DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Chleb i sól św. Agaty od ognia ustrzeże chaty

Chleb i sól św. Agaty od ognia ustrzeże chaty
#ŚWIĘTA AGATA    #WSPOMNIENIE    #ŚWIĘTA    #CHLEB    #ŚWIĘCI    #AGATA    #LEGENDA    #WODA    #OGIEŃ

W wielu kościołach 5 lutego we wspomnienie św. Agaty święci się sól, chleb i wodę. Za wstawiennictwem świętej mają one chronić nas i nasze domostwa, mieszkania od niebezpieczeństw pożaru i od innych przeciwności.

 

Poświęcony chleb matki ofiarują dzieciom, gdy te opuszczają dom rodzinny wyjeżdżając do szkoły lub na emigrację. Zdarza się, że kierowcy poświęcony chleb umieszczają w swoich samochodach.

 

Dlaczego poświęca się sól? Tłumaczy to piękna legenda związana ze św. Agatą. Przed przeszło trzystu laty w krakowskich składach niedaleko Bramy Grodzkiej wybuchł groźny pożar, miasto uratowała od zagłady pewna stara żebraczka, rzucając w płomienie sól św. Agaty, co sprawiło, że ogień zgasł. Chciała by rajcowie miejscy ufundowali kościół ku czci tej, której zawdzięczali ocalenia miasta. Rajcy zobowiązali się do wybudowania świątyni, jednak nie dotrzymali słowa.

 

W pożarze z 1655 – spłonęły doszczętnie przedmieścia wawelskiego grodu, podpalone przez szwedzkiego najeźdźcę – dopatrywano się kary za niedotrzymanie obietnicy. Kościoła pod wezwaniem św. Agaty nie ma w Krakowie do dzisiaj.

 

W „Żywotach Świętych Pańskich na wszystkie dni roku” z 1937r. czytamy: „Chrystusowi służyć jest największą wolnością i najwyższym szlachectwem”. Prawdziwości tych słów świętej Agaty nie będą rozumieli ludzie, którym służba Chrystusowa ciężko przychodzi. Sądzą oni, że goniąc za światowymi uciechami są prawdziwie wolni i prawdziwe znajdą szczęście. Ale jakże się mylą! Znajdą tylko niewolę, gorycz, niepokój i wyrzuty sumienia. Mieć prawdziwą wolność, znaczy służyć Chrystusowi. „Gdzie Duch Pański przebywa - mówi Pismo święte - tam panuje wolność”. Służba taka uwalnia nas od niewoli grzechu i szatana, wynosząc nas zarazem ponad nasze namiętności i czyniąc szlachetnymi. Wkładając na siebie słodkie jarzmo Chrystusa i biorąc lekkie brzemię Jego na nasze barki, dostępujemy słodkiej wolności dzieci Bożych, której przyjemności są: pokój, radość, rozkosz i wesele. Chrystus panuje w nas, a my panujemy z Chrystusem. Z Nim i przez Niego zwyciężamy świat i szatana wraz ze złymi pożądliwościami, w nagrodę zaś uczestniczymy w wieczności w Jego szczęśliwym panowaniu w Królestwie niebieskim. „Stawszy się niewolnikami Boga, macie swój owoc ku poświęceniu, a za koniec żywot wieczny” (Rzym. 6,22).

 

 

 

luk


DATA: 2019-02-06 07:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

to moze dlatego Krakow nie jest stolica i wlasciwie zostal opanowany przez wrogie nam sily bo podjete zobowiazanie wwobec Boga nie przemija
17 dni temu / zbigniew
 
Dziś już wzięłam poświęcony chlebek i sól do domku :) Święta Agato, módl się za nami.
18 dni temu / kwiatek77
 
Sol sw. Agaty mam w swoim domu, bodajze od 17 lat! Mam sol sw. Agaty przez cały rok. Kazdego roku biore bowiem swoj rapsak (plecak) i pedze 5 lutego do sklepu, by jak wielblad targac minimum 10 kilo do kosciola, proszac kaplana o poswiecenie mi soli sw. Agaty. Gdy bylem w Polsce nie bylo z tym problemu, gdyz taka mamy tradycje. Od kiedy jestem na Wyspach (od 13 lat), tez nie ma problemu ale zawsze trzeba ksiedzu wytlumaczyc, iz to taki stary, dobry zwyczaj, ze na sw. Agaty poswieca sie sol sw. Agaty. Dzis nie wyobrazam sobie ze nie mam soli sw. Agaty w moim domu. Codziennie uzywamy z zona Maria soli sw. Agaty i wiele razy odczuwamy Jej pomoc i duchowa obecnosc. Sw. Agato modl sie za nami, abysmy wiedzieli jak postepowac mamy. Z Panem Bogiem
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Dopiero dzisiaj się o tym dowiedziałam i to mnie bardzo wzruszyło. A najbardziej mnie wzruszyło,ten komentarz pod moim. Dobrze, że twoja siostra uniknęła wypadku. Od dzisiaj zawsze nosze wszędzie poświęconą sól. :)
ponad 1 rok temu / Dorotka Stokrotka
 
Moja siostra mając ze sobą poświęcony chlebek św. Agaty uniknęła groźnego wypadku gdzie sytuacja była bardzo niebezpieczna. Ona również wierzy że to św. Agata uratowała jej życie. Chwała panu!
ponad 2 lata temu / Gosik
 
Dobra tradycja każdy powinien ją codziennie czytać a tym bardziej male dzieci za miast na tych grach to czytać te modlitewne pismo a nie fejzbuki tylko im w glowach. Nie które dzieci mają kompytery czy inne urządzenia elektryczne i czytają te świętości a nie którzy tylko gry i gry i fejzbuk oczy się psują ja polece czytać święte pismo. .fala.
ponad 3 lata temu / .fala.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.