DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Chrześcijanie w Jemenie nieliczni, ale zwarci

Chrześcijanie w Jemenie nieliczni, ale zwarci
fot.fitzfotos/sxc.hu

Według najnowszego arabskiego raportu w Jemenie, zubożałym krajem leżącym między Arabią Saudyjską a Somalią, zamieszkuje około 2,5 tys. chrześcijan. To zaledwie niecały 1 proc. wszystkich mieszkańców tego kraju.

 

Praktykują oni swoją religię w podziemiu, obawiając się oskarżeń o apostazję. Obrońca praw człowieka, Abdul Razzaq al-Azazi zauważył, że podobnie jak w innych krajach muzułmańskich „rząd nie zezwala chrześcijanom na wznoszenie budynków lub świątyń bez uzyskania uprzedniej zgody”. Obecnie Watykan oczekuje na zezwolenie na budowę kościoła, który byłby oficjalnie uznawany przez rząd w Sana.

 

Bardzo trudna sytuacja chrześcijan w Jemenie w najbliższym czasie może się pogorszyć w związku z przejęciem władzy przez islamistów, którzy w ramach tzw. Arabskiej Wiosny obalili prezydenta Alego Abdullaha Saleha. Al Azazi stwierdził, że choć stary reżim „nie był islamski, chrześcijanie i tak byli prześladowani i kontrolowani przez aparat policyjny”. Władze nie pozwalały praktykować religii otwarcie, ani budować prywatnych świątyń, ze względu na prawo zakazujące apostazji islamu.

 


Wyznawcy Chrystusa w Jemenie modlą się w ukryciu, w domach innych chrześcijan, jak w czasach rzymskich prześladowań. Obok rdzennych chrześcijan kraj zamieszkuje od 15 tys. do 25 tys. wyznawców Chrystusa z innych państw, głównie są to uchodźcy z Somalii, Erytrei i Etiopii, gdzie prześladowania z powodu wiary są jeszcze gorsze niż w Jemenie.

 

Kiedyś w południowej części kraju, w mieście Aden istniało pięć świątyń, z których trzy były katolickie, jedna anglikańska, a piąta jakiegoś innego wyznania chrześcijańskiego. Trzy kościoły popadły w ruinę. Jedna świątynia została przejęta przez władze i przekształcona na budynek rządowy. Piąty budynek został przekształcony w zakład opieki zdrowotnej.

 

 


Źródło: GI, AS.

 

 


DATA: 2013-01-31 13:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To oczywiste, taka jest dynamika grup o małej liczebności i dużym dystansie względem otoczenia społecznego.
ponad 6 lat temu / Socjoszpieg
 
+
ponad 6 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "12034"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.