DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 10  >   Historia

Mariusz Krzysztofiński, Krzysztof Kaczmarski

Christus vincit


(…) Systematycznie łamie przepisy prawne, organizuje nielegalnie pracę duszpasterską (…), rozbudowuje nielegalnie obiekt sakralny, utworzył nielegalny punkt katechetyczny oraz zajmuje postawę negatywną do zarządzeń i zaleceń władz – takimi słowami charakteryzował ks. Edwarda Frankowskiego, dziś biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej, dokument Służby Bezpieczeństwa z lat 70-tych. Działania podejmowane przez komunistyczny aparat zorganizowanego bezprawia wobec ks. Frankowskiego to być może najlepsze świadectwo patriotyzmu i oddania Kościołowi tego kapłana przez lata związanego ze Stalową Wolą.

Ksiądz biskup Edward Frankowski urodził się 15 sierpnia 1937 roku w Kępie Rzeczyckiej. Po maturze zdanej w roku 1955 wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 roku. Pierwszymi jego placówkami duszpasterskimi stały się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Hyżnem (do lipca 1964 r.), a następnie parafia farna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle. W lipcu 1967 roku został skierowany do świeżo erygowanej parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli z poleceniem zorganizowania nowego ośrodka duszpasterskiego.

Tworzenie przez ks. Frankowskiego tej placówki spotkało się z przeciwdziałaniem władz komunistycznych. Pojawienie się nowego kapłana w mieście, gdzie wielkoprzemysłowa klasa robotnicza – jako „awangarda komunizmu” – miała zostać poddana stopniowej ateizacji, zwróciło nań uwagę administracji państwowej i SB. Już pierwsze działania – przygotowanie do budowy kościoła, katechizacja, opieka nad ministrantami, ewangelizacja Romów, organizacja wieczorów artystycznych dla młodzieży – zjednały nowo przybyłemu kapłanowi zaufanie wiernych. Budziło to zaniepokojenie władz i skłaniało je do rozmaitych szykan.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Czy europejskie kraje powinny umożliwić powrót obywatelom, którzy walczyli w szeregach Państwa Islamskiego? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Austriacy mówią kategoryczne NIE. Duńczycy z kolei nie mają nic przeciwko.

 
 

Konwencja Stambulska nazywana Konwencją Przemocową jest dokumentem silnie dyskutowanym przez wszystkie strony sceny politycznej. Dla jednych jest dokumentem niezbędnym do prowadzenia skutecznej walki z przemocą, dla innych czołowym narzędziem pędzącej przez Europę genderowej rewolucji. Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czy w ręku władzy o charakterze lewicowo-liberalnym, Konwencja posłuży do przeprowadzenia obyczajowej rewolucji? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć w najnowszym filmie dokumentalnym PCh24.pl - "Konwencja Stambulska. Walka z przemocą czy walka z rodziną?". Serdecznie zapraszamy!

 

Prezydent Francji, Emmanuel Macron ogłosił, że w ramach walki z narastającym antysemityzmem we Francji, wprowadzi w życie roboczą definicję antysemityzmu, zabraniającą krytyki państwa Izrael. Definicję przygotował Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remebrance Alliance)

 

Przywódczyni Republiki Chińskiej (Tajwanu), prezydent Tsai Ing-wen w wywiadzie dla CNN apelowała do świata, aby zwrócono uwagę na postępującą militaryzację komunistycznych Chin. Podkreśliła, że nie tylko jej kraj musi być przygotowany na rosnące zagrożenie ze strony Pekinu. – Świat nie może siedzieć bezczynnie – zaapelowała.

 

Sejm, mimo sprzeciwu większości opozycji, przyjął w piątek ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.