DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Chorzy w szpitalach - nie tylko na Covid-19! - bez dostępu do sakramentów. Problem narasta

Chorzy w szpitalach - nie tylko na Covid-19! - bez dostępu do sakramentów. Problem narasta
Lukasz Dejnarowicz/Forum; pixabay.com

Narasta problem posługi duszpasterskiej osobom zakażonym koronawirusem. Chorzy w szpitalach potrzebuj kapłana, ale niesienie niezbędnej duchowej pomocy jest dziś silnie utrudnione.

 

O sprawie napisał „Nasz Dziennik”, wskazując na bardzo poważne problemy, jakie mają kapłani z dotarciem do chorych na Covid-19 przebywających w szpitalach. Medium opisuje przypadek p. Krzysztofa, który spędził trzy tygodnie w gdyńskim szpitalu. Spodziewał się, że może umrzeć, bo było z nim bardzo źle; mimo tego nie mógł liczyć na odwiedziny kapelana. Nie mógł się wyspowiadać ani przyjąć Komunii świętej.

 

Na trudności wskazuje też poseł PiS Jerzy Polaczek, apelując o ułatwianie kapelanom niesienia posługi chorym na Covid-19.

 

„Nasz Dziennik” zauważa jednak, że rzecz dotyczy nie tylko zakażonych koronawirusem. Przykładowo p. Ryszard spędził ponad dwa miesiące na oddziale ortopedycznym we Wrocławiu.

 

Przez cały ten czas nie miał kontaktu ani z rodziną, ani z kapelanem. Obostrzenia spowodowały, że nie było ani Mszy świętej ani fizycznych odwiedzin księdza.

 

- Gdy koronawirus sprawia, że pobyt w szpitalu to czas samotności, wizyta duchownego jest wyjątkowo potrzebna. Doświadczenie ludzi chorych, duszpasterstwo służby zdrowia i liczni lekarze podkreślają, że dziś trzeba w tej kwestii dobrego porozumienia i umożliwienia kapelanom pełnienia ich posługi. Chorzy w czasach pandemii wyjątkowo tego potrzebują. Nie można bagatelizować faktu, że Eucharystia przynosi chorym umocnienie - powiedział dziennikowi bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia.

 

Jak dodał, kapelan, jako pracownik szpitala, musi dostosować się do wprowadzanych w danej placówce reguł. Niekiedy rolę odgrywa też fakt, że kapelan jest w podeszłym wieku, sam obciążony wieloma chorobami - i obawia się zakażenia, dlatego nie chce odwiedzać szpitala, na przykład zakaźnego.

 

- Kluczem pozwalającym wykonywać swoje obowiązki księżom są dobre relacje i współpraca pomiędzy kapelanem a personelem - mówi ks. biskup.

 

Wcześniej sprawą zajmował się też instytut Ordo Iuris, wskazując, że zbyt daleko idące restrykcje są niezgodne z art. 53 Konstytucji RP, która gwarantuje każdemu wolność sumienia i religii oraz do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajduje.

 

Źródła: „Nasz Dziennik”, ordoiuris.pl

 

Pach


DATA: 2020-11-26 12:34
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z jednej strony istotne zagadnienie to jest,z drugiej jasny przykład by być zawsze gotowym.W Ewangelii wyraźnie o tym stoi.Trzeba czuwać bo się nie zna dnia ani godziny,trzeba być przygotowanym jak panny mądre.Jednak sprawa posługi kapłańskiej na oddziałach zakaźnych jest zagwozdką,a zazwyczaj dopiero w szpitalu wielu zaczyna myśleć o spowiedzi kiedy już leżą na oddziale,wtedy zaczynają robić rachunek sumienia i możliwe,że szczerze żałują swego lekceważenia sakramentów.A przecież wiadomo,że w niebie jest większa radość z jednego nawróconego niż z rzeszy sprawiedliwych.Pod warunkiem,oczywiście,że nawrócenie jest szczere.Aaa,jeszcze jedno,mój dziadek opowiadał,że kiedy szli do boju,a kapelana pod ręką mogło nie być,to on zawsze zapowiadał,jeśli żałujesz,to w tej ostatniej chwili z całego serca,wołaj Jezusa i Jego zmiłowania.Wielu podobno tak odeszło w polu.Życie jest różne,ale księża,niestety,nie mówią o tym,ludzie nie słuchają,a potem klapa i płacz.
1 miesiąc temu / klops
 
Pandemia z piekła rodem: lekarze nie chcą leczyć, kapłani nie chcą pocieszyć przed śmiercią,rząd zabrania zarobić na chleb, autorytety leżą plackiem
1 miesiąc temu / Olo
 
Covid wprowadza przecież nową normalność. Powoduje m.in że spadają akcje służby zdrowia i nie tylko. Ale na czym polega nowa normalność. Na bazie słabości niedlugo i chorzy psychicznie zaczną się wyzwalac spod opresyjnych instytucji pozwalając na swobodny rozwoj. W ten sposób wszystko co gorsze będzie wypierac to co lepsze, dobre. Zasada rewolucji poprostu.
1 miesiąc temu / r
 
A do Komunii Świętej coraz mniej ludzi przystępuje,do spowiedzi u mnie w kościele zawsze bez kolejki.Na Mszy Świętej tylko kilka osób przystępuje do Komunii Świętej.Pierwszy raz w historii KK podczas zarazy mniej ludzi do korzysta z sakramentów,zawsze było na odwrót.
1 miesiąc temu / kasiakasia
 
to rzadowi wystawili KOSCIOL na takie dzialanie i teraz powiedza tak jak w przypadku stosowanych rygorow pogrzebowych /spopielanie zwlok i zakaz trumien do Kosciola celem obrzadku pogrzebowego/ I DZISIAJ WYPIERAJA SIE ZE NIGDY NIE WYDANO TKIEGO PRZEPISU i jest to nadinterpretacja. Tak wiec terazbiskupi Episkopat zostaje sam jako dobrowolny decydent blokady poslugi kaplanow co do chorych. Takze za to poddanie sie wladzy swieckiej pozostali sami i sa przez ta wladze selektywnie wykanczani
1 miesiąc temu / zbigniew
 
A co na to przewodniczący KEP????
1 miesiąc temu / Gość
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.