DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   KOŚCIÓŁ

Guido Vignelli, Mateusz Ziomber

Chodzi o wiarygodność nauczania Kościoła


Pojęcia słuchania, rozeznawania, towarzyszenia czy integracji pełnią funkcję przygotowawczą. Zachęcają do odejścia od dotychczasowego, jasnego stanowiska. Wskutek tego prawdy, które początkowo były jasne i pewne, są zaciemniane i podawane w wątpliwość – mówi Guido Vignelli, autor książki Rewolucja duszpasterska. Sześć słów-talizmanów w synodalnej debacie o rodzinie w rozmowie z Mateuszem Ziomberem.

 


Na czym polega relacja pomiędzy katolicką doktryną a teologią pastoralną i duszpasterstwem?

– Celem doktryny chrześcijańskiej jest wskazanie tego, co dobre – celu, do którego należy dążyć. Teologia pastoralna ogranicza się z kolei do poszukiwania dróg i środków do osiągnięcia tego celu. To doktryna określa kryteria i reguły zdrowej teologii pastoralnej.

Dziś jednak mamy do czynienia z odwrotną tendencją. Nowa, „niezależna” teologia pastoralna stara się określać cele, potwierdzać górowanie subiektywnej świadomości nad obiektywnym dobrem. Oznacza to wprowadzenie perspektywy „politycznej” typowej dla liberalizmu i komunizmu. Jak mawiał dziewiętnastowieczny socjalista Eduard Bernstein: cel jest niczym, ruch – wszystkim. Współcześnie zamiast „ruch” powiedziano by „zmiana” albo „proces”.

Dwa ostatnie synody, a po nich papieska adhortacja Amoris laetitia, zaproponowały nowy słownik mający rewolucjonizować duszpasterstwo, jak to swego czasu opisywała włoska „Avvenire”. Można się spodziewać, że znaczenie tego rewolucyjnego słownika będzie rosło nie tylko w kwestiach związanych z rodziną, ale i w życiu całego Kościoła.

 

Dlaczego ten nowy język kościelnych wypowiedzi jest taki ważny?

– Poprzez pewne słowa kluczowe – zwroty, formuły i slogany – stawia się nie tylko problemy do podjęcia, ale również wskazuje konkretne rozwiązania sięgające praktyki całego Kościoła. Oczywiście, chodzi o słowa neutralne i powszechnie używane, w praktyce jednak używane w celu manipulacji mentalnością i wrażliwością wiernych. Ta zmiana języka i perspektywy dotyka nie tylko rzeczy drugorzędnych: stylu komunikacji czy działania. Zmiana języka i metody działania stanowi poważny problem, wpływa bowiem na inne aspekty rzeczywistości. Wszystkie rewolucje – zarówno polityczne, jak i religijne – poprzedzała zmiana języka.

 

Niektóre spośród słów obecnych w debacie o rodzinie opisuje Pan jako słowa‑talizmany. Jaka jest ich rola?

– Zwolennicy programu prezentowanego w trakcie dwóch ostatnich sesji synodu o rodzinie sami wskazywali na kluczowe pojęcia: słuchanie, rozeznawanie, towarzyszenie czy integrację. Słowa te pełnią funkcję przygotowawczą. Zachęcają do odejścia od dotychczasowego, jasnego stanowiska w stronę niejasności i sprzeczności. Wskutek tego prawdy, które początkowo były jasne i pewne, są zaciemniane i podawane w wątpliwość, zasady moralne zaczyna się traktować permisywnie, by w końcu je lekceważyć.

 

Mógłby Pan wyjaśnić ten aspekt?

– Na przykład słuchanie oznacza zwykłe zrozumienie i współczucie grzesznikowi, Towarzyszenie – podążanie za grzesznikiem i realizowanie jego żądań, nie starając się przy tym doprowadzić do jego nawrócenia. Integracja oznacza pełne wprowadzenie grzesznika w życie Kościoła – także sakramentalne – nawet jeśli powoduje on publiczne zgorszenie.

 

Chodzi o „ułatwienie” wiary?

– Wiele osób uważa, że praktyka życia chrześcijańskiego powinna zostać „ułatwiona”, bo wtedy stanie się bardziej „atrakcyjna” dla współczesnego człowieka. Może się tak stać w przypadku niektórych środowisk i w pewnym okresie, ale za jaką cenę? Stawką jest naruszenie spójności i samego piękna chrześcijaństwa. Gdyby wielcy reformatorzy kościelni poprzednich wieków ograniczali się do „słuchania”, „towarzyszenia” i „integracji”, Kościół pozostałby w upadku. Trwanie w winach zostałoby usprawiedliwione.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Niezwykle mocne słowa o homoheretykach w Kościele. Gościem programu Prawy Prosty jest ks. prof. Dariusz Oko. Na program zaprasza Łukasz Karpiel.

 
 

W związku z nadchodzącą w Kościele katolickim w Niemczech reformą administracyjną zostanie zlikwidowana część parafii. Decyzja ta, jak tłumaczą niemieccy hierarchowie, jest spowodowana stale zmniejszającą się liczbą kapłanów za Odrą.

 

Studentka położnictwa grozi prolajferom! – alarmuje stronazycia.pl i publikuje skandaliczne wpisy osoby, która w przyszłości ma otrzymać prawo do kontaktu z pacjentami, także tymi najmłodszymi.

 

Na etapie prac w Senacie na „piątką dla zwierząt” PiS zamierza złożyć poprawkę, która ma utworzyć Państwową Inspekcję Ochrony Zwierząt. Miałaby ona m.in. weryfikować sytuację zwierząt – także w miejskich gospodarstwach domowych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.