18 listopada 2013

Kościół w Polsce wspomina dziś Karolinę Kózkównę

(Alegoria wiary, Juan Antonio de Frías y Escalante (1633–1670))

Dziś 18 listopada przypada liturgiczne wspomnienie Karoliny Kózkówny – liderki katolickich stowarzyszeń młodzieżowych, która podczas I wojny światowej została bestialsko zamordowana przez rosyjskiego żołnierza. Miała wówczas 16 lat.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w prostej, wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał – Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne życie. Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.

Wesprzyj nas już teraz!

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Swoją życiową postawę przypieczętowała heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

Jan Paweł II w dniu 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę w Tarnowie. Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, Miasteczko Modlitewne czy ogólnopolski konkurs poetycko-plastyczny.

W Zabawie, miejscu urodzin Karoliny, powstało sanktuarium, które przyciąga młodzież z całej Polski. Każdego 18. dnia miesiąca na Drodze Krzyżowej pojawia się tu od 2 do 6 tys. młodych ludzi. Karolina Kózkówna jest patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Diecezji Rzeszowskiej. Podczas październikowych obrad KEP biskupi postanowili, że Karolina Kózkówna będzie obok św. Stanisława Kostki – patronką młodzieży polskiej.

W przyszłym roku przypada setna rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 160 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram