DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   TEMAT NUMERU: CHORWACJA W EUROSOJUZIE

Piotr Doerre

Chorwacja w eurosojuzie


Z początkiem lipca bieżącego roku do państw członkowskich Unii Europejskiej ­oficjalnie dołączyło kolejne. Jak zwykle w takich sytuacjach, nie obyło się bez pompatycznych uroczystości, wielkich słów i politycznie poprawnej nowomowy polityków. Nie sposób jednak było nie odnieść wrażenia, że Chorwaci byli tego dnia jacyś przygaszeni, że ich okazywany wszem i wobec entuzjazm nie był do końca autentyczny. Nic dziwnego – im bliższe było wejście Chorwacji do Unii, tym bardziej oczywiste stawało się, że choć unijna biurokracja bankietuje w najlepsze, a propagandowa orkiestra gra do końca, Bruksela nie ma krajowi nad Adriatykiem do zaoferowania nic prócz dobrego samopoczucia jego elit politycznych.

Zwykli Chorwaci, choć nigdy nie tracą nadziei – co jest ich ­narodową cechą – gdzieś w głębi są jednak świadomi, że wejście ich kraju do eurosojuza można porównać do wkroczenia ostatnich, spóźnionych pasażerów na pokład odpływającego na spotkanie z górą lodową Titanica.

Dla Polaków Chorwacja to przede wszystkim kilka tysięcy kilometrów słonecznego, malowniczego wybrzeża Adriatyku, bajkowe wyspy, piękne miasteczka z białego kamienia przeglądające się w szmaragdowych morskich wodach. To doskonałe wakacje w ciepłym kraju, którego mieszkańcy są sympatyczni i mówią w zrozumiałym dla nas języku, modlą się (w większości) tak jak my, a ich kuchnia jest smaczna i zdrowa. Całą resztę Chorwacji większość z nas – niestety – traktuje jako kraj tranzytowy, który trzeba jak najszybciej przejechać (co zresztą ułatwiają nam świetne, nowe autostrady) w drodze nad morze lub z powrotem.
 
Tragiczna historia

Nie wszyscy pamiętamy, że tak lubiany przez nas chorwacki naród dopiero od niespełna osiemnastu lat cieszy się pokojem po wojnie o przetrwanie i własną ziemię. Chorwaci, szczycący się jedną z najstarszych (bo sięgającą VIII wieku) tradycji państwowych pośród Słowian, przyjęli wiarę chrześcijańską z Rzymu, co na wieki przesądziło o ich cywilizacyjnej przynależności. Ich księstwo już w roku 925, czyli wiek przed Polską, uzyskało status samodzielnego królestwa, a pierwszy król, Tomisław, zjednoczył pod swym berłem większość ziem obecnej Chorwacji i Bośni...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.  

 

 

Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.