DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Temat numeru: W obliczu kryzysu

Rozmowa z księdzem Robertem A. Sirico

Chrześcijaństwo potrzebuje wolności


Czy bogactwo jest czymś złym?
- Powtórzę to, co napisał na ten temat św. Tomasz z Akwinu: To nie bogactwo czyni zło, lecz człowiek.
 
Co to oznacza w praktyce?
- W biblijnej Przypowieści o Łazarzu bogacz poszedł do piekła nie ze względu na swój majątek, lecz ze względu na pychę. Z kolei Łazarz znalazł się w niebie nie ze względu na swoje ubóstwo, lecz pokorę. W praktyce oznacza to, że nie możemy jedynie potępiać bogaczy i bogactwa, lecz wnikliwie badać relacje, jakie mają miejsce w świecie gospodarczym i społecznym. Bogactwo powstałe w wyniku uczciwych transakcji jest czymś moralnie słusznym, gdyż jest nagrodą za służbę społeczeństwu. Problemem jest materializm i to, co z niego wypływa. Być bogatym i nie ulec materializmowi - oto wyzwanie, jakie stawia przed nami Pan Bóg.

Czy jednak sama chęć bogacenia się nie wynika z materialistycznej wizji świata i wartości, jakie ona promuje?
- O materializmie możemy mówić wówczas, gdy wszystkie wyznawane wartości płyną z niego. System ekonomiczny, który promuje zyski, a nie straty, nie ma wiele wspólnego z materializmem, lecz o wiele więcej ze zdrowym rozsądkiem. Wyobraźmy bowiem sobie, że w proteście przeciw rzekomemu materializmowi przestajemy wierzyć w zysk, który jest kwintesencją jakiejkolwiek aktywności gospodarczej, a zaczynamy promować przedsięwzięcia przynoszące straty. Jeśli będziemy promować straty kosztem zysków, bierność kosztem aktywności, jak wyobrażamy sobie chociażby pomoc ubogim, skoro nie będzie bogactwa. Jak będziemy spełniać nasz chrześcijański obowiązek miłosierdzia względem bliźniego, gdy nie będziemy mieć czym się z nimi dzielić; nie można rozdać bochenka chleba, którego nie mamy. Wydaje mi się, że podobna filozofia jest zabójcza dla społeczeństwa i dla chrześcijaństwa, a wynika ona z błędnego rozumienia Biblii i nauczania naszego Pana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.

 
 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

 

Amerykański aktor Jussie Smollett, który miał zostać napadnięty i torturowany przez dwóch niezidentyfikowanych rasistów i homofobów został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Okazuje się, że atak na jego osobę został starannie zaplanowany i wyreżyserowany przez niego samego.

 

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.

 

Kieleccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o wykreśleniu z grona honorowych obywateli Kielc 31 żołnierzy Armii Czerwonej. Wydarzenie ma charakter symboliczny, gdyż uchwałę przyjęto w czasie rozpoczynających się już w całej Polsce uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.