DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Temat numeru: W obliczu kryzysu

Rozmowa z księdzem Robertem A. Sirico

Chrześcijaństwo potrzebuje wolności


Czy bogactwo jest czymś złym?
- Powtórzę to, co napisał na ten temat św. Tomasz z Akwinu: To nie bogactwo czyni zło, lecz człowiek.
 
Co to oznacza w praktyce?
- W biblijnej Przypowieści o Łazarzu bogacz poszedł do piekła nie ze względu na swój majątek, lecz ze względu na pychę. Z kolei Łazarz znalazł się w niebie nie ze względu na swoje ubóstwo, lecz pokorę. W praktyce oznacza to, że nie możemy jedynie potępiać bogaczy i bogactwa, lecz wnikliwie badać relacje, jakie mają miejsce w świecie gospodarczym i społecznym. Bogactwo powstałe w wyniku uczciwych transakcji jest czymś moralnie słusznym, gdyż jest nagrodą za służbę społeczeństwu. Problemem jest materializm i to, co z niego wypływa. Być bogatym i nie ulec materializmowi - oto wyzwanie, jakie stawia przed nami Pan Bóg.

Czy jednak sama chęć bogacenia się nie wynika z materialistycznej wizji świata i wartości, jakie ona promuje?
- O materializmie możemy mówić wówczas, gdy wszystkie wyznawane wartości płyną z niego. System ekonomiczny, który promuje zyski, a nie straty, nie ma wiele wspólnego z materializmem, lecz o wiele więcej ze zdrowym rozsądkiem. Wyobraźmy bowiem sobie, że w proteście przeciw rzekomemu materializmowi przestajemy wierzyć w zysk, który jest kwintesencją jakiejkolwiek aktywności gospodarczej, a zaczynamy promować przedsięwzięcia przynoszące straty. Jeśli będziemy promować straty kosztem zysków, bierność kosztem aktywności, jak wyobrażamy sobie chociażby pomoc ubogim, skoro nie będzie bogactwa. Jak będziemy spełniać nasz chrześcijański obowiązek miłosierdzia względem bliźniego, gdy nie będziemy mieć czym się z nimi dzielić; nie można rozdać bochenka chleba, którego nie mamy. Wydaje mi się, że podobna filozofia jest zabójcza dla społeczeństwa i dla chrześcijaństwa, a wynika ona z błędnego rozumienia Biblii i nauczania naszego Pana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego (45,57 proc.) – to wynik po podliczeniu ponad 90 proc. głosów.

 
 

Polscy prokuratorzy po raz kolejny badają szczątki samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. Śledczy mają dokonać oględzin agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych samolotu.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego – ku zaskoczeniu wszystkich– cieszyły się sporym zainteresowaniem. Rekordowa była nie tylko frekwencja, ale też wyniki poszczególnych kandydatów. Na tle całego kraju najwyższy wynik uzyskała była premier Beata Szydło.

 

„Prawnicy Instytutu Ordo Iuris udzielą bezpłatnej pomocy prawnej naocznym świadkom gorszących scen oraz ataków na uczucia religijne podczas Marszu Równości w Gdańsku”, napisał na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

 

Co najmniej cztery osoby zginęły w dokonanym w trakcie Mszy św. napadzie na katolicki kościół pod wezwaniem Matki Bożej w wiosce Toulfe na północy Burkiny Faso – poinformowała diecezja Ouahigouya.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.