DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

„Christianitas” ma 20 lat. Co w jubileuszowym numerze?

„Christianitas” ma 20 lat. Co w jubileuszowym numerze?
#CHRISTIANITAS    #PISMO    #NUMER    #KOŚCIÓŁ    #KATOLIK

Pismo Christianitas obchodziło niedawno 20 urodziny. Jubileuszowy numer obfituje w teksty podsumowujące działalność tego środowiska. Nie zabraknie jednak również tekstów o istotnym znaczeniu duchowym, kulturowym, a także społeczno-politycznym.

 

77. numer „Christianitas” to numer zgoła wyjątkowy. Wszak wydano go z okazji 20-lecia powstania pisma. Wśród otwierających tekstów znajdziemy podsumowanie autorstwa dra Pawła Milcarka. Opowiadającego o początkach i ideach przyświecających twórcom pisma: wierności doktrynie katolickiej, dobrze rozumianemu posłuszeństwu wobec papieża, upowszechnianiu nauki o obowiązkach osób i społeczeństw wobec Chrystusa Króla i podkreślanie ich konsekwencji dla powołania świeckich; a także strzeżeniu dziedzictwa katolickiej Polski.   

 

Tomasz Rowiński przedstawia ideową drogę środowiska „Christianitas” w tekście „O formie polskiej i cywilizacji wiary”. Przedstawia zasady składające się na – jak to określa – regułę życia w cywilizacji polskiej i chrześcijańskiej. Wśród tych reguł znajdziemy: „państwo, które rozpoznaje Boga i prymat tego, co duchowe; „rozpoznawanie wartości życia człowieka”;„rozpoznanie rodziny jako wspólnoty naturalnej”; „rozpoznawanie dobra wspólnego, czyli sprawiedliwość społeczna”; a także „rozpoznawanie ordo caritatis”.  

 

Na uwagę zasługują także rozważania Stanisława Koguta pod tytułem „Czystość a grzech – Etyczna rewolucja w Nowym Testamencie”. Autor zwraca uwagę na odmienność żydowskiego i greckiego rozumienia grzechu, czystości i związków między duszą a ciałem. Warto się zapoznać, gdyż znajdziemy w nim kwestie niezwykle istotne dla naszego rozumienia wiary a przy tym często zapomniane czy wprost nieznane.  

 

W 77. numerze periodyku można się zapoznać również z głębokimi rozważaniami zakonników dotyczącymi życia duchowego – choćby roli Najświętszej Maryi Panny, czy roli Kościoła w życiu duchowym. Nie zabranie również tekstów poświęconych sztuce i muzyce autorstwa Antoniny Karpowicz-Zbińkowskiej, a także analiz z dziedziny historii Kościoła a ściślej historii myśli teologicznej. Mowa tu o tekście „Spójnia miłości. Eucharystia w myśli Stanisława Hozjusza i Jakuba Wujka” autorstwa Michała Gołębiowskiego.  

 

W numerze znajdziemy też teksty o charakterze społecznym. Na przykład tekst Ignacego Masnego „Władza na wzór Jezusa” stanowiący polemikę z poglądami osób usiłujących łączyć chrześcijaństwo z anarchizmem; a także artykuły Tomasza Rowińskiego i dra Pawła Milcarka o potrzebie duszpasterstwa na Marszu Niedpodległości. Z kolei Adam Witczak we właściwy sobie błyskotliwy sposób rozprawia się zaś z poglądami sprzyjającymi ruchom LGBT.

 

Warto zapoznać się z tymi i innymi tekstami opublikowanymi w jubileuszowym numerze „Christianitas”. Periodyk ten zagościł bowiem już na dobre w archipelagu polskich pism tworzonych przez wiernych Tradycji katolików. W gruncie rzeczy nie wypada go nie znać.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2020-02-17 07:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W swojej wypowiedzi pomyliłem pisarzy "Faraona" napisał Bolesław Prus,a nie Henryk Sieniewicz,który przecież napisał o męczeństwie Chrześcijan w okresie panowania Nerona w Rzymie.
9 miesięcy temu / nn
 
Na początku byli ciekawsi, inni, intrygujący, teraz regres, podobnie jak "Fronda"; a dziś jak zawsze lepsze "Zawsze Wierni..." Bractwa Piusa X i samo Bractwo PX, polecam.
9 miesięcy temu / Dr.P.Kopetzky
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.