DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Chiny zainteresowane Afryką – Xi Jinping ujawnia szczegóły

Chiny zainteresowane Afryką – Xi Jinping ujawnia szczegóły
Xi Jinping. fot.REUTERS/Thomas Peter/FORUM

Chiny ujawniły zakrojony na niezwykle szeroką skalę plan inwestycyjno-pomocowy dla Afryki. Zainteresowania Czarnym Lądem nie ukrywa też Rosja. Tymczasem z Afryki wycofują się Stany Zjednoczone.

 

Przewodniczący chińskiej partii komunistycznej Xi Jinping zapowiedział w poniedziałek wdrożenie przez Chiny 8 inicjatyw w krajach Afryki. W ciągu najbliższych lat Chiny zamierzają promować tam między innymi przemysł, infrastrukturę, „zielony rozwój” i handel. Xi Jinping zapowiedział te plany w swym przemówieniu podczas szczytu chińsko-afrykańskiego w Pekinie.

 

Xi Jinping zapowiedział między innymi programy pomocy rolnej dla afrykańskich krajów opiewające na milion juanów (około 147 milionów dolarów). Ogłosił także plany stworzenia chińsko-afrykańskiego planu współpracy gospodarczej i wsparcia chińskich firm biorących udział w rozwoju infrastruktury w Afryce.

 

Chiński przywódca zapowiedział również zwiększenie importu z Afryki i zwolnienie najuboższych państw afrykańskich z opłat. Z kolei w kwestii zielonego rozwoju zapowiedziano 50 programów pomocowych obejmujących kwestie zmian klimatu, obrony przyrody etc.

 

Chiny zamierzają również ustanowić warsztaty treningowe dla młodych Afrykańczyków. Pomoc obejmie również stypendia rządowe dla afrykańskich liderów. Kolejny krok to pomoc wojskowa. Państwo Środka planuje również szeroko zakrojoną współpracę kulturalną z Chinami, obejmującą teatry i muzea.

 

Afryka znajduje się także w orbicie zainteresowań Rosji. Podczas spotkania z przywódcami Erytrei 31 sierpnia, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow ogłosił plany ustanowienia centrum logistycznego w tym kraju.

 

Z kolei w marcu Siergiej Ławrow odwiedził Angolę, Namibię, Mozambik, Etiopię i Zimbawwe. Dowiadywał się tam o możliwościach dostępu do minerałów, nawiązywał współpracę wojskową i podpisywał umowy o współdziałaniu gospodarczym. W Republice Środkowoafrykańskiej Kreml dostarczył broń tamtejszemu rządowi.

 

Wzrost chińskiego i rosyjskiego zainteresowania Afryką idzie w parze ze spadkiem zainteresowania Stanów Zjednoczonych tym kontynentem.

 

Źródła: en.people.cn / qz.com

mjend


DATA: 2018-09-04 10:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Chiny ujawniają"? Oni to robią od kilku dziesięcioleci! Oni kochają (na zabój) afrykańskie surowce. Tajemnicą poliszynela jest obecność tam chińskich doradców, inżynierów i ...kałasznikowów w rękach Murzynów. (OMG! I've just said N-word!)
6 miesięcy temu / Emil M.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.