DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   TEMAT NUMERU: CHORWACJA W EUROSOJUZIE

Piotr Doerre

Chorwacja w eurosojuzie


Z początkiem lipca bieżącego roku do państw członkowskich Unii Europejskiej ­oficjalnie dołączyło kolejne. Jak zwykle w takich sytuacjach, nie obyło się bez pompatycznych uroczystości, wielkich słów i politycznie poprawnej nowomowy polityków. Nie sposób jednak było nie odnieść wrażenia, że Chorwaci byli tego dnia jacyś przygaszeni, że ich okazywany wszem i wobec entuzjazm nie był do końca autentyczny. Nic dziwnego – im bliższe było wejście Chorwacji do Unii, tym bardziej oczywiste stawało się, że choć unijna biurokracja bankietuje w najlepsze, a propagandowa orkiestra gra do końca, Bruksela nie ma krajowi nad Adriatykiem do zaoferowania nic prócz dobrego samopoczucia jego elit politycznych.

Zwykli Chorwaci, choć nigdy nie tracą nadziei – co jest ich ­narodową cechą – gdzieś w głębi są jednak świadomi, że wejście ich kraju do eurosojuza można porównać do wkroczenia ostatnich, spóźnionych pasażerów na pokład odpływającego na spotkanie z górą lodową Titanica.

Dla Polaków Chorwacja to przede wszystkim kilka tysięcy kilometrów słonecznego, malowniczego wybrzeża Adriatyku, bajkowe wyspy, piękne miasteczka z białego kamienia przeglądające się w szmaragdowych morskich wodach. To doskonałe wakacje w ciepłym kraju, którego mieszkańcy są sympatyczni i mówią w zrozumiałym dla nas języku, modlą się (w większości) tak jak my, a ich kuchnia jest smaczna i zdrowa. Całą resztę Chorwacji większość z nas – niestety – traktuje jako kraj tranzytowy, który trzeba jak najszybciej przejechać (co zresztą ułatwiają nam świetne, nowe autostrady) w drodze nad morze lub z powrotem.
 
Tragiczna historia

Nie wszyscy pamiętamy, że tak lubiany przez nas chorwacki naród dopiero od niespełna osiemnastu lat cieszy się pokojem po wojnie o przetrwanie i własną ziemię. Chorwaci, szczycący się jedną z najstarszych (bo sięgającą VIII wieku) tradycji państwowych pośród Słowian, przyjęli wiarę chrześcijańską z Rzymu, co na wieki przesądziło o ich cywilizacyjnej przynależności. Ich księstwo już w roku 925, czyli wiek przed Polską, uzyskało status samodzielnego królestwa, a pierwszy król, Tomisław, zjednoczył pod swym berłem większość ziem obecnej Chorwacji i Bośni...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Artykuł Benedykta XVI o kryzysie nadużyć w Kościele katolickim ma olbrzymią wagę. Papież-emeryt wskazał, że gdy w naszym życiu brakuje wiary w realną obecność Boga, do głosu dochodzi subiektywizm. Wiara traci wówczas swoją istotę, którą jest gotowość do męczeństwa – pisze bp Stefan Oster, biskup niemieckiej Pasawy.

 
 

Naukowcy dysponują ogromną liczbą danych dotyczących katedry Notre-Dame, które mogą posłużyć do odbudowy świątyni. Informację mogą być przekazane - o ile tylko rząd francuski wyrazi taką chęć.

 

W ocenie ks. prof. Dariusz Oko, w przeżywaniu Wielkanocy może pomóc nam straszny pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Jak mówił w programie „Minęła 9”, człowiek jest jak wspaniała katedra, bo tak nas Bóg stworzył, ale niszczy ją grzech, głupota, nałogi, i tak jak zgliszcza budowli same się nie podniosą, tak jeżeli sami siebie obrócimy w zgliszcza, tylko Bóg może nas odbudować.

 

W miejscowości Marlhes, położonej niedaleko Saint-Étienne we Francji doszło do zniszczenia posągu Matki Bożej. Była to celowa i przygotowana dewastacja.

 

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – to sprawa oczywista i niepodlegająca żadnej dyskusji. Ale jak jest w Wielką Sobotę? Temat spożywania mięsa tego dnia wzbudza spore emocje. Czas w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości!


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.