DZIŚ JEST:   22   LISTOPADA   2019 r.

Św. Cecylii, męczennicy
Św. Sawy
 
 
 
 

Chłopi pańszczyźniani i żarłoczne państwo. Dziś przypada Dzień Wolności Podatkowej

Chłopi pańszczyźniani i żarłoczne państwo. Dziś przypada Dzień Wolności Podatkowej
Fot. sxc.hu

Właśnie spłaciliśmy daniny, które odbiera sobie z naszych zarobków państwo. Od jutra wreszcie pracujemy na własne potrzeby – wyliczyło Centrum im. Adama Smitha. W środę 15 czerwca przypadł tegoroczny Dzień Wolności Podatkowej.

 

Ta data ustalana jest co roku na podstawie relacji wydatków publicznych i wysokości Produktu Krajowego Brutto. – To jest ciągle prawie pół roku pracy przymusowej, która sprawia, że ten czas, który możemy poświęcać na własne potrzeby jest ciągle niewystarczający. Żadna decyzja, która administracyjnie zwiększa wynagrodzenia, a przy okazji zwiększa też podatki od pracy, tego faktu nie zmieni – powiedział Andrzej Sadowski, prezes Centrum. – Jeżeli polski rząd, co planuje pan wicepremier Morawiecki, chce podnieść oszczędności polskiego społeczeństwa i skłonność przedsiębiorców do inwestycji, to jedynym znanym światu i nam sposobem na to, jest po prostu obniżenie opodatkowania, co cały czas postulujemy – dodał.


Prezes przypomniał decyzję dawnej minister finansów Zyty Gilowskiej, która obniżyła składkę rentową i w ten sposób wzbogaciła polski rynek pracy o kilkaset tysięcy miejsc.


Prof. Robert Gwiazdowski, przewodniczący Rady CAS pokusił się o analogię historyczną. Wyliczył, że podczas gdy chłopi pańszczyźniani pracowali na rzecz swoich panów po 80 dni w ciągu roku, my – aby spłacić wszelkie formy przymusowych danin wobec państwa – musimy pracować dwukrotnie dłużej.


Gwiazdowski tłumaczył, iż opodatkowanie czegokolwiek – dochodów, konsumpcji czy tez kapitału – powoduje, że jest tego w efekcie mniej.


CAS opowiada się także za uproszczeniem podatków. Krytykuje zawiły, zbiurokratyzowany i nieracjonalny system fiskalny.  


RoM

tvp.info.pl

DATA: 2016-06-17 07:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie.
ponad 3 lata temu / katolik
 
Trzeba też jasno napisać, że CAS postuluje nie tylko cięcia i likwidacje w podatkach, ale także likwidację państwa opiekuńczego :)
ponad 3 lata temu / kvt
 
Ale jakby kto pytał to Car był zły a Piłsudski dobry.A to że rabował statystycznego polaka TRZY RAZY BARDZIEJ TO SZCZEGÓŁ. Później trzecia Rzesza ustrÓj niewolniczy ale jakby nie patrzeć rabował TRZY RAZY MNIEJ NIŻ III RP.
ponad 3 lata temu / Arek
 
Nie wiem, czy ta ocena nie jest zbyt optymistyczna. Bo przecież jeśli policzymy ZUS, VAT, podatki od nieruchomości, podatki od oddychania w niektórych miejscowościach, podatki od psów, podatki "od wzbogacenia", czyli od wydania JUŻ OPODATKOWANYCH! pieniędzy na prywatny zakup różnych dóbr, opłaty administracyjne, opłaty za drogi, abonament RTV i 1001 innych, to taki dzień powinien wypadać najwcześniej we wrześniu.
ponad 3 lata temu / obywatel
 
Analogia z chłopami pańszczyźnianymi to mój pomysł. Wpadłem na to kilka lat temu. Co więcej, chłop pańszczyźniany od pana dostawał w zamian trochę socjalu - jakieś zaopatrzenie spiżarni, opał, dach nad głową... Ja, żeby zachować zdrowie psychiczne, widzę tylko to, co dostaję na rękę i ceny brutto w sklepach. To, czy płacę milion procent podatku, czy 2% - mnie nie obchodzi. Pracuję za netto i koniec. Tak, jak przedsiębiorca, może obrócić towarem za milion, ale tak naprawdę z tego dla niego zostanie może kilkadziesiąt tysięcy. Poza tym w dobie wzrostu wydajności i automatyzowania pracy redystrybucja jest konieczna, bo większość ludzi nie miałaby za co żyć. Nie możemy być wszyscy przedsiębiorcami. W krajach o wyższej wydajności pracy (np. Dania) podatki są jeszcze wyższe niż u nas. A ludzie za przeciętna pensję i tak mogą kupić 4 razy tyle, co my. Redystrybucja - to sfera budżetowa. Im się tylko wydaje, że pracują...
ponad 3 lata temu / Pokręć
 
Dziś przypada dzień wolności podatkowej a innym razem przeczytamy tu tekst wychwalający państwowy zakaz handlu w niedzielę albo cmokanie z zachwytu nad programem 500+. W tym kontekście ten tytuł o "pańszczyźnianych chłopach i żarłocznym państwie" jest tak błazeński, że szkoda mówić (dla pisowskich obsesjonatów i pobożnych socjalistów od razu dodam, gdyż Wam takie rzeczy trzeba jak krowie na rowie albo najlepiej narysować, że nie jestem bezbożnym kapitalistą, który żałuje biednym polskim dzieciom ani prywaciarzem, który chce wydusić resztki sił z oprymowanego pracownika). Dziś PiS ma 40% poparcia i wszyscy zgodnie twierdzą, że to pokłosie tych 500 zł. Nawet Lis to przyznaje i pisze, żeby wybić sobie z głowy jakiekolwiek wcześniejsze wybory, bo jak tak dalej pójdzie, to PiS będzie rządził 3 kadencje. Powtarzam, dziś ma 40%, dziś jeszcze są pieniądze, ale to tylko kwestia czasu, kiedy to my zbierzemy potężny huragan z wiatru, który ci głupcy właśnie dla nas sieją.
ponad 3 lata temu / don marco
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.