DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Temat numeru: W obliczu kryzysu

Rozmowa z księdzem Robertem A. Sirico

Chrześcijaństwo potrzebuje wolności


Czy bogactwo jest czymś złym?
- Powtórzę to, co napisał na ten temat św. Tomasz z Akwinu: To nie bogactwo czyni zło, lecz człowiek.
 
Co to oznacza w praktyce?
- W biblijnej Przypowieści o Łazarzu bogacz poszedł do piekła nie ze względu na swój majątek, lecz ze względu na pychę. Z kolei Łazarz znalazł się w niebie nie ze względu na swoje ubóstwo, lecz pokorę. W praktyce oznacza to, że nie możemy jedynie potępiać bogaczy i bogactwa, lecz wnikliwie badać relacje, jakie mają miejsce w świecie gospodarczym i społecznym. Bogactwo powstałe w wyniku uczciwych transakcji jest czymś moralnie słusznym, gdyż jest nagrodą za służbę społeczeństwu. Problemem jest materializm i to, co z niego wypływa. Być bogatym i nie ulec materializmowi - oto wyzwanie, jakie stawia przed nami Pan Bóg.

Czy jednak sama chęć bogacenia się nie wynika z materialistycznej wizji świata i wartości, jakie ona promuje?
- O materializmie możemy mówić wówczas, gdy wszystkie wyznawane wartości płyną z niego. System ekonomiczny, który promuje zyski, a nie straty, nie ma wiele wspólnego z materializmem, lecz o wiele więcej ze zdrowym rozsądkiem. Wyobraźmy bowiem sobie, że w proteście przeciw rzekomemu materializmowi przestajemy wierzyć w zysk, który jest kwintesencją jakiejkolwiek aktywności gospodarczej, a zaczynamy promować przedsięwzięcia przynoszące straty. Jeśli będziemy promować straty kosztem zysków, bierność kosztem aktywności, jak wyobrażamy sobie chociażby pomoc ubogim, skoro nie będzie bogactwa. Jak będziemy spełniać nasz chrześcijański obowiązek miłosierdzia względem bliźniego, gdy nie będziemy mieć czym się z nimi dzielić; nie można rozdać bochenka chleba, którego nie mamy. Wydaje mi się, że podobna filozofia jest zabójcza dla społeczeństwa i dla chrześcijaństwa, a wynika ona z błędnego rozumienia Biblii i nauczania naszego Pana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jak dowiedzieli się reporterzy Interii.pl, w środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji z 22 października 2020 r. orzekającego niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją.

 
 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.