DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Z wytycznych „wychowawczych” MON usunięto „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jest reakcja resortu

Z wytycznych „wychowawczych” MON usunięto „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jest reakcja resortu
Fot. Maciej Jarzebinski / FORUM
#WOJSKO    #SZTANDAR    #WYCHOWANIE    #MON    #BÓG    #HONOR    #OJCZYZNA    #MACIEREWICZ    #BŁASZCZAK

Zaskakująca decyzja Ministra Obrony Narodowej. Mariusz Błaszczak podpisując wprowadzenie do użytku służbowego nowych „Wytycznych w sprawie kształtowania dyscypliny wojskowej w resorcie obrony narodowej w latach 2019-2020” zgodził się na rezygnację odwołania w dokumencie do chrześcijańskich wartości oraz usunięcie zawołania „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Po nagłośnieniu sprawy w mediach „błędy redakcyjne” pośpiesznie naprawiono.

 

Decyzja szefa MON jest niezrozumiała, bo ekipa Zjednoczonej Prawicy chętnie odwołuje się do chrześcijańskich korzeni, a po ostatnich bluźnierczych atakach na Kościół, prezes Jarosław Kaczyński deklarował, że „Kto podnosi rękę na Kościół, chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę”.

 

Jak się okazuje praktyka niekoniecznie idzie w parze z deklaracjami. I nie jest to przypadek, bo taki rozdźwięk w partii rządzącej dotyczy podejścia do zwiększenia ochrony życia nienarodzonych czy ochrony dzieci przed deprawacją i demoralizacją. W pierwszej sprawie trwa impas, w drugiej, rząd nie ma zamiaru wypowiedzieć genderowej konwencji stambulskiej.

 

Tym razem ów dwugłos dotarł do wojska. Oto jeszcze 26 czerwca 2017 roku, minister Antoni Macierewicz, jako Minister Obrony Narodowej podpisał decyzję nr 135 w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego „Wytycznych w sprawie kształtowania dyscypliny wojskowej w resorcie obrony narodowej w latach 2017-2018”. Punkt 3 tejże decyzji otrzymał brzmienie:

 

3. W zakresie tworzenia warunków do przestrzegania dyscypliny wojskowej i reagowania na jej naruszenia:

1) ukierunkować działalność wychowawczą na kształtowaniu odpowiednich postaw u żołnierzy nawiązującą do chrześcijańskich wartości Wojska Polskiego, etosu żołnierskiego, zasad żołnierzy niezłomnych, zgodnie z tradycjami oręża polskiego „Bóg, Honor, Ojczyzna”;

 

Niespełna dwa lata, bo 19 kwietnia 2019 roku, minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję nr 60, w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego „Wytycznych w sprawie kształtowania dyscypliny wojskowej w resorcie obrony narodowej w latach 2019-2020”. Zniknęło z nich odwołanie do chrześcijańskich wartości oraz zawołanie „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Dokument otrzymał takie brzmienie:

 

3. W zakresie tworzenia warunków do przestrzegania dyscypliny wojskowej i reagowania na jej naruszenia:

1) ukierunkować działalność dyscyplinarną na kształtowanie odpowiednich postaw u żołnierzy nawiązujących do wartości Wojska Polskiego, etosu żołnierskiego, historii wojskowości zgodnie z historycznymi tradycjami oręża polskiego;

 

Czy oznacza to, że „Bóg, Honor, Ojczyzna” wkrótce zniknie też ze sztandarów?

 

Przypominamy, że zawołanie „Bóg Honor Ojczyzna” po raz pierwszy na sztandarach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zostało umieszczone na mocy dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z 15 października 1943 roku. Z kolei dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” - jako element sztandarów jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej  - została uchwalona przez Sejm RP w Ustawie z dnia 19 lutego 1993 roku o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

AKTUALIZACJA

Po ujawnieniu sprawy w mediach MON podjeło działania i poinformowało (9 maja 2019), że Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał „Wytyczne w sprawie kształtowania dyscypliny wojskowej w resorcie obrony narodowej”. Jak podkreslono, zgodnie z dokumentem utrzymanie wysokiego poziomu dyscypliny wojskowej jest nieodzownym elementem sprawnego działania Sił Zbrojnych RP. Służy też kształtowaniu pożądanych postaw żołnierzy, wynikających z chrześcijańskich wartości Wojska Polskiego, etosu żołnierskiego, w tym zasad żołnierzy niezłomnych. Jest też zgodne z historycznymi tradycjami oręża polskiego, urzeczywistniającymi się w sentencji „ Bóg, Honor, Ojczyzna”.

 

MON wyjaśnił, że dotychczas „Wytyczne...” były publikowane co dwa lata, a w wyniku błędów redakcyjnych, w kwietniowej decyzji zabrakło istotnych odniesień do wartości, którymi kierować się powinni żołnierze Wojska Polskiego. W dokumencie podpisanym dziś przez szefa MON przywrócono te zapisy.

 

Jak dodano, nowelizacja „Wytycznych” podkreśla wagę wartości w kształtowaniu postaw żołnierzy, wprowadza też kilka nowych pojęć, odzwierciedlających współczesne zagrożenia i ma charakter stały.

 

 

Źródło: tysol.pl, gov.pl, Twitter

MA


DATA: 2019-05-09 14:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Bóg, Honor, Ojczyzna" - tak, ale szkolenia wojskowe powinny zaczynać się po ukończeniu 15 roku życia. Da 10 dniowe turnusy rocznie, gdzie nie będzie ulg dla tęczowych, różowych, wegan czy pacyfistów. Po szkole średniej - rok powszechnej, obowiązkowej służby zasadniczej. Stan młodego pokolenia jest tak fatalny, że honor to połowa z honorarium, ojczyzna to świat, a o Bogu - zapomnieli.
1 dzień temu / Izydor Oracz
 
Po jezdzie na koniach moi wnukowie Noe i Kuba zadali mi takie oto pytanie. Opowiedz nam babciu o Polskiej fladze. Co to znaczy Bog Honor Ojczyzna? W tle tej fagi stal moj narodowy mlodszy braciszek Wojtek Olszanski. Noe zapytal czy to znaczy ze ten Pan wierzy naprawde w Boga I jest w Komunii Sw. z Chrystusem w kazda niedziele jak my babciu? Kuba dodal I czy Chrystus poprzez Komunie pomaga mu chronic narodu? i czy on jest honorowym czlowiekiem? Odpowiedzialam tak, tak kochanie jak dorosniecie to dowiecie sie jeszcze wiecej. To sa dzieci mojej corki I ziecia ktorzy sa wychowywani najpierw w katolickiej wierze ale takze w katolickim duchu narodowym. Rodzice ich sa kapitanami I MD w wojsku. Nie chcialam im powiedziec ze Wojtek tylko swieci sobie jajka I spiewa pastoralki I to jest jego katolicka religia. Pastoralek nie spiewa sie w kosciele w czasie Bozego Narodzenia Wojtusiu. W Boze narodzenie spiewa sie przepiekne piesni Bozonarodzeniowe. Wojtusiu wroc do wiary.
1 dzień temu / hrabina
 
To masoni. Robią swoje.
2 dni temu / Fidelis
 
Judasze
3 dni temu / Polak -katolik
 
To tak samo jak z logo KUL-u wybory?-tylko Konfederacja
5 dni temu / goral
 
Błaszczak udaje, że uznaje wartości chrześćjańskie. No i jeszcze powodem takiego zachowania są wybory
5 dni temu / Andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "68104"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.