DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Chiny zamykają fabryki substancji czynnych, a w Polsce zaczyna brakować leków. Czy mamy plan B?

Chiny zamykają fabryki substancji czynnych, a w Polsce zaczyna brakować leków. Czy mamy plan B?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Michal Jarmoluk)

Obecnie w Polsce brakuje ponad 100 specyfików, zaś cena wielu innych lekarstw wkrótce wzrośnie – wynika z doniesień portalu forsal.pl. Powodem kryzysu jest decyzja chińskich władz. Zamknięcie fabryk oficjalnie uzasadniane jest racjami… ekologicznymi.

 

Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć zauważa w rozmowie z forsal.pl, że w Polsce blisko 80 proc. substancji czynnych wykorzystywanych przy produkcji lekarstwa pochodzi z Chin. Tymczasem nie wszystkie firmy farmaceutyczne korzystają z różnorodnych źródeł, gdyż podniosłoby to koszty produkcji. Zdaniem Kopcia światowy przemysł farmaceutyczny uczestniczy w swoistym wyścigu i robi wszystko, by ceny lekarstw były jak najniższe.

 

Wśród brakujących specyfików wymienia się lekarstwa stosowane przy cukrzycy, chorobach tarczycy, chorobach kardiologicznych oraz leków przeciwbólowych. Wkrótce ceny innych mogą zacząć rosnąć.

 

„Podwyżka cen leków to wariant optymistyczny. Zdaniem ekspertów nie można wykluczyć, że zamknięcie chińskich fabryk to efekt nie dbałości o środowisko, lecz odkrytych zanieczyszczeń przy produkcji, o których Chińczycy postanowili nie informować” – podaje forsal.pl. Cytowany przez portal Zbigniew Fijałek (dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005-2015) ostrzega, że „kupując substancje czynne w chińskich fabrykach, tak naprawdę nie wiemy, co zażywa europejski pacjent”. „Nie ma miesiąca, by nie było afery związanej z zanieczyszczeniami substancji czynnych lub zaniedbaniem innych norm produkcji” – odnotowuje portal.

 

Serwis postanowił dowiedzieć się, jak na problem reagują polskie władze. „W nadesłanej nam odpowiedzi czytamy, że do Głównego Inspektora Farmaceutycznego nie wpływały informacje o kłopocie” – podaje forsal.pl. „A zamiast odpowiedzi na dwa kolejne pytania, dowiedzieliśmy się, że informacja o wytwórcy substancji czynnej stanowi element dokumentacji składanej w ramach wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego oraz każda zmiana dostawcy takiej substancji czynnej musiałaby być poprzedzona zmianą dokumentacji rejestracyjnej oraz, w przypadku niektórych produktów leczniczych, konieczne byłoby przeprowadzenie prób technologicznych, a także zawarcie umowy z dostawcą substancji czynnej” – czytamy.

 

 

Źródło: forsal.pl

MWł

 

 


DATA: 2019-07-10 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lekow brakuje takze z powodu pisowskich regulacji dot. Aptek i refundacji. Socjalizm=niedobory
10 miesięcy temu / J23
 
Jak Chińczycy się wnerwią i przestaną sprzedawać żarówki to ciemnota europejska przemieni się w ciemność.
10 miesięcy temu / prorok
 
Plan A jak Andrzej, plan B jak Beata. Czyli jak zawsze bez planu.
10 miesięcy temu / wszędzie
 
trooperze, nie ma monopolu, ale po prostu Chińczycy zdobyli rynek niższą ceną wynikającą z braku poszanowania środowiska naturalnego i praw pracownika, przez co wyparli europejskich producentów. Nie w 100%, ale w znacznym odsetku
10 miesięcy temu / Ubu
 
Do no słucham i marcina. Choroby przewlekłe są w obecnym stanie rozwoju medycyny NIEULECZALNE. Wynika to chociażby z ich złożonej patogenezy- nie ma bakterii nadciśnienia, którą możnaby wytłuc i wyleczyć przez to nadciśnienie. Podobnie nie ma dla cukrzycy, Alzheimera i innych schorzeń. Lekarstwa jednak pomagają na te choroby np leki stosowane w chorobie Alzheimera spowalniają postęp otępienia, zaś leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym pozwalają utrzymać ciśnienie na obniżonym poziomie, co pozwala uniknąć jego powikłań takich jak np uszkodzenie nerek.
10 miesięcy temu / Ubu
 
Cały europejski przemysł farmaceutyczny tak funkcjonuje. To znaczy sprowadza się substancję czynną z fabryki w Shenzhen, po czym w Polsce kapsułkuje się go, wkłada do pudełka, dodaje ulotkę i mamy polski preparat, polskiej firmy identyczna sytuacja jest w przemyśle kosmetycznym. "Nasze, polskie" leki i kosmetyki robi się z chińskiego surowca, amen. Chińczycy mają nas w garści, bowiem jeśli przykrócą produkcję,na przykład pod pozorem ekologii, to cały europejski przemysł farmaceutyczny oraz rynek usług medycznych ogarnie dramatyczny kryzys. Po czym będzie można przywrócić sprzedaż - po nowych, wyższych cenach. Proste. Tym, którzy tu wybrzydzają, że leki nie mogą wyleczyć choroby przewlekłej, nie życzę, by chorowali na astmę, cukrzycę, chorobę Crohna czy nadciśnienie.
10 miesięcy temu / herbata
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.