DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 10  >   Historia

Mariusz Krzysztofiński, Krzysztof Kaczmarski

Christus vincit


(…) Systematycznie łamie przepisy prawne, organizuje nielegalnie pracę duszpasterską (…), rozbudowuje nielegalnie obiekt sakralny, utworzył nielegalny punkt katechetyczny oraz zajmuje postawę negatywną do zarządzeń i zaleceń władz – takimi słowami charakteryzował ks. Edwarda Frankowskiego, dziś biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej, dokument Służby Bezpieczeństwa z lat 70-tych. Działania podejmowane przez komunistyczny aparat zorganizowanego bezprawia wobec ks. Frankowskiego to być może najlepsze świadectwo patriotyzmu i oddania Kościołowi tego kapłana przez lata związanego ze Stalową Wolą.

Ksiądz biskup Edward Frankowski urodził się 15 sierpnia 1937 roku w Kępie Rzeczyckiej. Po maturze zdanej w roku 1955 wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 roku. Pierwszymi jego placówkami duszpasterskimi stały się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Hyżnem (do lipca 1964 r.), a następnie parafia farna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle. W lipcu 1967 roku został skierowany do świeżo erygowanej parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli z poleceniem zorganizowania nowego ośrodka duszpasterskiego.

Tworzenie przez ks. Frankowskiego tej placówki spotkało się z przeciwdziałaniem władz komunistycznych. Pojawienie się nowego kapłana w mieście, gdzie wielkoprzemysłowa klasa robotnicza – jako „awangarda komunizmu” – miała zostać poddana stopniowej ateizacji, zwróciło nań uwagę administracji państwowej i SB. Już pierwsze działania – przygotowanie do budowy kościoła, katechizacja, opieka nad ministrantami, ewangelizacja Romów, organizacja wieczorów artystycznych dla młodzieży – zjednały nowo przybyłemu kapłanowi zaufanie wiernych. Budziło to zaniepokojenie władz i skłaniało je do rozmaitych szykan.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1531 – armia polska dowodzona przez hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego odniosła wspaniałe zwycięstwo nad wojskami mołdawskimi hospodara Piotra Raresza w bitwie pod Obertynem. Hospodar chciał przez zdobycie Pokucia powiększyć znaczenie swego państwa. Mimo przewagi liczebnej przeciwnika poniósł klęskę i musiał zawrzeć rozejm z Polską.

 
 

Prezydent Rosji Władimir Putin zareagował na informacje podane w poniedziałek przez Pentagon na temat przeprowadzenia testów pocisków balistycznych o zasięgu 500 km. Podkreślił, że ewentualne odpalenie pocisków rozmieszczonych w Polsce i w Rumunii spotka się z krokami odwetowymi ze strony Moskwy.

 

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących obowiązkowej edukacji gender we wszystkich placówkach oświatowych w Portugalii wywołało burzę. Nowe wytyczne określają m.in., że jedną z form poszanowania „indywidualnych predyspozycji seksualnych” każdego ucznia ma być, „pozwolenie mu na korzystanie z szatni i toalet takiej płci, z którą się identyfikuje”.

 

„W związku z licznymi fałszywymi informacjami na temat rzekomych apeli, wpisów i opinii wyrażanych jakoby przez Metropolitę Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, publikowanych i powielanych między innymi w mediach społecznościowych, oświadczamy, że Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski nie posiada prywatnego profilu w żadnym medium społecznościowym ani innym w Internecie”, napisano w specjalnym oświadczeniu kurii krakowskiej w sprawie tworzenia i upowszechniania fałszywych informacji na temat rzekomych wypowiedzi, apeli i opinii przypisywanych Metropolicie Krakowskiemu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

 

Od 1 września za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić 25 groszy, w tym VAT – powiedział w środę na antenie Polskiego Radia minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jak podkreślił, to rozwiązanie pozwoli uniknąć obchodzenia przez sklepy przepisów dotyczących tzw. opłaty recyklingowej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.