną rękę niczego dodawać, ujmować lub zmieniać w liturgii”. Równocześnie, to wskutek posoborowej reformy liturgicznej w krajach Zachodu – a następnie na całym świecie – rozpowszechniła się daleko idąca dowolność w zakresie sprawowania celebracji liturgicznych, skutkująca szokującymi często nadużyciami. To właśnie w tym czasie narodziła się współczesna tendencja do zmieniana formuł sakramentów w sposób, który miałby... lepiej odpowiadać „mentalności współczesnego człowieka”.

 

Źródło: Rorate Caeli

mat


DATA: 2020-08-07 12:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Spowiednik wskazał na Eclessia Supplet, choć mowa o różnych sakramentach ale o chrzcie nic nie wygooglowałem. Będę szukać dalej. Powiedział mi, że skoro istnieje metryka chrztu, do komunii świętej mogę przystępować. A metryka istnieje, bo choć nie wiem gdzie jest, Kościół udzielił mi sakramentu małżeństwa a nie uczynił by tego bez metryki.
27 dni temu / czloax
 
Skąd zatem mam wiedzieć czy jestem ochrzczony? Matka nie pamięta słów, chrzestny nie żyje. Dopóki nie wyjaśnię, chyba wstrzymam się od komunii świętej. Zamęt! Horror! Niechże władze duchowne coś wymyślą bo zginą owce!
27 dni temu / czloax
 
Powraca pytanie o WAŻNOŚĆ SAKRAMENTÓW w NEOKOŚCIELE. Medal dla tego kto ma PEWNOŚĆ jakiej FRMUŁY BYŁ świadkiem i czy chrzest był prawidłowo uczyniony. Pyt. dla ks. Bogusława: Co znaczy ochrzcić PRAWIDŁOWO ? Niby kto ma o tym rozsądzać ? To nie wystarczy już tylko ZAUFANIE do proboszcza ? Jak słyszymy i porównujemy stare formuły K.K. są INNE niż NOWE.
1 miesiąc temu / iskierka
 
Tego chrztu się nie powtarza! Nie ma nic do poprawiania. Chrztu nie było! Po prostu trzeba ochrzcić - prawidłowo.
1 miesiąc temu / ks. Bogusław
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.