DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Chluba spływa na pokolenia, ale jest też piętno zdrajcy - prezydent Duda na pogrzebie Wyklętych

Chluba spływa na pokolenia, ale jest też piętno zdrajcy - prezydent Duda na pogrzebie Wyklętych
fot. prezydent.pl

Jest coś takiego jak chluba bohatera, która spływa na następne pokolenia, ale jest i też piętno zdrajcy, które też jest bardzo trwałe - powiedział w trakcie pogrzebu Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” w Gdańsku prezydent RP. Andrzej Duda przypomniał zarówno o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych jak i o bestialstwie komunistów oraz zapomnieniu, na jakie „czerwoni” chcieli skazać prawdziwych bohaterów.

 

Jak powiedział na początku swojego wystąpienia prezydent Duda, dzień pogrzebu „Inki” i „Zagończyka” nie jest dniem smutnym, gdyż śmierć bohaterów miała miejsce 70 lat temu. - Jeżeli smucić się, to tylko z tego powodu, że aż 70 lat trzeba było czekać na pogrzeb i aż 27 lat po 1989 roku! - stwierdził.

 

- O ile do 1989 roku można powiedzieć, że rządził ustrój tych samych zdrajców, którzy zamordowali „Inkę” i „Zagończyka”, to przecież po roku 1989 teoretycznie już nie. To jak to się stało, że trzeba było 27 lat czekać na to, aby Polska mogła pochować swoich bohaterów? - pytał retorycznie prezydent RP.

 

Jego zdaniem niedzielna uroczystość ma podwójny wymiar: to nie tylko pogrzeb, ale również „patriotyczna manifestacja zadośćuczynienia, jakie państwo polskie czyni wobec swoich bohaterów”.

 

- Wiecie jaka jest największa kara? Niepamięć, zapomnienie, pochowanie kogoś pod chodnikiem. To jest największa kara dla jego pamięci i dla jego rodziny. To niezwykle okrutne tak się zachować. Oni dzisiaj walczą, aby nie były wymieniane nazwiska tych, którzy ich mordowali i aby nikt nie pytał gdzie są pochowani - zauważył Andrzej Duda.

 

- Jest coś takiego jak chluba bohatera, która spływa na następne pokolenia, ale jest i też piętno zdrajcy, które też jest bardzo trwałe - dodał.

 

Zdaniem prezydenta RP pogrzeb „Inki” i „Zagończyka” nie ma na celu przywrócenia im godność, gdyż bohaterowie nigdy godności nie utracili. - My przywracamy godność państwu polskiemu. To państwo polskie po 27 latach odzyskuje wreszcie godność poprzez ten pogrzeb - ocenił prezydent.

 

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda zwrócił również uwagę na wychowanie, jakie odebrali chowani z honorami bohaterowie.

 

- Cały czas powtarzano najmłodszym, że Polska jest tym co mają najcenniejszego! Tylko w suwerennym i niepodległym państwie mamy godność. Przez pokolenia powtarzano to młodzieży. Dlaczego ona w ostatnich chwilach swego życia napisała: „powiedziecie babci, że zachowałam się jak trzeba”? Dlaczego? Bo babcia czekała na te słowa, żeby była pewna, że wnuczka zachowała się jak trzeba, że rodzina zachowała godność. Widocznie przekazała swojej babci, to co było dla niej najważniejsze - powiedział prezydent RP.

 

- Ostatnimi wielkimi bohaterami, którzy oddali życie za Polskę, byli właśnie żołnierze niezłomni, powstańcy warszawscy, którzy walczyli najpierw z Niemcami i Sowietami, a później z komunistami i zdrajcami - dodał.

 

Prezydent Duda podziękował wszystkim zaangażowanym w walkę o pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, od prof. Krzysztofa Szwagrzyka po kibiców piłkarskich.

 

Słowa głowy państwa docenił abp metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. - Panie prezydencie, przemówił Pan jak trzeba! - powiedział po przemówieniu Dudy hierarcha.

 

 

Źródło: TVP Info, wpolityce.pl, prezydent.pl

MWł
   


DATA: 2016-08-29 09:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Piękna uroczystość. Godny pochówek dla bohaterów Polski. Wspaniała mowa prezydenta Dudy - bez kartek. Jednak jedna zagadka - co znaczyło to widoczne oko puszczone przez Pana Prezydenta kiedy mówił o zdrajcach Polski ?
ponad 3 lata temu / zaintrygowany
 
"Słowa głowy państwa docenił abp metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. - Panie prezydencie, przemówił Pan jak trzeba! - powiedział po przemówieniu Dudy hierarcha". I 24 sierpnia na defiladzie w Kijowie, bawiąc się z banderowcami też zachował się jak trzeba?
ponad 3 lata temu / aztec75
 
Skoro , jak same media podają , zgłosiło sie 100 pocztów sztandarowych i kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych , to jak sądzicie państwo - jak ogromne to było wydarzenie ?! Ano przeogromne ! Setki tysięcy obywateli pierwszej kategorii , SETKI TYSIĘCY PATRIOTÓW uczestniczyło w uroczystej mszy ( większość nie dostała sie do środka katedry i stała na zewnątrz ) pożegnalnej naszych bohaterów . Społeczeństwo przybyło z transparentami , szturmówkami , kwiatami , własnoręcznie zrobionymi krzyżami z wizerunkiem bohaterów . SETKI TYSIĘCY UCZESTNICZYŁO W KONDUKCIE POGRZEBOWYM o czym nie wspominają te der Gazety i sprostytuowane media w tym Tel Awizja !!! Ja tam byłem , widziałem na własne oczy i zaświadczam ! Te wymuszone okolicznościami nijakie przekazy sprostytuowanych , polskojęzycznych szkopskich , sterowanych w Tel Awiwie mediów mają zadanie umniejszyć rangę tego NARODOWEGO PATRIOTYCZNEGO OGROMNEGO WYDARZENIA ! Pokazywanie wyrywków z miejsc , gdzie z powodów komunikacyjnych stało kilkanaście , z
ponad 3 lata temu / Krzysztof Kornatowicz
 
Jacy nieszczęśnicy? Dla malkontentów szczęściem jest możliwość narzekania. Załamaliby się, gdyby nagle wszystko stało się bez zarzutu.
ponad 3 lata temu / do Marii
 
Papież niedobry, biskupi niedobrzy, prezydent niedobry, rząd niedobry, jak Wam nieszczęśnicy żyć? Czy jest ktoś, kto według Was jest dobry (oczywiście poza wami samymi)??
ponad 3 lata temu / Maria
 
Jak Duda dokona z biskupami Intronizacji Chrystusa na Króla Polski, może zmienię o nim zdanie. W tej chwili Duda stoi okrakiem nad Polską i Judeopolonią i nie da się go ocenić inaczej. Pokazówki z Żołnierzami Wyklętymi robi pod publiczkę.
ponad 3 lata temu / do @do agricola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.