DZIŚ JEST:   24   MARCA   2019 r.

III Niedziela Wielkiego Postu
Św. Katarzyny Szwedzkiej
Bł. Szymona Łukacza, męczennika
 
 
 
 

Chrześcijańscy przywódcy ostro o izraelskiej ustawie dotyczącej wywłaszczenia

Chrześcijańscy przywódcy ostro o izraelskiej ustawie dotyczącej wywłaszczenia
fot. pixabay.com

Przedstawiciele trzech głównych kościołów Ziemi Świętej prosili w poniedziałek premiera Izraela Benjamina Netanjahu o to, by nie dopuścił do realizacji założeń projektu ustawy, która przewiduje wywłaszczanie ich z posiadanej ziemi.

 

Przywódcy wspólnoty ormiańskiej oraz duchowni kościołów prawosławnych i katolickich w Jerozolimie oskarżyły władze izraelskie, że nie wywiązały się z zobowiązań poczynionych zaledwie kilka miesięcy temu, kończących poważny kryzys między stronami.

 

W lutym gmina jerozolimska zaczęła egzekwować pobór podatków od majątku kościelnego. Jednocześnie w Knesecie przygotowywano projekt ustawy przewidującej wywłaszczenie z ziem w Jerozolimie, których właścicielami są wspólnoty kościelne.

 

Przywódcy Kościoła katolickiego w ramach protestu zamknęli Bazylikę Grobu Świętego, wzniesioną w miejscu Męki, Ukrzyżowania, Złożenia do grobu i Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Władze izraelskie początkowo wstrzymały zarówno pobór podatków, jak i prace nad skandaliczną ustawą, zobowiązując się jednocześnie do dialogu z przedstawicielami wspólnot chrześcijańskich.

Rachel Azaria, posłanka centroprawicowej partii koalicyjnej Kulanu niespodziewanie wznowiła prace nad nieco zmienionym projektem ustawy, który pozwoliłby państwu wywłaszczyć ziemię nabytą od organów kościelnych w zamian za odpowiednią rekompensatę.

 

W swoim liście, skierowanym w poniedziałek do premiera Benjamina  Netanjahu chrześcijańscy przywódcy ostro skrytykowali „skandaliczną ustawę”, oskarżając jej promotorów o „bezprecedensowy atak na chrześcijan”.

 

„Pewne elementy w rządzie Izraela nadal próbują promować rasistowskie i wywrotowe programy, podważając w ten sposób status quo i uderzając w społeczność chrześcijańską” – napisano.

Przywódcy kościoła przypomnieli, że pomimo zobowiązania Izraela do komunikowania się w tych kwestiach za pośrednictwem specjalnie powołanej komisji, „nie prowadzono z nimi żadnego dialogu” od końca lutego.

 

„Postrzegamy takie postępowanie - ze strony tych, którzy promują projekt ustawy - jako rażące naruszenie i podważenie zaangażowania Waszej Ekscelencji oraz podstawowej wolności wyznania” - dodali przywódcy wspólnot chrześcijańskich.

Wezwali oni Netanjahu do szybkiego „zablokowania ustawy, której jednostronna promocja zmusi kościoły do ​​odwzajemnienia się”.

 

Duże dzielnice Jerozolimy są własnością kościołów, które w wielu przypadkach zawarły z państwem długoterminowe umowy dzierżawy. Mieszkańcy zamieszkujący na tych ziemiach obawiają się, że kościoły mogą zacząć wyprzedawać ziemię prywatnym deweloperom, którzy będą mogli robić ze swoją własnością co tylko chcą, w tym podnieść czynsze lub zrównać z ziemią istniejące zabudowania.

 

Azaria tłumaczyła, że ​​jej projekt wcale nie godzi w kościoły, ale ma na celu rozwiązanie problemu „tysięcy mieszkańców Jerozolimy, którzy mogliby stracić swoje domy ze względu na żądania deweloperów”.

Rzeczniczka Azarii przekonywała dziennikarza agencji AFP, że projekt ustawy jest koordynowany z premierem Izraela.

 

 

Źródło: dailysabah.com / al.-moitor.com

AS


DATA: 2018-06-19 14:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@go A za co jeszcze - zdaniem Szanownego Pana (Pani?) - mamy "zydom" płacić?
9 miesięcy temu / wwm
 
go Bazylika Grobu Pańskiego nie jest własnością państwa żydowskiego. Nigdy nie była. Stoi na gruntach prywatnych. Za co im płacić?
9 miesięcy temu / TZ.
 
To jest przygotówka pod odbudowę świątyni jerozolimskiej - to nie żart - żydzi przygotowują się do tego od 1967 roku. Aby ją odbudować, muszą się pozbyć innych religii z gruntów swiątynnych.
9 miesięcy temu / Hanys Górnośląski
 
Syjoniści chcą odbudować Świątynię i przygotowują teren?
9 miesięcy temu / Leaf427
 
W odwecie znacjonalizować żydowski majątek w RP. Proste
9 miesięcy temu / Celnik
 
Bazylika Grobu Pańskiego jest zarządzana przez różne wyznania chrześcijańskie. Co roku jest zbiórka na jej utrzymanie. Wpłaty od wiernych tylko z Polski to pewnie ładnych parę milionów. Moja parafia zbiera na dobry cel ok 20000 na niedzielę. Na świecie jest ok. miliarda katolików. Czy tak trudno zapłacić zydom parę groszy i nie jęczeć?
9 miesięcy temu / go
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.