DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Z wytycznych „wychowawczych” MON usunięto „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jest reakcja resortu

Z wytycznych „wychowawczych” MON usunięto „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jest reakcja resortu
Fot. Maciej Jarzebinski / FORUM
#WOJSKO    #SZTANDAR    #WYCHOWANIE    #MON    #BÓG    #HONOR    #OJCZYZNA    #MACIEREWICZ    #BŁASZCZAK

Zaskakująca decyzja Ministra Obrony Narodowej. Mariusz Błaszczak podpisując wprowadzenie do użytku służbowego nowych „Wytycznych w sprawie kształtowania dyscypliny wojskowej w resorcie obrony narodowej w latach 2019-2020” zgodził się na rezygnację odwołania w dokumencie do chrześcijańskich wartości oraz usunięcie zawołania „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Po nagłośnieniu sprawy w mediach „błędy redakcyjne” pośpiesznie naprawiono.

 

Decyzja szefa MON jest niezrozumiała, bo ekipa Zjednoczonej Prawicy chętnie odwołuje się do chrześcijańskich korzeni, a po ostatnich bluźnierczych atakach na Kościół, prezes Jarosław Kaczyński deklarował, że „Kto podnosi rękę na Kościół, chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę”.

 

Jak się okazuje praktyka niekoniecznie idzie w parze z deklaracjami. I nie jest to przypadek, bo taki rozdźwięk w partii rządzącej dotyczy podejścia do zwiększenia ochrony życia nienarodzonych czy ochrony dzieci przed deprawacją i demoralizacją. W pierwszej sprawie trwa impas, w drugiej, rząd nie ma zamiaru wypowiedzieć genderowej konwencji stambulskiej.

 

Tym razem ów dwugłos dotarł do wojska. Oto jeszcze 26 czerwca 2017 roku, minister Antoni Macierewicz, jako Minister Obrony Narodowej podpisał decyzję nr 135 w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego „Wytycznych w sprawie kształtowania dyscypliny wojskowej w resorcie obrony narodowej w latach 2017-2018”. Punkt 3 tejże decyzji otrzymał brzmienie:

 

3. W zakresie tworzenia warunków do przestrzegania dyscypliny wojskowej i reagowania na jej naruszenia:

1) ukierunkować działalność wychowawczą na kształtowaniu odpowiednich postaw u żołnierzy nawiązującą do chrześcijańskich wartości Wojska Polskiego, etosu żołnierskiego, zasad żołnierzy niezłomnych, zgodnie z tradycjami oręża polskiego „Bóg, Honor, Ojczyzna”;

 

Niespełna dwa lata, bo 19 kwietnia 2019 roku, minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję nr 60, w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego „Wytycznych w sprawie kształtowania dyscypliny wojskowej w resorcie obrony narodowej w latach 2019-2020”. Zniknęło z nich odwołanie do chrześcijańskich wartości oraz zawołanie „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Dokument otrzymał takie brzmienie:

 

3. W zakresie tworzenia warunków do przestrzegania dyscypliny wojskowej i reagowania na jej naruszenia:

1) ukierunkować działalność dyscyplinarną na kształtowanie odpowiednich postaw u żołnierzy nawiązujących do wartości Wojska Polskiego, etosu żołnierskiego, historii wojskowości zgodnie z historycznymi tradycjami oręża polskiego;

 

Czy oznacza to, że „Bóg, Honor, Ojczyzna” wkrótce zniknie też ze sztandarów?

 

Przypominamy, że zawołanie „Bóg Honor Ojczyzna” po raz pierwszy na sztandarach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zostało umieszczone na mocy dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z 15 października 1943 roku. Z kolei dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” - jako element sztandarów jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej  - została uchwalona przez Sejm RP w Ustawie z dnia 19 lutego 1993 roku o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

AKTUALIZACJA

Po ujawnieniu sprawy w mediach MON podjeło działania i poinformowało (9 maja 2019), że Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał „Wytyczne w sprawie kształtowania dyscypliny wojskowej w resorcie obrony narodowej”. Jak podkreslono, zgodnie z dokumentem utrzymanie wysokiego poziomu dyscypliny wojskowej jest nieodzownym elementem sprawnego działania Sił Zbrojnych RP. Służy też kształtowaniu pożądanych postaw żołnierzy, wynikających z chrześcijańskich wartości Wojska Polskiego, etosu żołnierskiego, w tym zasad żołnierzy niezłomnych. Jest też zgodne z historycznymi tradycjami oręża polskiego, urzeczywistniającymi się w sentencji „ Bóg, Honor, Ojczyzna”.

 

MON wyjaśnił, że dotychczas „Wytyczne...” były publikowane co dwa lata, a w wyniku błędów redakcyjnych, w kwietniowej decyzji zabrakło istotnych odniesień do wartości, którymi kierować się powinni żołnierze Wojska Polskiego. W dokumencie podpisanym dziś przez szefa MON przywrócono te zapisy.

 

Jak dodano, nowelizacja „Wytycznych” podkreśla wagę wartości w kształtowaniu postaw żołnierzy, wprowadza też kilka nowych pojęć, odzwierciedlających współczesne zagrożenia i ma charakter stały.

 

 

Źródło: tysol.pl, gov.pl, Twitter

MA


DATA: 2019-05-09 14:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
29
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"W dokumencie podpisanym dziś przez szefa MON przywrócono te zapisy." - Gdzie można się zapoznać z treścią tego fragmentu, którego dotyczy tekst, podpisanym dzisiaj?
ponad 1 rok temu / rewers
 
Gdybym był ministrem MON pan Zdzikot by już nie pracował
ponad 1 rok temu / olo
 
jeżeli jest kret to trzeba go znaleźć i przegonić ,czytać to co się podpisuje!
ponad 1 rok temu / Nic na wiare
 
Decyzję nr 60 podpisał p. Tomasz Zdzikot z. up. ministra, obecną decyzję podpisał osobiście MON p. Mariusz Błaszczak
ponad 1 rok temu / john
 
Oj Panie Błaszczak..., słabiutko, można by rzec bardzo kiepsko. I nawet nie to, że się czepiam bo tak nie jest. Jest napisane "Po owocach ich poznacie"..., ale i także: " Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą". Dlatego nie osądzam - bo kim jestem aby to robić..., człowiekiem tylko. Jednak mogę powiedzieć, że wolałem na tym stanowisku - Antoniego. Po prostu miał On - większe KOMPETENCJE i cojones. Minister MON musi TAKI być i wiedzieć, że gdy idzie o imponderabilia - to TRZEBA się postawić, nawet kosztem własnej osoby i stołka. Bo ten ostatni - przecież nie jest "przyspawany" do czterech liter. Macierewicz miał rację, Prezydent NIE - wygrała... polityka. Ps: Rozumiem, że Minister to WAŻNA FUNKCJA...dużo pracy, dokumentów etc. Skoro jednak Pan TO podpisał, to wszystko wygląda na to, że Pan TEGO...NIE CZYTAŁ..., a to już strzał we własne kolano. Przykre i smutne...
ponad 1 rok temu / Karol
 
Ćoż, kolejne potwierdzenie gorzkiego faktu, iż PiS to katlicyzm, nomen omen, wyborczy. Niiestety zachodzi również obawa, iz jest to, i będzie, katolicyzm li tylko w wydaniu postępowym. Ale to już całkiem inna historia...
ponad 1 rok temu / Tomasz Orzyszek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.