DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Chiny wygrywają wojnę handlową. Za 7 lat przestaną potrzebować amerykańskiej technologii

Chiny wygrywają wojnę handlową. Za 7 lat przestaną potrzebować amerykańskiej technologii
Fot. Shealah Craighead/Flickr

Chiny nigdy więcej nie zaufają Stanom Zjednoczonym i osiągną swoją niezależność technologiczną w ciągu siedmiu lat – uważa David Roche, szef Independent Strategy, który wypowiadał się w programie „Squawk Box” stacji CNBC.

 

Kwestią sporną w negocjacjach handlowych między USA a Chinami jest sposób potraktowania przez USA chińskiego giganta telekomunikacyjnego – korporacji Huawei. Znalazła się ona w maju br. na czarnej liście, zabraniającej amerykańskim firmom robienia interesów z nią, bez pozwolenia. Jak donosi japoński  Kyodo News, miało to sfrustrować chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

 

Chińskie firmy od dawna korzystały z kluczowych amerykańskich technologii, takich jak: półprzewodniki, modemy i silniki odrzutowe. Wojna handlowa między dwiema największymi gospodarkami świata jest dotkliwa dla obu stron. Pekin szuka wyjścia z niej.

 

W sierpniu „Wall Street Journal” donosił, iż chiński rząd oceni stopień uzależnienia własnych firm od amerykańskiej technologii i spróbuje znaleźć sposoby na ulepszenie struktury łańcucha dostaw w celu zwiększenia produkcji krajowej.

 

Rozwija także swój przemysł układów scalonych. Według CNBC, Inicjatywa Made in China 2025, stworzona przez rząd w Pekinie, wyznacza cele: 40-procentowej produkcji półprzewodników do 2020 roku, a w 2025 r. ma ona wnosić aż 70 proc.

 

Lutowy raport Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych wskazuje, że w Chinach produkuje się zaledwie 16 proc. półprzewodników i jedynie połowa z nich jest wytwarzana przez chińskie firmy.

 

Roche nie spodziewa się szybkiego końca wojny handlowej, ponieważ konflikt rozszerzył się poza handel. – Jest to konflikt między rosnącą potęgą globalną a upadającą… Nie chodzi tylko o handel. Chodzi o technologię, o swobodny przepływ idei… Jest to zatem bardzo szeroki konflikt i po prostu nie zniknie – tłumaczył.

 

Źródło: cnsnews.com

AS

Czytaj także:
DATA: 2019-09-11 13:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Słuszna konkluzja artykułu, "Jest to konflikt między rosnącą potęgą globalną a upadającą", co niestety stawia nas pod rządami PiSraelitów w roli przegranych. Chiny żadnym wzorcem nie mogą być, to bezalternatywne oddanie i podleganie, staczającej się, i tak już zdegenerowanej Ameryce, to zdrada Polskich racji...
10 miesięcy temu / antyPOPiS
 
Czy ten Pan jest jasnowidzem? Bo nie oparł swojej tezy na żadnych badaniach
10 miesięcy temu / Piotr
 
@Kolo. Chińczycy może mają taką śmieszną fizjonomię ale to jeszcze starsza cywilizacja niż żydowska i nie są aż tak głupi żeby nie zauważyć że to właśnie żydzi zrobili z Europy i Ameryki burdel. Może chińczyki popełnili w przszłości kilka błędów i udało się ich ogłupić na kilka pokoleń ale każde państwo je popełnia. Widać że chińczyki bardzo szybko uczą się od swoich gnębicieli i jak widać chyba zamierzają się im odwięczyć tym samym. To jest orient i tam panuje etyka orientu. "What goes around, comes around".
10 miesięcy temu / Krzysiek
 
"Czyli jednak żydzi rządzący Ameryką nie tacy mądrzy..." Jakby to oni budowali potęgę Ameryki. Jeśli Ameryka będzie chyliła się ku upadkowi to ci sami Żydzi zaczną uczyć się języka chińskiego i stopniowo zaludniać Pekin, a może nawet już to robią
10 miesięcy temu / Kolo
 
Pamiętam jeszcze że 30 lat temu poziom życia w Chinach był przedmiotem licznych żartów. Przez ten czas Chiny przechodziły transformację, tak jak Polska. Tylko że Chińczycy okazali się odporni na tzw. balcerowiczowski model rozwoju i zatrudnili sobie zupełnie innych ekspertów. Dziś konkurują jak równy z równym z największym światowym mocarstwem. Wiadomo że Polska nie ma takiej skali jak Chiny, ale przypatrzmy się Korei Południowej - tam osiągnięto również bardzo dużo, a klony Balcerowicza nie zakłóciły tego wspaniałego rozwoju
10 miesięcy temu / Kolo
 
To wszystko przez Billa Clintona. To on wprowadził Chiny do WTO omamił Amerykę, że gdy Chiny wstąpią do WTO amerykańska gospodarka na tym skorzysta a zamknęli bardzo szybko 500000 firm. W Walmart 99% produktów sprzedawanych jest z chiin.
10 miesięcy temu / Halodenver
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.