26 listopada 2020

Chorzy w szpitalach – nie tylko na Covid-19! – bez dostępu do sakramentów. Problem narasta

(Lukasz Dejnarowicz/Forum; pixabay.com)

Narasta problem posługi duszpasterskiej osobom zakażonym koronawirusem. Chorzy w szpitalach potrzebuj kapłana, ale niesienie niezbędnej duchowej pomocy jest dziś silnie utrudnione.

 

O sprawie napisał „Nasz Dziennik”, wskazując na bardzo poważne problemy, jakie mają kapłani z dotarciem do chorych na Covid-19 przebywających w szpitalach. Medium opisuje przypadek p. Krzysztofa, który spędził trzy tygodnie w gdyńskim szpitalu. Spodziewał się, że może umrzeć, bo było z nim bardzo źle; mimo tego nie mógł liczyć na odwiedziny kapelana. Nie mógł się wyspowiadać ani przyjąć Komunii świętej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na trudności wskazuje też poseł PiS Jerzy Polaczek, apelując o ułatwianie kapelanom niesienia posługi chorym na Covid-19.

 

„Nasz Dziennik” zauważa jednak, że rzecz dotyczy nie tylko zakażonych koronawirusem. Przykładowo p. Ryszard spędził ponad dwa miesiące na oddziale ortopedycznym we Wrocławiu.

 

Przez cały ten czas nie miał kontaktu ani z rodziną, ani z kapelanem. Obostrzenia spowodowały, że nie było ani Mszy świętej ani fizycznych odwiedzin księdza.

 

– Gdy koronawirus sprawia, że pobyt w szpitalu to czas samotności, wizyta duchownego jest wyjątkowo potrzebna. Doświadczenie ludzi chorych, duszpasterstwo służby zdrowia i liczni lekarze podkreślają, że dziś trzeba w tej kwestii dobrego porozumienia i umożliwienia kapelanom pełnienia ich posługi. Chorzy w czasach pandemii wyjątkowo tego potrzebują. Nie można bagatelizować faktu, że Eucharystia przynosi chorym umocnienie – powiedział dziennikowi bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia.

 

Jak dodał, kapelan, jako pracownik szpitala, musi dostosować się do wprowadzanych w danej placówce reguł. Niekiedy rolę odgrywa też fakt, że kapelan jest w podeszłym wieku, sam obciążony wieloma chorobami – i obawia się zakażenia, dlatego nie chce odwiedzać szpitala, na przykład zakaźnego.

 

Kluczem pozwalającym wykonywać swoje obowiązki księżom są dobre relacje i współpraca pomiędzy kapelanem a personelem – mówi ks. biskup.

 

Wcześniej sprawą zajmował się też instytut Ordo Iuris, wskazując, że zbyt daleko idące restrykcje są niezgodne z art. 53 Konstytucji RP, która gwarantuje każdemu wolność sumienia i religii oraz do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajduje.

 

Źródła: „Nasz Dziennik”, ordoiuris.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram