DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Chrześcijanie z Iraku wracają do swoich domów. Co ich tam czeka?

Chrześcijanie z Iraku wracają do swoich domów. Co ich tam czeka?
fot. natebernar/sxc.hu

Już 40 proc. wygnanych przez ISIS chrześcijan wróciło do swoich domów na Nizinie Niniwy w Iraku. Stoją przed nimi wielkie wyzwania. To nie tylko odbudowa dawnych osiedli, ale także walka o terytorium, które chętnie zdominowaliby muzułmanie.

 

Nizinę Niniwy w Iraku przed ponad rokiem uwolniono spod panowania bestialskiego Państwa Islamskiego. Ta dżihadystyczna organizacja po zajęciu Niziny wygnała wszystkich chrześcijan, którzy nie chcieli podporządkować się barbarzyńskim zasadom życia lub przejść na islam. Teraz wyznawcy Chrystusa powoli wracają do swoich domów. Według informacji organizacji Kościół w potrzebie, na Nizinę wróciło już blisko 9 tys. chrześcijańskich rodzin, a więc około 40 tys. osób. To około 40 procent z całej grupy wygnanych. Mowa przede wszystkim o chaldejskich, syryjsko-prawosławnych oraz syryjsko-katolickich chrześcijanach, dla których Nizina Niniwy była od wieków domem.

 

Trwa też obecnie stopniowa odbudowa infrastruktury mieszkalnej. Państwo Islamskie zniszczyło lub poważnie uszkodziło około 13,5 tys. domów. Chrześcijańska rodzina, która pragnie odbudować swój dom, otrzymuje od organizacji Komitet Rekonstrukcyjny Niniwy przeciętnie 7 tys. dolarów pomocy.

 

Według dyrektora francuskiego biura Kościoła w potrzebie, Marca Fromagera, chrześcijanie muszą szybko zasiedlić Nizinę Niniwy, bo w przeciwnym wypadku terenem zawładnie milicja szyicka. Opat jednego z syryjsko-prawosławnych klasztorów regionu zaapelował nawet o przysłanie wojsk amerykańskich, aby zapewnić chrześcijanom bezpieczeństwo.

 

Wyzwania są niemałe, bo istnieje też ryzyko zasiedlenia Niziny Niniwskiej przez arabskie rodziny sunnickie. 31 lipca rząd prowincji Niniwy wydał rozporządzenie, którym zablokował możliwość osiedlenia się na terenie Niziny 450 rodzinom muzułmańskim, na co wcześniej zgodził się już rząd iracki. Jak wytłumaczono, nie można dopuścić do zachwiania równowagi demograficznej w regionie.    

Pach

Źródła: kath.net, katholisch.de


DATA: 2018-08-10 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.