DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Chrystus jest Drogą

Chrystus jest Drogą

Jak przebłyskująca na ciemnym niebie błyskawica rozświeca słowo Pańskie mroczne poszukiwania nowych dróg, nowych form życia, tym klasycznym streszczeniem chrześcijańskiej mądrości życiowej: „Jam jest Droga i Prawda i Żywot".


„Jam jest Droga?" Zanim pierwszy człowiek popadł w grzech, kroczył pewnie drogami Bożymi, a dopiero zaćmiony wskutek upadku rozum zawiódł go na manowce. Zepsucie, upadek życia moralnego, w które popadły najstarsze kulturalne narody i w których tonęły nawet w tak zwanych złotych wiekach swojej kultury, przedstawiają smutny obraz krzyczących pomyłek, w jakie popadają błąkające się bez Boga, dusze ludzkie.


Czy smutne to stwierdzenie odnosi się wyłącznie do dawnych ludzi? Niestety nie! Zobaczysz, Synu Drogi że pomimo zawrotnego postępu techniki, wynalazków itp., życie moralne znacznej części ludzkości, nie różni się w niczym, od życia ludów przed Chrystusem. W krwawym znoju, w dyszącym pędzie ugania i dzisiejszy człowiek za „szczęściem", a że przez „szczęście" rozumie jedynie pieniądz, dobrobyt materialny, oraz zmysłowe używanie, tych zaś nigdy w zadawalającej mierze nie osiąga – staje się pesymistą.


Przed dworcami kolejowymi większych miast, stoją rzędem szeregi autobusów i służby, krzykliwie zalecającej swoje domy zajezdne, nie znającym miasta, podróżnym. „Hotel Europejski", „Hotel Bristol", „Pod Cesarzem Rzymskim", „Pod Złotą Różą", „Pod Jeleniem"; „pierwszorzędna kuchnia", „ciepła i zimna woda w każdym pokoju", „przystępne ceny!" – Niedoświadczony przejezdny wsiada do autobusu, którego szofer najgłośniej zachwala „najnowocześniejszy komfort" za najtańszą cenę. Nazajutrz mówi sobie z żalem: jaka szkoda, że nie zajechałem do poleconego w domu, porządnego, na zaufanie zasługującego hotelu! Ten bowiem, tak rozgłośnie zalecany, ma różne braki, zwłaszcza moralnej natury.


Chłopcze! Nie zatykaj uszu przed słowami Pana: „Jam jest Droga!" Droga ta wiedzie na wiecznie świeże powietrze, na wyżyny optymizmu, nawet wtedy, gdy jest ciężka i kamienista. Ta droga wyprowadzi Cię z niewoli nieporządnych żądz przyrodzonych, zawiedzie do triumfu zrównoważonego ludzkiego życia, nawet, jeżeli jest wąska, stroma i przykra. Ta Królewska Droga Chrystusowego Krzyża, regia via Crucis, jedna jedyna wyprowadza dzisiejszego człowieka z mroku, w którym niczego pewnie nie widzi, na wyżyny, rozwiązujące świetnym zwycięstwem wielkie zagadnienia życiowe. Nie zapomnij słów Pańskich: Jam jest Światłość świata. Kto za Mną idzie nie chodzi w ciemnościach (Jan 8, 12).

Chrystus jest „Drogą" – Ty zaś Synu, wszak prawda, kroczyć nią będziesz.


Bp dr Tihamér Tóth, Chrystus i Młodzieniec, WAM, Kraków 1948, s. 79-80.


DATA: 2019-02-28 06:40
AUTOR: BP DR TIHAMÉR TÓTH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.