DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Chrześcijanie z wielu krajów informują o strachu przed terrorem w okresie Bożego Narodzenia

Chrześcijanie z wielu krajów informują o strachu przed terrorem w okresie Bożego Narodzenia
Bernd Thissen/dpa
#KOŚCIÓŁ    #BOŻE NARODZENIE    #ATAKI    #EGIPT    #BOKO HARAM    #NIGERIA    #TERROR    #ZAMACH    #CHRZEŚCIJANIE    #KATOLICY    #WIGILIA

W wielu krajach panuje strach przed możliwością aktów terroru w okresie świąt Bożego Narodzenia. Informują o tym wolontariusze i dzieła pomocy. Według informacji niemieckiego dzieła „missio” w Nigerii, Egipcie, Pakistanie oraz w Indiach Kościół katolicki podwyższa środki bezpieczeństwa. Niezależnie od świąt Bożego Narodzenia sytuacja chrześcijan w krajach ogarniętych wojną i kryzysami jest „niezmiennie trudna”. Zaostrzone środki bezpieczeństwa wokół kościołów i na placach publicznych wprowadzono także w Wielkiej Brytanii oraz Francji.


Według „Daily Mail” po zamachu w Berlinie siły bezpieczeństwa kontrolują m.in. katedrę w Canterbury. Policja jest także bardziej obecna na publicznych imprezach w Wielkiej Brytanii. W sposób szczególny jest też chroniona paryska katedra Notre Dame, na którą we wrześniu br. usiłowano już dokonać zamachu.


Z rozmów członków dzieła „missio” z organizacjami partnerski wynika, że najbardziej zagrożeni czują się chrześcijanie w Pakistanie. Wciąż nie mogą otrząsnąć się po zamachu podczas świąt wielkanocnych, kiedy to w Lahore śmierć poniosło 70 osób, w tym wiele świętujących rodzin. Wobec zbliżających się świąt Bożego Narodzenia arcybiskup Lahore, Sebastian Francis Shaw OFM mówił, że dla wielu jest to „wspomnienie tamtej traumy”.


W Egipcie kościoły, które nie były dotąd dobrze zabezpieczone, otrzymają lepsze środki bezpieczeństwa, m.in. powstaną wartownie, zostaną podwyższone mury wokół świątyń, oraz zwiększy się liczba pracowników ochrony. W zamachu, do jakiego doszło przed tygodniem, zginęło stu chrześcijan koptyjskich. Niemieckie Towarzystwo ds. zagrożonych narodów zwraca uwagę, że nigdy wcześniej ta grupa wyznaniowa nie była tak zagrożona.


W Nigerii przy okazji dużych świąt, a takim jest Boże Narodzenie, można oczekiwać krwawych incydentów wywołanych przez „kryminalistów o morderczej i niszczycielskiej energii”, ostrzega przewodniczący tamtejszej konferencji biskupów, abp Ignatius Kaigama. Ale chrześcijanie, przez lata terroru ze strony terrorystów z Boko Haram nauczyli się żyć w zagrożeniu i nie pozwolą się zastraszyć. Obecnie w najbardziej napiętej sytuacji żyją chrześcijanie w głównym regionie Boko Haram, stwierdził biskup diecezji Maiduguri, Oliver Dashe.


Chrześcijanie w Indiach najbardziej obawiają się aktów przemocy ze strony nacjonalistycznych ugrupowań hinduskich. - Każdego roku w Boże Narodzenie boimy się i nie mamy zaufania do sił bezpieczeństwa - powiedzieli niemieckiej agencji katolickiej KNA przedstawiciele Kościołów ze stanu Orisa, gdzie w 2008 roku doszło do pogromu chrześcijan. Zginęło tam wówczas 101 osób, a kilkaset zostało rannych. Zniszczono 8,5 tys. domów i 395 kościołów. Ponad 56 tys. chrześcijan zostało zmuszonych do opuszczenia swych miejsc zamieszkania.

 

 

Źródło: KAI

POz

DATA: 2016-12-23 20:39
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pamiętam jaka była rzeź chrześcijan w Libanie w latach 70 (później też były tam rzezie). Zachód, Francja -- w szczególności nic nie zrobiła. Francja zawsze tylko dużo gada i upaja się sobą (La France!!!)--bardziej są pyskaci niż Włosi. Teraz jest jeszcze gorzej bo doszła popr. polityczna czyli jeszcze większe ogłupienie.
ponad 4 lata temu / Maly
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.