DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Choroba „brudnych rąk” dotyka również USA

Choroba „brudnych rąk” dotyka również USA
fot.somadjinn/sxc.hu

Według rankingu korupcji na świecie przygotowywanego corocznie przez Transparency International, Stany Zjednoczone w 2011 roku zajęły 24 pozycję. Jak na kraj uważany przez wielu za jeden z najbardziej wolnorynkowych, nie jest to wcale wysoka pozycja, choć w porównaniu z np. Polską (pozycja 41), nie jest jeszcze tak tragicznie.

 

Potwierdzeniem tego, że w Stanach Zjednoczonych nie dzieje, pod względem rozmiarów korupcji, najlepiej, jest stworzony przez portal „Informacje USA” ranking kilku „najbardziej spektakularnych oszustw w ostatniej dekadzie”.

 

Pierwszy przypadek jaki przytacza portal, dotyczy producenta Daimler AG, który w 2010 został oskarżony o oszustwa podatkowe na kwotę 1,9 miliarda dolarów. Jakby tego było mało zarzucono mu, że wręczył w ciągu ok. 10 lat łapówek na kwotę ponad 56 mln dolarów. Daimler płacił między innymi w naturze robiąc prezenty w postaci samochodów, a także finansował zagraniczne wakacje niektórym politykom. Sprawa cały czas jest badana, oskarżony nie przyznaje się do winy, ale jednocześnie gotów jest – jak podaje portal - przeznaczyć olbrzymią kwotę, byleby zakończyć polubownie sprawę.

 

Kolejny przypadek dotyczy łapówkarstwa w branży zbrojeniowej. „W lutym 2010 aresztowano 22 osoby podejrzane o chęć wręczenia łapówki przedstawicielowi ministra obrony Gabonu. Jak się później okazało kilku amerykańskich biznesmenów miało do czynienia nie z przedstawicielem gabońskiego rządu, a z agentami FBI. Cała sprawa dotyczyła produkcji broni na kwotę 15 milionów dolarów” - czytamy na portalu Informacje USA. Ta sprawa, podobnie jak pierwsza, również nie znalazła jeszcze finału w sądzie.

 

W 2005 roku senator Randy Cunningham musiał zrezygnować ze swojego stanowiska po tym jak w procesie sądowym uznano go winnym przyjęcia łapówek w wysokości 2,5 mln dolarów. Jak się okazało, były senator nie stronił też od przyjmowania kosmicznie drogich samochodów czy biżuterii. Cunningham odwdzięczał się za te „dary” przekonywaniem urzędników w ministerstwie obrony, by zakupywali broń od ... jego „darczyńców”. Co prawda były senator przeprosił za wszystkie swoje przewiny, niemniej cała sprawa pokazała, że korupcyjny rak drąży nawet, tak często podawany za przykład wzorowej demokracji, kraj jak Stany Zjednoczone.

 

Portal Informacje USA zaznacza, że podane przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli – jak zauważa – korupcję definiować będziemy, w sposób poetycki, jako „chorobę wywołaną wirusem brudnych rąk”, wówczas jedno jest pewne: „Gdzie jak gdzie, ale w USA brudnych rąk nie brakuje” - czytamy w podsumowaniu.

 

Paweł Sztąberek

 

Źródło: informacjeusa.com 


DATA: 2012-03-26 11:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.